Öyle bir sensör kii??

Ben olsam örnek 10cm arayla iki sensör koyarım ard arda eğer ikiside aynı anda ürünü görüyorsa ok öndeki görür arkadaki zaten görmüşse mesafe kısa görmemişse mesafe fazladır yalnız benim anlamadığım hız kontrol yok yani kontrol edemediğin bişey için alarm vermek bana pek mantıklı gelmedi.

Ben olsam örnek 10cm arayla iki sensör koyarım ard arda eğer ikiside aynı anda ürünü görüyorsa ok öndeki görür arkadaki zaten görmüşse mesafe kısa görmemişse mesafe fazladır yalnız benim anlamadığım hız kontrol yok yani kontrol edemediğin bişey için alarm vermek bana pek mantıklı gelmedi.
Hız sabit olmasa bile sizin bahsettiğiniz yöntemle 10cm mesafeye yerleştirilen 2 adet sensör mesafeyi kontrol eder.Eğer amaç 10cm mesafede olmayan ürünleri tesbit etmekse ama eğer amaç 10cm mesafede olmayan ürünleri 10 cm getirmekse o zaman plc ile sensörlerle bir mekanizma aracılığıyla 10 cm mesafe ayarlanabilir ancak.

Banda bir encoder bağlayacaksın.Encoder adım sayısı ile mesafeyi ölçebilirsin. Bir adet de proximty sensor bağlayıp cisimleri algılayacaksın. mesela encoderde 10puls 1cm olsun. 2 cisim arası 100puls ise mesafe 10cm'dir.

Bant hızı sabit olmasın sorun değil bant hızını ayarlayın demiyorum ki bir encoder yardımıyla ölçün.
bant hızı sabit değil arkadaşlar. driver veya servo herhangi birşey kullanılmıyor bant için.
Bant hızı sabit olmasın sorun değil bant hızını ayarlayın demiyorum ki bir encoder yardımıyla ölçün.

Bu durumun zamanla alakası yok. ne kadar çok parametre ile iş yapılırsa iş o kadar karışır. Encoder zamanla çalışan bir alet. Herşeyi kontrol edip geniş kapsamlı bişey yapılacaksa encoder bant hızını hesaplamak için banda konulması uygun olur. Şişelerin arasındaki mesafe belli değil bant hızı belli değil encoder şişeler arası mesafe için kullanılamaz bu durumda.

Son düzenleme:
Sürücü kullanılmadan sabit olmayan hızdan bahsediliyorsa belki dahlender motor gibi çift hızlı kullanılan bir motordur. Her neyse ama benim de düşüncem canerland arkadaşın dediği gibi encoder kullanılması en sağlıklısı.

Bandın hızı her ne kadar anlık değişse de bandı döndüren motordan alınan encoder bilgisi ile çok hassas pozisyon kontrolü yapılabilir. Algoritma ise şu şekilde olur:

1-Banttan çıkan ürünü algılayan her hangi bir sensörün (fotosel, kapasitif, ya da endüktif hangisi prosesinize uygun ise) düşen kenarı her seferinde encoderden alınan değeri sıfırlar.
2- Sıfırlandığı andan itibaren encoder alınan pulse sayısına bakılır.
3- Yine aynı sensörün yükselen kenarından pulse geldiği anda (arkadaki ürün sensörün önüne geldi demektir), encoderden o ana kadar gelen pulse sayısı PLC'deki herhangi bir hafıza alanına aktarılır.
4- PLC içerisinde encoderin 1 pulse'inin metrik olarak karşılığına denk gelen sayı ile hafızaya alanına aktarılmış olan toplam pulse sayısı çarpılarak iki ürün arasındaki mesafe metrik olarak bulunur.
5 - Bu mesafelere, kendi prosesinizdeki toleranslara göre alt ve üst limitlere göre karşılaştırma komutları konularak (ki sizin prosesinizde alt limit 9 cm, üst limit 11 cm sanırım) alarmı tetikleyen bir sinyali PLC'ye çıkış olarak verirsiniz.

Böyle bir uygulamada bandın hızının hiç bir önemi yoktur. Çünkü bant anlık hızlansa da o bandın motorunun miline bağlamış olduğun encoderden birim zamanda aldığın pulse sayısı da artacaktır. Sonuç olarak her 10 cm'lik mesafede aynı pulse sayısını alacaksınız.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,260
Kullanıcılar
450,082
Son üye
feritkvl14

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri