öğrenmek için plc alacam ne tavsiye edersiniz ?

Mahmut Erdoğan

Paylaşımcı üye
öğrenmek için plc seti takimi alacam ne tavsiye edersiniz ?
teşekkürler...

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
CNC gibi oyuncaklar için düşünüyorsan vazgeç.

Gücenme ama yazılardan bildiğim kadarı ile elektrik+elektronik alt yapı önemlidir.

CNC gibi oyuncaklar için düşünüyorsan vazgeç.

Gücenme ama yazılardan bildiğim kadarı ile elektrik+elektronik alt yapı önemlidir.
merhaba Kazım abi
CNC için düşünmüyorum.
pano kumanda işini öğrenmek istiyorum
mesela bir hidrolik pressin panosunu kesinlikle öğrenmek istiyorum.
ordada plc kullanılıyor.
ve ben plc den hiç anlamıyorum
biraz forumlardan baktımda hiçde zor değil gibi geldi bana :)

Eğer kumanda bilginiz varsa, Ladder ile öğrenmek hiçte zor değil.
Türkçe kaynak sıkıntısı yaşamak istemiyorsanız, Siemens'ten uzak durun.

Merhaba,

Delta PLC,
Fatek PLC,
Gemo PLC,
Bks PLC

yeterli olacaktır.

Sonuçta PLC demek size röle çıkışı verebilecek kumanda işlemini daha az eleman ile (kontaktör) yapmanıza yardımcı elektronik cihaz.
Siz bir motorun nasıl çalıştırılacağını biliyorsanız (yol verme , yıldız üçgen bağlama vs) limit switch , yaklaşım sensörlerini kullanabiliyorsanız PLC de size oto kontrol konusunda yardımcı olacaktır.

Bunların öğrenimi için ise Avrupa birliği destekli kurslar oluyor genelde İstanbul civarında bunlardan da faydalanabilirsiniz.

Yahut PLC'yi alacağınız yerden de kısmi destek alabilirsiniz.

Başarılar

Samimiyete dayalı cevaptır.
Öncelikle plc yi unut.
Önce kumanda devreleri hakkında bilgi edin ve pekiştir.
İstanbul dasın Beyazıt da sahaflarda güzel kitaplar var.
Ben bir örnek vereceğim.
Bunları , şekilleri şemaları mantığı iyice yalayıp yuttuktan sonra bir kaç uygulama izle gördüklerinle çakışanları iyice belle.
Dikkat hem can hemde daha kıymetli mal tehlikesi had safhada.
Bizim işlerde mala gelecek zarar ziyadesiyle canada gelir !!!
Bunları hazmettim artık ben kumandacıyım dediğinde plc konularını tekrar görüşelim.

http://www.google.com.tr/url?sa=t&r...dVKRYAk1OmuI4zJdA&sig2=DZnkFw_DOWnqIUCNT8cL-Q

Dikkat , bu sadece başlangıç içindir.
Bir çok kaynağı üşenmeden incelemelisin.

CPU falan almayı unut bence, önce yazım mantığını öğrenmek gerek. Schneider unity.pro programını internetten üzretsiz indireblirsin. Onu kurcala, simülasyon yapma imkanında olur. Sonra kendine internetten proje bul, plc de programla, çalıştır.

Öncelikle selamün aleyküm.Eger plc ögrenmek istiyorsan bence delta dvp-14ss daha iyi olur.Hem sıemens fazla döküman bulamazsın delta da istemedigin kadar döküman ve bilgi var...

Bende senin gibi öğrenmekle meşgulum. İlk olarak delta-14ss2 tercih ettim. Bunun nedenide, çevremde bundan anlayan bir arkadaşımın olmasıydı, bana çok yardımcı oldu. Çevrende böyle birisi varsa onun kullandığını tercih edebilirsin.
Yazılım ile uğraştığım için programlama tarafında hiç zorlanmadım, en çok bağlantılar kısmında zorlanacaktım onuda sağolsun arkadaş sayesinde hallettim:)
Şimdi de @KAZIMUGUR un paylaştığı pdf i okuyacağım.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri