İşletmede bulunan bütün Kakr aynı anda atıyor

b a k u n

Üye
İşletmemizde bulunan kaçak akım koruma röleleri aynı anda atıyor. Tek tek kaldırıyoruz sonra bir daha atmıyor. Arıza esnasında nötr toprak arasını 220v okuyoruz faz toprak arasını 220v okuyoruz. Bu arızayı ayda 1 2 defa yapıyor. Bütün panoları teker teker kontrol ettik nötr hattını takip ettik bir sıkıntı bulamadık. En son işletme topraklamasını güçlendirdim şimdi beklemedeyiz. Başka tavsiyesi olan tecrübeli ustalarımdan yardım bekliyoruz.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İşletmemizde bulunan kaçak akım koruma röleleri aynı anda atıyor. Tek tek kaldırıyoruz sonra bir daha atmıyor. Arıza esnasında nötr toprak arasını 220v okuyoruz faz toprak arasını 220v okuyoruz. Bu arızayı ayda 1 2 defa yapıyor. Bütün panoları teker teker kontrol ettik nötr hattını takip ettik bir sıkıntı bulamadık. En son işletme topraklamasını güçlendirdim şimdi beklemedeyiz. Başka tavsiyesi olan tecrübeli ustalarımdan yardım bekliyoruz.

Merhabalar. Topraklamanız sağlam ise arıza anında ( nasıl ölçtüğünüzü bilmiyorum enerji analizörünüz var sanırım ) toprak ile nötr arasında bu kadar yüksek potansiyel fark görmek benim aklıma nötr gevşekliği sorununu aklıma getiriyor. Bu esnada güçlü bir akım çeken ( fırın rezistansı motor v.s. ) alıcı devreye girdiğinde nötr hattındaki gevşeklik voltajın nötr hattından trafonuza dönmesini engeller ve toprak - nötr arasında bu voltajı okursunuz.

Yada tam tersi toprağınız iyi değil. Bir cihazınızda kaçak var ve bu kaçak anında toprak hattı voltajı akıtmadığı için nötr - toprak arası gerilim oluşuyor.

Diğer türlü aklıma başka bişey gelmiyor. Nötr ile toprak arası voltaj nasıl bu kadar yükselir. Yani sorun ya toprakta yada nötr hattında. Değerli ustalarımızında yorumlarını görmek isterim.

Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Üstad burası hastane ve sabah 7 30 ve gece 23 00 gibi yapıyor genelde. Yani yükümüz çok azken.

o saatlerde ise kahvaltı ve kahve çay molası var

çaydanlık kahve ve fırınınızı da kontrol edin

işletme topraklamasını nasıl güçlendirdin sen bi açıklarmısın?

Ana panoda bulunan nötr barasını toprakla irtibatlandırdım.

isletme ve koruma topraklama iletkenleri arasindaki mesafe en az 25 mt.olmali..ayrica isletme topraklama omaji ne kadardiki tekrar toprakla irtibatlandirma gereksinimi duydunuz.

30 mesafe bıraktım. Aslında nötr toprak arası voltaj 2 v ama arızayı ayda bir yaptığı için temassızlık oluyordur diye tekrar yaptık.

Forum istatistikleri

Konular
128,173
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri