İşletme topraklamasi

daglar

Üye
İşletme topraklaması hakkında kucuk bir not bunu daha iyi pekiştirmek için bi r ornek verilmiştir.

Ekli dosyalar

• işletme topraklaması.rar
    29.6 KB · Görüntüleme: 710
Moderatör tarafında düzenlendi:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Emeğiniz için teşekkür ederim.Koruma ve işletme topraklamalarının birleştirilmesi konusuna açıklık getiriyor.

Arkadaşlar Ankara metro inşaatı istasyonlarının topraklamalarını bizzat ben yaptım.İşletme topraklaması ile koruma topraklamasını birleştirdik.(Proje Gereği).Direncin çok düşük tutulması kaydıyla buna izin veriyordu proje.(Ölçtüğümüz değerler 0.22-0.35 ohm arasında kalıyordu).Bu değeri tutturmak için 4 adet 3mç uzunluğunda çelik özlü kazık ile 380 metre uzunluğunda 1x120 mm2 çıplak bakır kullandık.İşletme topraklamasını ize izoleli 1x120 lik kabloyla götürüp koruma topraklamasına termokaynak tekniği ile birleştirdik.Tabi tüm bu işlemler,jeo fizik etüd raporundan tutun da toprağın özgül direnci ve iletkenlerin yayılma direnci ölçümlerini de kapsayan bir yığın rapor çerçevesinde gerçekleşti.
Yaşanmış bir deneyimdi,paylaşmak istedim...Saygılar

İşletme topraklaması hakkında kucuk bir not bunu daha iyi pekiştirmek için bi r ornek verilmiştir.
Konuyu hortlattığım için özür dilerim ama araştırma yaparken bu notu buldum sitede ; hatta internetde de bu mantıkla açıklama yapılmış bir kaç site gördüm çok da şaşırdım ; işletme ve koruma topraklamalarını birleştirmek için yapılan uygunluk kontrollerinde bu mesaj ekindeki notda ve internetde bulduğum dökümanlarda sadece alçak gerilim tarafında meydana gelecek bir kısa devre durumunda sistem incelenerek sonuç birleştirilir çok da güzel olur diye bir fetva verilmiş ki gerçekten fecaat bir durum . Esas yapılması gereken inceleme yüksek gerilim tarafında meydana gelecek bir kısa devrenin meydana getireceği potansiyel sürüklenmesi sonucu alçak gerilim tarafında gerilim yükselmesidir ; yoksa arkadaşların yapdığı gibi kısa devre akımının boyutu değildir ; tüzükde de bu anlatılmaya çalışılmış ama o çorbanın içinden ayıklamak tabi çok zor ; bu konuda İSA ILISU nun eğitim notları incelenmeli http://www.konelsis.com.tr/sablon/konelsis/pdf/TOPRAKLAMA_YONETMELiGi.pdf
Edit : Bu notta ruha şifa gibi http://www.bktenerji.com.tr/gereklibilgiler/ELK.TESISLERINDE_TOPRAKLMALAR_UZERINE.pdf

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,314
Kullanıcılar
450,148
Son üye
AİŞTAR

Yeni konular

Geri