İşletmede bulunan bütün Kakr aynı anda atıyor

buna benzer bir olayda benim başıma gelmişti.24 daireli bir apt. da haftada1-2 defa kaçak akım rölelerinin 7-8 tanesi hep beraber atıyordu.işin püf noktası da hep akşam 7 ile 8 saatlerinde oluyordu.sonuçu söyleyeyim dairelerden birinde çamaşır makinası arızalıymış daire sahibi işten gelip çamaşır makinasını çalıştırdığında (çalıştırdığı anda değilde atıyorum boşalmaya geçtiğinde) aynı fazdan beslenen çoğu kaçak akım rölesini açtırıyordu.bizim arızayı tespit etmemiz o dairenin uzun bir tatile çıkmasıyla çözüldü.3 hafta gibi bir süre arıza çıkmayınca tesadüfen o daireden kaynaklandığını bulduk.ama dediğim gibi çok tesadüf eseri oldu.hala kafamda o soru işareti devam etmektedir neden sadece o dairede değilde çoklu bir şekilde attırdığını bulmuş değilim.bu konunun nereye gideceğini bende merak ediyorum doğrusu.sizinde aynı saatte olmasının ilginç olduğunu belirtmek istedim.işiniz harbiden zor.kolay gelsin.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Sisteminiz tn ameliyathanelerde ise anladığım kadarıyla izalasyon trafosu kullanılmış ben arızalara şöyle yaklaşırım arıza genel mi yerel mi sizin arızanız genel bir arıza bu arıza sürekli aynı saatlerde oluyorsa arızayı zamanla ilişkilendirmek lazım diye düşünüyorum topraklama ile ilgili bir sıkıntı sanki o saatlerde devreye giren bir cihazda toprak ve nötr arası kısa devre var ama toprak nötr arası o voltajları nasıl gördüğünüzü merak ediyorum kolay gelsin.

Slm kaçak akımrölesi trifaz ise 3adet monofaz kaçak akımrölesine cevirin fabrikada başıma çok geldiginden trifaz yerine 3adet monofaz kolandım arıza olduğunda tespidini hemen buluyorum aksitaktirde zorlanıyorum üretim bandında 38adet 3lü piriz var bunları beslemek için mecburen l1 l2 l3 fazlarla beslemek lazım önceleri trifaz kaçakakimrolesi bağlıken atıgında bütün pirizleri cekiyordum tektek bakıyordum hangisinde kısa devre var şimdi monofaz kaçakakım rolesi taktım hangibölgedeki prizlerde kısadevre olduğunu tesbidi kolaylaşıyor tavsiyem bunu uygulamanız benim şimdi kafam rahat

Slm kaçak akımrölesi trifaz ise 3adet monofaz kaçak akımrölesine cevirin fabrikada başıma çok geldiginden trifaz yerine 3adet monofaz kolandım arıza olduğunda tespidini hemen buluyorum aksitaktirde zorlanıyorum üretim bandında 38adet 3lü piriz var bunları beslemek için mecburen l1 l2 l3 fazlarla beslemek lazım önceleri trifaz kaçakakimrolesi bağlıken atıgında bütün pirizleri cekiyordum tektek bakıyordum hangisinde kısa devre var şimdi monofaz kaçakakım rolesi taktım hangibölgedeki prizlerde kısadevre olduğunu tesbidi kolaylaşıyor tavsiyem bunu uygulamanız benim şimdi kafam rahat
Trifaze kullanılan hatlarda monofaze kesici kullanmak kompanzasyon kondansatörleri hariç doğru değil bence.3 fazla çalışan motorlar 2 fazlada çalışır ve eğer motor koruma şalterin yoksa motorları yakarsın.

İşletmemizde bulunan kaçak akım koruma röleleri aynı anda atıyor. Tek tek kaldırıyoruz sonra bir daha atmıyor. Arıza esnasında nötr toprak arasını 220v okuyoruz faz toprak arasını 220v okuyoruz. Bu arızayı ayda 1 2 defa yapıyor. Bütün panoları teker teker kontrol ettik nötr hattını takip ettik bir sıkıntı bulamadık. En son işletme topraklamasını güçlendirdim şimdi beklemedeyiz. Başka tavsiyesi olan tecrübeli ustalarımdan yardım bekliyoruz.
Toprakla nötr arasında bu kadar faz farkı varsa nötr hattın da kopukluk var demektir.Bu ölçümü ana panodan mı yaptın tali panodan mı?Ana panodan yaptıysan aklıma takılan bir soru var!Buraya 3 faz geliyordur.Ana panodan yaptıysan ölçümü fazın bir tanesinden dönüş alıyor diğer fazlar ne oluyor.Birde kar attık durumdayken ölçüyorsan trafo bağlantı noktasındaki nötr bağlantısını kontrol ettir.Toprakla nötr kısa devre olayına gelince nötr güçlendirmek için toprakla bağlanır ancak nötr e bağladığın toprak Şebeke toprağından ayrı bir topraklama ve uzak bir noktaya gömeceğin bir bakır levha veya çubukla yapılır.

yaklaşık 2 ay önce işletme topraklamasını yeniledik şimdiye kadar arıza vermedi.

yavuz kardeş kantin ihalesine usta öğreticilik belgesi girebilirmi ? ve usta öğretici belgesi ne işe yarıyor

Kantin ihalesine mesleğiniz ile alakalı ustalık belgesi ve öğretici belgenizle girebilirsiniz

Ustalık belgesi sahip olduğunuz meslekte en az 10 yıl çalıştığınızı ve konuda uzman olduğunuzu gösterir şayet mühendislik diploması ile karşılaştırırsak üniversite olmasa farzetsek siz o meslekte mühendissiniz anlamına geliyo

Ancak mühendissiniz fakat aynen fen edebiyattan mezun olanların sınıfta ders verebilmesi için akademik eğitim formasyonuna ihtiyaç vardır yani kendisini öğretmen yapan kişi gibi kendisinin de başkasını öğretmen yapabilmesi için formasyon şart usta öğretici belgeside aynı formasyon gibi ustayı eğitebilecek bir doç. yada profun olması gibi bir belgedir usta öğretici belgesi

bir başka açıdan bakarsak ben!

tabi vereceğim örnek türkiyenin bu puslu vadisinde tamamen hayal ürünüdür :)

4 yılda kalfalığı aldım -lise teknisyen
2 ustalık için iş aradım dershane hazırlık tekniker
5 yıl sigortalı mesleğimde çalışarak ustalığı aldım - mühendis öğretmen
1 yıl bekleyerek usta öğreticiyi aldım yar doç - doç
tezlerimi yaparak
2 yıldada ingilizce, autocad, eplan, solid ,algoritma ve plc yazarak master
40 yaşını devirincede aynı meslekte sigortalı isem profluğa ulaştım
şimdi ise bilimsel bir buluş yapma peşndeyim :)
toplamda bakarsan 15 yılda bu seviyeye ulaşmışım ilk orta lise ve üniv hesap et 16 yıl

Forum istatistikleri

Konular
128,231
Kullanıcılar
450,026
Son üye
Aliosmaninan

Yeni konular

Geri