üreteç bağlantıları?

zbyrblc

Usta Üye
Selam Arkadaşlar

220 VOLT 5 AMPERLİK AC AKIMLI BİR ÜRETEÇLE 36 VOLT 60 AMPERLİK AC AKIMLI BİR ÜRETEÇ PARALEL-TERS-SERİ BAĞLANIRSA OLUŞACAK YENİ AKIM VE VOLTAJ NE OLUR ?
FORMÜL VAR MI?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhaba.Seri bağlantıda en düşük amperli üretecin akımı kadar bir akım geçer,yani geçen akım şiddeti sadece 5 amper olur,gerilim ise 220+36=256 volt ac olur.Yani buradaki formül E=E1+E2 dir I=I1 yani 220 volttluk akımın şiddeti (En zayıf akımın değeri) kadar olur.

Paralel bağlantıda bu ac akımların voltajı çok farklı olduğundan,220 volt ac ve 36 volt ac örneğin bir trafo sarımı veya alternatör sarımıysa,220 vac lik sargı 36 voltluk sargı üzerinden kısa devre olmuş gibi davranır,kısa zamanda bu 220 vac sarımı yanar.Çünkü voltaj değeri 220 vac den 36 volt ac ye inmeye (Ayni seviyeye) eşitlenmeğe çalışırken kısa devre akımları da 220 vac sarımından geçer.Voltajları ayni olsaydı V=V1=V2 olacak,geçen akım I=I1+I2 kadar olurdu.Aşırı voltaj farkından dolayı bu durm gerçekleşemez,çünkü ısı enerjisi şeklinde akımın büyük çoğunluğu kaybolur.

Ters paralel bağlantıda (+ ve - kutupların ters olarak karşı karşıya gelmesinde) paraleldeki kadar fazla tepki olamaz,ama uzun sürede yine karşılıklı sargıların yanması söz konusudur.220 vac 36 volt ac.ye karşılık gelen kısmı yok edici girişimle yok eder,bu kısmı yok edip tam sıfırlar,geride kalan yok edilemeyen sinüs ac akımı da kısa devre benzeri yine bu sargılarda dolaşıp,bu sargıları yakmaya çalışır.Voltajlar tam ayni olsaydı (220-220,36-36 vac gibi) tam olarak birbirlerini yok ettiklerinden (tam bir kısa devre) oluşup anında bu sarımların daha kısa sürede yanması da beklenecekti hiç şüphe yok ki.

Ters olan bir seri bağlantıda ise ayni üreteçlerin seri haldeki ters seri bağlantsındaki formül geçerli olur.Yani E=E1-E2 olur. E=220-36=184 volt ac olur.geçen akım ise I=I1’e eşittir,yani 220 volt,5 amperlik ac üretecin akımı (En düşük olanı) kadar olur.Yani aslında paralel ve seri ac üreteç bağlantılarında yine dc akımdaki üreteçlerin bağlantı formülleri (r iç dirençleri de ayni kalkacak şekliyle) yine aynen geçerli olmuş olur.

Not:Ayni şebekeye bağlı ve ayrı ayrı 2 trafodan alınan,monofaze bir sistemde,36 volt ac veya 220 vac, ayni frekansta,ayni ac voltajda ve aralarında hiç faz farkı olmadığından,bu ac sinüs dalgaları tam üst üste binerek yapıcı bir girişim yapar,yani ancak o zaman E=E1=E1=220 vac veya 36 vac'ye tam eşit olur.Ayrı ayrı bağlanan bu akımlar toplamı kadar bileşke üreteç akımı olur.Ama farklı kaynaklarla (Santraller,harici bağımsız alternatörlerde) yapılan paralel bağlantıda faz farkı hiç olmaması gerekir.Bunun için senkronizasyon işlemi yapılarak bu fark hiç kalmadığında bu kaynaklar,ayni ac frekans,ayni ac voltta iseler,birbirinden çok uzakta olsalar bile paralel bağlanabilir.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Merhaba.Seri bağlantıda en düşük amperli üretecin akımı kadar bir akım geçer,yani geçen akım şiddeti sadece 5 amper olur,gerilim ise 220+36=256 volt ac olur.Yani buradaki formül E=E1+E2 dir I=I1 yani 220 volttluk akımın şiddeti (En zayıf akımın değeri) kadar olur.

Paralel bağlantıda bu ac akımların voltajı çok farklı olduğundan,220 volt ac ve 36 volt ac örneğin bir trafo sarımı veya alternatör sarımıysa,220 vac lik sargı 36 voltluk sargı üzerinden kısa devre olmuş gibi davranır,kısa zamanda bu 220 vac sarımı yanar.Çünkü voltaj değeri 220 vac den 36 volt ac ye inmeye (Ayni seviyeye) eşitlenmeğe çalışırken kısa devre akımları da 220 vac sarımından geçer.Voltajları ayni olsaydı V=V1=V2 olacak,geçen akım I=I1+I2 kadar olurdu.Aşırı voltaj farkından dolayı bu durm gerçekleşemez,çünkü ısı enerjisi şeklinde akımın büyük çoğunluğu kaybolur.

Ters olan bir seri bağlantıda ise ayni üreteçlerin seri haldeki ters seri bağlantsındaki formül geçerli olur.Yani E=E1-E2 olur. E=220-36=184 volt ac olur.geçen akım ise I=I1’e eşittir,yani 220 volt,5 amperlik ac üretecin akımı (En düşük olanı) kadar olur.Yani aslında paralel ve seri ac üreteç baplantılarında yine dc akımdaki üreteçlerin bağlantı formülleri (r iç dirençleri de ayni kalkacak şekliyle) yine aynen geçerli olmuş olur.Kolay gelsin.
tesekkur ederim sayin ustadim..

aslina bakarsaniz bu soruyu bana ozelden bir universiteli arkadasimiz sordu bazi linkler verdim kendisine fakat kendimde net olarak cevap veremedim bu yuzden onun bana sordugu soruyu burada paylasmak istedim..kendisi konuyla ilgili neden konu acmak istemedi onu bilmiyorum ama ben onun yerine bu soruyu degerli buyuklerime sormak istedim.umarim arkadasa bu vesileyle faydamiz dokunmus olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri