Ölçü aletlerinde akım

king_boy

Üye
Arkadaşlar merhaba
Dijital analizör de I1 150A I2 150A I3 150A fazları bu şekilde gösteriyor Aktif güce gelinde 1. faz 6 MW 2.faz 6MW 3.faz 6MW bu aktif güçlerin toplamı 18MW Ama akıma gelince neden böyle olmuyor 450A olması gerekiyorken 150A olarak ana ekranda gösteriyor. Teşekkürler.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Set değerleri ( muhtemelen akım ) yanlış
girilmiş olabilir.

Geriliminiz nedir ? Matematik ne gösteriyor ?

Son düzenleme:
Okuduğunuz değerler normal. Verdiğim linkte aynı konu tartışılmıştı
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/3-fazlı-sistemlerde-güç-hesaplama.22250/
Aynı mantıkla gerilimi 154 KV olan sistemde toplamda 462 KV yazması gerekmez miydi? Ama değil. Formüller çıkış noktamız.
Dediğinize katılıyorum kV içinde aynı şekilde olması gerekiyor. O zaman şu sonuç çıkıyor 3 fazın amperi burada yazdığım amper değerlerinden bahsedersek 150 A olmuş oluyor. Amper ama amperler neden toplanmıyor ben onu anlayamadım . Verdiğiniz linke baktım güç formüllerini vermişler ama amperle ilgi açıklama bulamadım .

Geriliminiz nedir ? Matematik ne gösteriyor ?
Formülle açıklamak gerekirse örneğin 34,5kV bahsedelim çekilen güç 20 MW gerilim 34,5kV
I=20/34,5x1,73=0,335=335 A şimdi analizöre baktığımda her fazda 335 A görüyorum. Ama güç olayına gelince 3 fazdan çekilen güç 20/3=6,6MW oluyor. 6,6MW 1 fazdan çekilen güç Amperde neden bu durum olmuyor . Sonuç da Amper de çekiliyor her fazdan.

Birde böyle hesapla
I=6666/20=333 A
Bir fazın gücünü ve gerilimini ayrı hesapla. Monofaze gibi. Analizörün gücü ölçmesi için akım ve gerilim bilgilerine ihtiyacı vardır. Bunlara göre güç hesabı yapar.
Şöyle düşün. Bir trafonun gücü için 25 MVA deriz. Bu 25 MVA sence primer gücü mü sekonder gücü mü? Yada ne?

Arkadaşlar merhaba
Dijital analizör de I1 150A I2 150A I3 150A fazları bu şekilde gösteriyor Aktif güce gelinde 1. faz 6 MW 2.faz 6MW 3.faz 6MW bu aktif güçlerin toplamı 18MW Ama akıma gelince neden böyle olmuyor 450A olması gerekiyorken 150A olarak ana ekranda gösteriyor. Teşekkürler.

Geriliminiz 30 kv civarı ise görmeniz gereken akım değeri 18 mva için yaklaşık 330 amperdir.Siz 450 amperi nasıl buluyorsunuz.

Geriliminiz 30 kv civarı ise görmeniz gereken akım değeri 18 mva için yaklaşık 330 amperdir.Siz 450 amperi nasıl buluyorsunuz.
Arkadaşım oradaki rakamlara takılma onları örnek olarak verdim . Demek istediğim 3 fazda çekilen aktif gücün toplamını gösteriyor analizör ama akım olayında 3 fazdan çekilen akımın toplamı neden göstermiyor. Senin dediğin gibi de 330 A olarak değil 110 A olarak veriyor. Neden ????

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri