ölçü aleti ile rezistans ölçümü

Çok teşekkürler binbaşı. Alt ile üst paralel bağlı olur sanmıştım ama baktım ki seri imiş. Ust taraftaki rezistans a kısa devre yaptırdım alt yanmaya başladı. Tostumu yedim ust rezistansı değiştirmeye hazırım :)
Ilginiz için tekrar teşekkürler

Şu anda biraz çalışıp kaçak akım rolesini artırmaya başladı toprağa deyen bir yer görmüyorum ama gene de atıyor. Seri bağlı2 rezistanstan birini devre dışı birakmak başka bir şeyden sanirim sikinti oluşturuyor fazla mi oluyor acep voltaj. Yenisini aldim ama bunu da tamir etmeyi hırs yaptım: )

Rezistanslar seri bağlı ise çalışma voltajları 110 volttur.Tek rezistans çalıştırmaya kalkarsanız diğeride zarar görür.

Rezistanslar seri bağlı ise çalışma voltajları 110 volttur.Tek rezistans çalıştırmaya kalkarsanız diğeride zarar görür.
Allah allah ben rezistanslari her voltajda çalışabilen direnç elemani sanıyordum. Meğerse öyle imiş110 v yazıyor arceligin yedek parçaları arasında. Anaaa bu tost makinesi 465 tl imis. Yok be etmez o parayı çok dandik

Akşam zamanım olmayıp benimkini açamadığım ve içini tam göremediğim için ben de paralel sanıyordum, ayni sizin gibi. Seri bağlı ise tek olarak 220 volt ac'de çalışamazlar, yani tekini kısa devreyle uzun süreliğine kesinlikle kullanamazsanız, mutlaka bunları çiftlemeniz gereklidir. Ancak kaçak akım rölesi, kaçak bir akımla da (Gövdeden faz veya nötr kablosu temasıyla) atmış olabilir, bu nedenle tost makinesinin tüm kablolarını ve tüm bağlantılarını iyice gözden geçirmeniz gereklidir. Kolay gelsin.

Benimde 2 adet 110 volt 1000 vat seri rezistanslı tost makinemin bir tanesi yandı. 110 volt 1000 vat trafo bulabilirsem kullanacağım :). Yedeği olduğundan rezistansını alıp değiştirmeyi ihmal ediyorum. Değişik marka bir çok tost makinasında hep 110 volt rezistans gördüm alt ve üst rezistans seri idi.

Benim tost makinesinin rezistanslarindan biriside arızalıydı. 110 v. Bende ikisini birden 220 v olanla değiştim. Paralel bağladım. Birisi patlarsa en azından diğeriyle idare ederim bir süre. İmkânınız varsa öyle yapın bence

Teki ile idare edilebiliyorsa ! devreye,akı-
mına uygun diyot seri bağlayıp 220 de çalıştırma olabilirmi ? :(

konuyu hortlaşmış gibi olacağım ama, demirdöküm şohben alttan su kaçırıyordu, kızım farketti. bende rezitansı söktüm. epeyce kireçlenmiş, neyse temizledim ve bir ölçeyim dedim 30 ohm ölçüyorum üzerinde 1800 watt yazıyor sanırım sağlam. yaptığım ölçüm doğru mudur acaba? sorun termosifon delik mi? yoksa conta mı? arızalı yada kazan delik yenisini mi almak lazım...

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri