Arçelik 5194 Nf Buzdolabı Soğutucu Arıza

gogomogo

Üye
Merhabalar bende Arçelik 5194 nf buzdolabı var.dün göstergelerinde baya düşme olmuştu bende alt arkasındaki dönen fana baktım problemliydi yağladım ve taktım aynı zamanda üst kısımda buzlanma vardı akşama kadar çıkardım prizden buzları erittim ve yeniden prize taktım. alt kısım gayet güzel soğutuyor hatta MAX oldu gösterge ama üst kısımda hiç kıpırdama yok kapağı açıp anahtarı elimle kapatınca fan sesi ve yüzüme bir esinti geliyor çok hafif bi soğuma olmuş okadar.ama ne gösterge yerinden oynuyor nede ciddi bir soğuma gerçekleşiyor.bunun sebebi ne olabilir yardımcı olabilecek bir arkadaşımız fikir verirse çok sevinirim.teşekkürler.

Son düzenleme:
Merhabalar,
bahsettiğiniz şikayet hakkında size sağlıklı bilgi verebilmmiz için sizinde bize bazı değerleri bildirmeniz lazım.sizin temizliğini yaptığınız fan motoru kondanseri fan motorudur.ürün test bilgi detaylarını size aktaracağım.

selamlar

öncelikle cevabınız için teşekkürler ne tür bilgiler lazım anladığım ölçüde yazarım

Fişi çektiğinizde enaz 24 saat kapıların ikiside açık olarak beklemeniz gerekir.Sizin görebildiğiniz karlar erimiş olsada gizli bölümdekiler tam erimediyse sonuç alamazsınız.

en çok dikkatimi çeken sıkıntı üst taraftaki buzlanma. bu üründe alt bölüm ve üst bölüm için ayrı evapratör kullanılmış ve hava kanalı mevcut değil. ve bu üst bölmenin tahliye tavasında sıkıntılar mevcut. bunun için iyileştirmeler yapıldı. gördüğün buzlanma karşıdaki kapağın alt kısımlarında kaya gibi sert buzlar ise mutlaka tahliye tavası sıkıntısından dolayıdır. evapratör altında buzlanma büyüdüğü zaman evapın kendisini bile yukarı doğru kaldırım fan kanatlarının kırılmasına sebep oluyor. cihazının ucuz basit bir cihaz değil. yetkili servisin yada tecrübeli , bu üründen anlayan birinin ürünü kontrol etmesini tavsiye ederim.

Fişi çektiğinizde enaz 24 saat kapıların ikiside açık olarak beklemeniz gerekir.Sizin görebildiğiniz karlar erimiş olsada gizli bölümdekiler tam erimediyse sonuç alamazsınız.

açıkcası 24 saat beklemedi sabahdan akşama kadar bekledi üst kısımdaki pervanenin olduğu yer buzlanmıştı hatta buzlar pervaneye deyip ses çıkarıyordu onlar eridi ama görünmeyen kısımlarını bilemiyorum tabi. olmazsa tekrardan fişi çıkartıp yeniden bekleteyim.

Son düzenleme:
en çok dikkatimi çeken sıkıntı üst taraftaki buzlanma. bu üründe alt bölüm ve üst bölüm için ayrı evapratör kullanılmış ve hava kanalı mevcut değil. ve bu üst bölmenin tahliye tavasında sıkıntılar mevcut. bunun için iyileştirmeler yapıldı. gördüğün buzlanma karşıdaki kapağın alt kısımlarında kaya gibi sert buzlar ise mutlaka tahliye tavası sıkıntısından dolayıdır. evapratör altında buzlanma büyüdüğü zaman evapın kendisini bile yukarı doğru kaldırım fan kanatlarının kırılmasına sebep oluyor. cihazının ucuz basit bir cihaz değil. yetkili servisin yada tecrübeli , bu üründen anlayan birinin ürünü kontrol etmesini tavsiye ederim.
evet bahsettiğiniz kısma baktım ordan bir tava var ve içerisinde (sarmal kablo sanırım ) gibi bişey var.onun bir kısmında bir delik ordanda aşağı doğru inen yine kablo sanırım var.tahliye kısmı burası değil sanırım kablo gidiyo çünkü.acaba tahliye kısmında buzlanmadan dolayı olabilirmi? çünkü üst tarafa bir bardak su koydum geceden düna kaşma işten eve gidince baktım su soğumuş ama donma yok hafifte olsa soğutma var ama sanki alt kısım gibi soğutmuş sanki çok ciddi bir arıza değil gibime geliyor ama sizler daha iyi bilirsiniz tabi.birde dolabın önündeki panelden dereceleri değişirken birden ünlem işareti çıktı şuanda hala o işaret duruyor.arıza uyarısı veriyor bi kere daha çıkmıştı buzlanma olmuştu aynı şekilde çözdük düzeldi.ben en iyisi arkadaşın dediği gibi 24 saat bekleteyim dolabı.birde öyle deneyip sonucu yazarım

kar buz varsa mutlaka öncelikle o sorunu çözmek gerekir. aynı sıkıntıyı tekrarlayacaktır

evet 24 saat fişten çekili kapakları aralı beklettim tekrar fişe taktım ama yine alt taraf soğutuyor üst taraf soğutmuyor :(

merhabalar,
bu üründe alt ve üst bölümün soğutma ihtiyacında gaz yolunu değiştiren selenoid bobin v.s yok.olasılıktır ama üst bölme evaporatör girişindeki kılcal boru tıkanmış olabilir veya sensör hatalı değer algılayıp fanı devre dışı bırakıyor olabilir.en son bu tip bir sorunla karşılaştığımızda evaporatörü söküp gaz dolaşım sistemlerini temizledik azot temizliğinden sonra yeniden gaz şarjı yaparak sorunu çözdük ancak bu işlem esnasında kesinlikle tecrübeli bir teknisyenden yardım almanızı tavsiye ederim

kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri