İkinci el Arçelik Nf 5194 buzdolabı dondurmuyor

cgvnnnn

Üye
Merhabalar iki gün önce spotcudan Arçelik nf 5194 marka buzdolabı aldım. 8. Kat yan yatırılarak taşındı bir hata yaparak gelir gelmez dolabı çalıştırdık. Satıcı bize çalıştırmayın falan demedi haliyle bizde bilmiyorduk. Suan 2 gundur dolap çalışır durumda dondurucu kısmı soğuk ama dondurmuyor herşey yumuşak. Alt tarafta az miktarda soğuk. Satıcı ile görüştüm bize 3 ay garanti vermişti bizi tamirciye yönlendirdi tamirci bir gün fişini çekip bekleyin içindeki yağ Akınca tıkanıklık açılır düzelir dedi.iki tamirciye daha sordum o kendi kendine düzelmez dedi. Diğer tamircide düzelir ama 15 gün sonra tekrar aynısı gibi olur bu sefer hiç çalışmaz mefta olur dedi. Ne yapacağımı şaşırdım hangisi doğru söylüyor bilemedim diğer servisler buzdolabı degerinde para çıkarıyor. Bu sorun düzelecek bir şey mi ne yapılması gerekiyor yardimci olursaniz sevinirim

Hocam tıkama yapmıştır bu yüzden de sogutma az yapar vakum yapılıp drayer değiştirilip tekrar dan r600 gaz basılması gerek.

Tahmini 150 200 Tl yapılır bu işlem tabi hangi tamirciye yaptıracaksınız ona bağlı.

Tahmini 150 200 Tl yapılır bu işlem tabi hangi tamirciye yaptıracaksınız ona bağlı.
Hocam siz bu fiyat söylüyorsunuz ben 3 tane servisi aradım üçü de 600 tl diyor hemde garanti veremeyiz diyorlar ben buzdolabını 1200 e aldim zaten. Yok kimsede vicdan kalmamış tek dertleri para

Hocam siz bu fiyat söylüyorsunuz ben 3 tane servisi aradım üçü de 600 tl diyor hemde garanti veremeyiz diyorlar ben buzdolabını 1200 e aldim zaten. Yok kimsede vicdan kalmamış tek dertleri para
Valla hocam kusura bakmayın onlar soyguncularmış benim de dukkanım var hadi en fazla 450 olsun bu işlem + ben karanti de veriyorum suana kadar hiç sorun oldu diye arayan olmadı aksine elinize sağlık diyorlar yani dolab moturu yandılar deseler ben suan ki fiyatı söyleyim 1 dolab motorunu değişimi 1500.tl daha bugun motor aldım 1900 tl verdim siz düşünün hocam :(.Hocam başka tamircelere sorun derim.

Valla hocam kusura bakmayın onlar soyguncularmış benim de dukkanım var hadi en fazla 450 olsun bu işlem + ben karanti de veriyorum suana kadar hiç sorun oldu diye arayan olmadı aksine elinize sağlık diyorlar yani dolab moturu yandılar deseler ben suan ki fiyatı söyleyim 1 dolab motorunu değişimi 1500.tl daha bugun motor aldım 1900 tl verdim siz düşünün hocam :(.Hocam başka tamircelere sorun derim.
Vallahi keşke herkes sizin gibi dürüst ve ahlaklı olsa. burası Ankara-Sincan az çok tahmin edersiniz ..Allah yardımcımız olsun hocam teşekkür ederim yinede bilgilendirme için

Vallahi keşke herkes sizin gibi dürüst ve ahlaklı olsa. burası Ankara-Sincan az çok tahmin edersiniz ..Allah yardımcımız olsun hocam teşekkür ederim yinede bilgilendirme için
Estağfurullah hocam ben teşekkür ederim kolay gelsin.

Estağfurullah hocam ben teşekkür ederim kolay gelsin.
Hocam tekrar merhaba bugün satıcının gönderdiği tamirci geldi. Tıkanmadan değil pervanesi dönmüyor dedi o değişecekmis. Yine yarina kaldi pervane neden dönmez ciddi bir sorun olabilir mi

https://www.uygunparca.com/no-frost-buzdolabi-evaporator-fan-motoru-4305890185/arcelik/ar5194nf

Hocam tekrar merhaba bugün satıcının gönderdiği tamirci geldi. Tıkanmadan değil pervanesi dönmüyor dedi o değişecekmis. Yine yarina kaldi pervane neden dönmez ciddi bir sorun olabilir mi

Merhaba. Hocam, EVAP'la (hermetik kompresörle) senkron dönmesi gereken bu fanın dönmemesi;
a) Evaporatör fanı gölge kutuplu monofaze asenkron motorun stator iç sarımlarının yanmasıyla,
b) Dolap içinde takıldığı geçme soketteki kötü temas (iletim) sıkıntısıyla,
c) Dondurucu bölme kapağına bağlı limit sivicin iç kontaklarının bağlantı (iletimi) sıkıntısıyla bu olumsuzluklar olabilir. (b) ve (c) deki sıkıntılar giderildiği halde fanın yine çalışmaması fan sarımlarının yanmasıyla direk ilgilidir. Bu fan soketteki yerinden sökülüp prizden harici 220 volt AC'yi fiş-kabloyla bağladığınızda motor pervanesi dönmüyorsa iç stator sarımları yanmıştır. Motor ve pervane kısmı ayrı yedekler olarak satılıp motorun yenisine eski pervaneyi motor miline geçirerek yine kullanırsınız.

Not: Şimdi evaporatör fanı tutukluk yapıp uzun zaman dönemezse NF buzdolabınızda neler olur? Öncelikle NF'un gövdesinin dışında kuvvetli çatırdama sesleri (evaporatör soğukluğu homojen dağılamadığı tek noktada biriktiği için sıcaklık farkının aşırı artmasından dolayıdır) duyulmuş olur. Sn. kesmez Hocam bir ara özellikle bunu forumdan sormuştu. Üst tarafta su buz damlaları halinde iken bunlar eriyip aşağıya tek tek damlamaya başlar. Bu fanla alt soğutucu bölmeye de soğuk hava sirkülasyonu aksayacağından bu bölmedeki sıcaklık her zamankinden daha fazla yükselmeye başlayıp 9 derecelere kadar artmaya devam eder. Dondurucu bölmede de aşırı aşırı soğukluk sadece evaporatör serpantinlerinin çok yakınında kalacağından fanla sirküle edilemeyeceğinden bu bölmedeki donmuş besinler yavaş yavaş erimeye başlar. Bu fiziki belirtilerle ve dondurucu bölme kapağını açtığınızda kompresör çalıştığı esnada fan sesinin dönerken birden durması olmuyorsa buradaki evaporatör fanınız hiç dönemiyor demektir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri