İnverter bağlantı şeması

Utopia44

Üye
İyi günler. İnverterde bağlantı kısmı olarak mpp: 1+2 diyor. Bu bağlantı türü nasıl oluyor acaba? Mpp'leri seri mi bağlıyoruz?

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2023-03-12 024207.png
    Ekran görüntüsü 2023-03-12 024207.png
    15.3 KB · Görüntüleme: 33
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Capture+_2023-03-12-07-44-38.png
Kullanım Klavuzu

Cihaz hakkında detaylı bir bilgim yok ama klavuzdan benim anladığım bu cihaza iki tane güneş paneli dizisi bağlamak için bağlantı noktası olduğu.Her bir bağlantı noktası MPPT özellikli. Bunlar cihazın içinde ve paralel bağlılar.

Güneş var tüketim yoksa ve sisteminiz akülüyse cihaz önce aküleri şarj ediyor. Sistemde akü yoksa, enerjiyi sisteme satıyorsanız ihtiyacınız olmadığında üretilen enerji şebekeye basılıyor. Akülü sistemse geceleri ihtiyacı önce aküden karşılıyor yetmediğinde şebekeden destek alıyor. Bu yazdıklarım tamamen sistemin çalışmasına dair benim tahminimdir.En doğru bilgiyi yetkili satıcılarından almak gerekir.​

Son düzenleme:
Peki hocam 6 kwe lik bir sistem için 10 kw inverter kullanırsam sorun olur mu? 1 mpptyi boşta bırakacam. Diğer türlü değerler karşılıyor. Hatta size datasheetlerini atıyorum. 11 adet seri bağlı olacak paneller

Ekli dosyalar

• 550W CW (1).pdf
    1.1 MB · Görüntüleme: 8
  • TRIO PLUS K Dual MPPT 10 kW.pdf
    2.2 MB · Görüntüleme: 6
Daha önce solar sistemler ile alakalı hiç tecrübem olmadı. Püf noktaları nedir ne değildir bilmiyorum. Sorunuzu tam anlayamadım. 550W 11 adet paneli 10 kVA inverterle kullanmak istiyorum diyorsunuz galiba? Eğer doğru anladıysam hayır herhangi bir sıkıntı olmaz. Sizin giriş gücünüz 6kW. Bu gücüde ancak tüm şartlar elverişli olduğu zaman alabileceksiniz. Paneller tam kapasite üretim yapsa bile 10 kVA inverterle siz çıkıştan üretilen enerjinin hepsini kullanabilirsiniz.​

İnverteriniz 1100 V Dc girişi destekliyor, paneller ise 1000 v ile 1500 v arası seri bağlantuya uygun, eşit oranda güneş alıyorsa tüm paneller seri bağlamanızı öneririm,
11 panel 50*11=550 v giriş yapar, tek bir mppt girişine takmanız yeterli olacaktır,
solar sistemlerde yüksek amper yerine yüksek voltaj girmek daha verimli olacaktır.
isterneniz 6 panel seri 1 mppt girişine, 5 Panel seri olarak 2. mppt girişine takın sağlıklı bir şekilde çalışır.

İnverteriniz 1100 V Dc girişi destekliyor, paneller ise 1000 v ile 1500 v arası seri bağlantuya uygun, eşit oranda güneş alıyorsa tüm paneller seri bağlamanızı öneririm,
11 panel 50*11=550 v giriş yapar, tek bir mppt girişine takmanız yeterli olacaktır,
solar sistemlerde yüksek amper yerine yüksek voltaj girmek daha verimli olacaktır.
isterneniz 6 panel seri 1 mppt girişine, 5 Panel seri olarak 2. mppt girişine takın sağlıklı bir şekilde çalışır.
ama hocam inverter giriş akımından yüksek oluyor. Bu problem oluşturmaz mı? İnverter aşırı ısınmaz mı? Bir de en çok merak ettiğim konu, panel evirici hesabında hata olacak. Kurum bu konuda problem çıkarabilir mi?

Pardon hocam ben 10 kw inverter bilgisini attığımı unutmuşum. Bunu alternatiff olarak düşündüm, ilk olarak düşündüğüm ve açıçası hala da yapmak istediğim huawei 6 kw inverter m1 modeli. Bunun ile uygun olur mu?

Ekli dosyalar

• Huawei-SUN2000-(3KTL-10KTL)-Solaravm-datasheet (2).pdf
    308 KB · Görüntüleme: 8

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri