İhlas ani su ısıtıcı arıza

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

muse

Üye
Arkadaşlar merhaba,

Banyomda ihlas ani su ısıtıcı kullanmaktayım. bugün banyo yaparken birden şalter attı. şalteri kaldırdıktan sonra suyun bir türlü ısıtmadığını gördüm.(2. kademeyi kullanmaktaydım) tekrar test ettiğimde, 1 ve2. kademelerde su hiç ısıtmadı 3. kademede ise ılık bir şekilde suyun ısındığını gördüm. içini açtım rezistansı kireçten temizledim.(zaten fazla kireç yoktu üzerinde) sorun yine devam etmekte. Hiçbir ölçü aleti de yok elimde. acaba termostat mı arızalı, rezistans mı patlak ya da başka bir problemi mi var? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

Selamlar sn. muse,

Benim tahminim rezistanslarında sorun vardır, yanmış olabilir büyük ihtimalle.Çünkü sigortanın atmasına da bu neden olmuştur diye düşünüyorum.Tam olarak su ısıtıcılarının yapısından bihaberim fakat tahminime göre her kademe için birer rezistans olsa yani kademe 2 de iken 2 resistans, kademe 3 te iken 3 rezistans devrede olma durumu ile suyu ısıtıyor olsa, siz 3. kademede çalıştığını ve suyu az ısıttığını söylüyorsunuz kademe 1 ve 2 yanmış olsa gerek ki kademe 3 te tek rezistans ile suyu ıstıyor ve dolayısı ile suyu az ısıtıyor durumda bence ısıtıcınız..İlk 2 kademedeki rezistansların patlamasından dolayı da aşırı akım çektiğinden sigortanız atmıştır diye düşünüyorum ben..Benim fikrim bu umarım su ısıtıcılarına daha hakim bir arkadaş size daha detaylı yardımda bulunabilecektir.

ihlas şofbende 3 kademe vardır
1. kademe 2800 w
2 .kademe 4200 w
3. kademe 7000 w (1+2.kademeler) yani
1 ve 2 kademe ısıtmıyor 3 kademe ılıtyor yanlış
senin sofbende 2 kademe rezistansın yada basınç switchin arızalanmış olabilir

ihlas şofbende 3 kademe vardır
1. kademe 2800 w
2 .kademe 4200 w
3. kademe 7000 w (1+2.kademeler) yani
1 ve 2 kademe ısıtmıyor 3 kademe ılıtyor yanlış
senin sofbende 2 kademe rezistansın yada basınç switchin arızalanmış olabilir

toranaga73 arkadaşıma katılıyorum rezistanslar arızalanmış şofbende 3 kademe ve 2 rezistans olur 1 de 1. rezistans 2 de 2.rezistans 3de 1ve 2. rezistans aynı anda çalışır 2800+4200=7000w eder ben butür ısıtıcıları hiç sevmiyorum su ve elektrik yan yana hatta rezistans suyun içinde ani su ısıtıcısı yerine termosifon kullanılması daha mantıklı

Son düzenleme:
arkadaşların yukarıda yazdıklarına katılıyorum sorunun rezistansta. çünkü rezistansta olabilecek bi arıza durumunda (bu olay benim başıma çok geldi) sigortalar atar.bunun sebebide rezistansın patlaması durumunda şofben fazla akım çeker ve akım direk olarak suya geçer ki 7 kw lık bi şofbenden geçen akım oldukça fazladır bir insan o akıma kapılırsa hemen ölür.
Bu durumda sigortadan geçen akım artacagı için sigorta hemen topraklamanın yardımı ile atar. Eger atmazsa Allah korusun çızzz çızzz

servisten bi rezistans al 1 sene garantili oluyor zaten aldıgın rezistans ben şahsen 35 tl ye almıştım

___

elektrikli şofbenler çok tehlikeli oluyor ve pek te güvenli degil bende yunusx arkadaşla aynı fikirdeyim termosifon en iyisi bende almayı düşünüyorum bitane demirdöküm 65lt titanyum al bak keyfine derim hem daha güvenli...

Moderatör tarafında düzenlendi:
elektrikli şoh rezistansını takarken içinde kurşun kalem gibi borusunu unutma rezistansın yanabilir bu boru dibindende su kaçırmasın önemli saygılar bagzı arkadaşlar bu boruyu düşürüyorlar sonrada yanlış yere takıyorlar rezistans yanıyor su çıkışına takılacak

arkadaşım birde şohben in içinde suyu açtığın anda suyun şiddeti ile iki adet karşılıklı anahtarı devreye alan bir mekanik var onada bak birde komutatörün sağlammı acaba?

arkadaşım senin rezistansın gidik uçmuş o ölmüş nanay...
sen bitane yeni rezinstan al aynı sorunla bende karşılaştım ama biz çözümü yenisini almakta bulduk :)

istersen rezistansı sardırabilirsin tabi rezistans gövdeside hasar almadıysa

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,182
Kullanıcılar
449,952
Son üye
alihan özkan

Yeni konular

Geri