İşletme topraklamasının akım taşıması

harmonik2

Üye
arkadaşalar dengesiz yüklenmelerde ,yani nötr hattına aşırı yüklenmede,işletme topraklaması akımın bi kısmını üzerine alıyomuş ve devresini toprak üzerinden trafonun işletme topraklamasından tamamlıyomuş ve buda nötr hattının gerilimini düşüyrüyomuş bu konuda bilgisi olan var mı?trafo ne kadar uzak mesafedeyken devre tamamlanabilir kriterler neler?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Evet. Üç fazlı, yıldız bağlı sistemlerde, fazlara dengesiz yüklenildiğinde nötr hattından akım geçeceği doğrudur. Buna Yıldız Noktasının Kayması denir.
Aşağıdaki örneği forumdan daha önce almıştım. Hesapta görldüğü gibi, fazlardan gelen akım 22A, 10A 17,6A iken, nötrden geçen akım 10,5A olmakta:

Yalnız şunu anlayamadım:
harmonik2 ' Alıntı:
...ve buda nötr hattının gerilimini düşüyrüyomuş ...

'Genç Arkadaş' dengesiz yüklenmede nötr hattından akım geçtiği aşikar fakat benim değinmek istediğim bu akımı işletme topraklaması-toprak- ve trafonun işletme topraklamasından dervresini tamamlamasıdır.işletme topraklamasının akım taşıması nötr iletkeninin taşıdığı akımı düşürür bu da nötr iletkeni üzerinde oluşan gerilimi düşürür.(genellikle köy gibi dengesiz yüklenmelerin olduğunu yerlerde bir çok yerde direk üzerindeki nötr ilerkeni topraklanır bunun sebebi nötr üzerinden akacak akımı azaltmaktır).Benim sormak istediğimde bunun şartları nelerdir yani trafo ne kadar mesafedeyken bu akım taşınabilir veya nekar taşınabilir?bu konuda hiç kaynak bulamadım ama bu elektrikçiler tarafından bilinen bi gerçek

harmonik2 ' Alıntı:
...işletme topraklamasının akım taşıması nötr iletkeninin taşıdığı akımı düşürür bu da nötr iletkeni üzerinde oluşan gerilimi düşürür...

Şimdi durum şu: Dengesiz yük olmadığı zaman zaten nötrden akım akmaz. Eğer nötrden akım akıyorsa dengesiz yük vardır.
Ve bu dengesiz yükler çok abartılı omadığı müddetçe (İki faza aşırı yüklenme gibi) ve sistemde harmonik olmadığı müddetçe (birinci derecede etken), nötr kablosu (teli) (kablo normal seçilmişse (4x veya 3x+0,5) ) kesitinin elverdiği kadar akıma dayanabilir.

Nötr üzerindeki gerilim düşümünü hala anlayamadım ???

harmonik2 ' Alıntı:
...genellikle köy gibi dengesiz yüklenmelerin olduğunu yerlerde bir çok yerde direk üzerindeki nötr ilerkeni topraklanır bunun sebebi nötr üzerinden akacak akımı azaltmaktır...

Evet. Doğrudur. Genellike de hat sonundan topraklanır ki trafoya doğru akan akım azalsın.

harmonik2 ' Alıntı:
...Benim sormak istediğimde bunun şartları nelerdir yani trafo ne kadar mesafedeyken bu akım taşınabilir veya nekar taşınabilir?...
Bizim tedaş emektarlarına bir açayım konuyu. Bakalım onların yorumu ne olacak...

Korkmaz bey az önce mesajımı topraklama konu başlıgında gönderdim.yanliŞim varsa nasil yapilacagini tarİf erdesenİz sevİnİrİm.ayrica tÜm kontrol kalemİ Üyelerİnİn bayramini kutlarim

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri