İki ayrı zamanla tek sistem kontrolü yardım.

wild_for

Üye
Herkese iyi forumlar.

Benim yapmak istediğim şu:
Elimdeki rezistansı (200W, maximum 200 derece) 1 saat ısınacak. Daha sonra 5 dak. kapa- 5 dakika aç. Bu çalışma 5 dakikalık periyodik çalışma sistem kapatılana kadar devam edecek.
Bu çalışmayı tek zaman rölesi ile yapabilirmiyim. Ben Enda EM4401'i inceledim. Pek mümkün değilmiş gibi geldi (ya da ben göremedim). Tek zaman rölesi ile olmazsa mecburen 2 zaman rölesi kullanmak zorunda kalacağım.

Not: Isı kontrol cihazı kullan diyenler olabilir. Ancak bunu kullanmak şu aşamada mümkün değil. Çünkü termokupl bağlantısı yapmam (şimdilik) mümkün değil.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Öncelikle ilginiz için teşekkürler.

Entes MCB-7 sanki 2 zamanı kontrol ediyor. Yani ON ve OFF sürelerini kontrol ediyor gibi. Benim yapmayı düşündüğüm 3 farklı zamanı içeriyor. Yani önce 1 saat (değişebilir belki yarım saat-ayarlanabilecek ) ısıtma. Daha sonra 5 dk (değişebilir) OFF olacak enerjiyi kesip biraz soğutacak. Daha sonra 5 dk (yine değişebilir) ON olacak, tekrar ısıtacak. Böylece ısıyı 200 derecenin altında yaklaşık 160-170 derece civarlarında tutmak istiyorum.

MCB-7'nin kataloğuna bakınca sanki 1 saat çalış 5 dk bekle tarzında bir çalışmayı periyoda bindirebiliyorum gibi geldi.

Eğer benim dediğim çalışmayı yapıyorsa biraz açıklayabilirmisiniz. İyi çalışmalar.

sanırım siz ilk başta 1 saat çalışmadan sonra 5 er dakikalık periyotlar halinde çalışmasını istiyorsunuz.O zaman iki kontaktor 1 flaşör zaman rolesi ve bir duz zaman rolesi ile kumanda devresi yaparak bu sorunu aşabilirsiniz.Once duz zaman rölesi ile çalıştırır daha sonra düz zaman rolesini ( 1 saat sonra )bir kontaktor devreden çıkarıp flaşor zaman rolesi devreye girer ve 5 er dakikalık periyotlar halinde çalışma devam eder

Ekstradan 1 adet normal zaman rölesi ile dediğin olur. Nasıl start vereceğine bağlı olarak 1 adet kontaktör de eklemen gerekir. Nasıl start vermeyi düşünüyorsun

sanırım siz ilk başta 1 saat çalışmadan sonra 5 er dakikalık periyotlar halinde çalışmasını istiyorsunuz.O zaman iki kontaktor 1 flaşör zaman rolesi ve bir duz zaman rolesi ile kumanda devresi yaparak bu sorunu aşabilirsiniz.Once duz zaman rölesi ile çalıştırır daha sonra düz zaman rolesini ( 1 saat sonra )bir kontaktor devreden çıkarıp flaşor zaman rolesi devreye girer ve 5 er dakikalık periyotlar halinde çalışma devam eder

Teşekkürler. Evet dediğiniz çalışmayı yaptırmayı düşünüyorum.

Nasıl start vermeyi düşünüyorsun

İlginiz için teşekkürler. Sistemde başka bir ısıtıcı daha var. Onun anahtarını açınca tüm ısıtıcıları açmış olsun diye düşünüyorum. 0-1 mandal anahtar ile start vermeyi düşünüyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yeterli imkanım olmadığından elle çizdim. Bu devre istediğiz gibi çalışıyor. Umarım işinizi görür
PicsArt_02-05-10.05.42.jpg

ferhat arkadaşım duz zaman rolesini devreden çıkarıp flaşor zaman rolesi çalışacak sizin çizmiş olduğunuz şemada flaşor role düz zaman rolesi çalışırsa çalışıcak

Arkadaşın istediği 1 saat çalışıp sonrasında 5 dk ara ile durup çalışacak. Dikkat ederseniz start verince d1 düz zaman rölesi ayarlandigi süre sonunda kontağını kapatıp d2 flaşör zaman rölesi ile devreye alıyor. Anahtardan durdurana kadar d1 sürekli devrede olduğu için d2 de flaşör zaman röleside devrede.
Tartışmaya açık olmakla beraber tekrar kontrol etmenizi öneririm

ferhat666k arkadaşımızın çizdiği devre çalışır gibi duruyor. Şu an işler yoğun olduğundan başka işlerle uğraşıyoruz. Diğer işleri bitirince bunun uygulamasına anca geçeriz. İlginiz için çok teşekkürler.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri