Çok karmaşık bir pcb

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

kaplan318

Üye
Arkadaşlar sizlerden aslında basit görünen ama tamamen baş belası bir konuda yardım istiyorum hazırlamış olduğum bir pcb kartın baskı devresini çıkartacağım (ciddi olarak yatırım yapmak için maddi durumum zayıf) fakat kartın yarısında ki veri yolları arası boşluk 0.5 mm yani yarım mm bu durumda şemayı karta empoze ederken ciddi zorluklar çıkıyor hatta imkansız hale geliyor ve kart şeması doğal olarak birbirine giriyor şimdi sizden ciddi olarak deneyimlerinizi paylaşmanızı isteyeceğim en az maliyet ile en iyi verim alabileceğim kullanmış olduğunuz yöntemler hakkında detaylı bilgi fakat unutmayın kart veri yolları arasındaki mesafe 0,5mm şimdiden yardımcı olan arkadaşlarıma çook teşekkür ederim

bu kadar dar bir alanda fabrikasyon gerekir. ve ucuza yapamazsınız.

Şöyle oyuncakların pin aralığı 0.5mm :

zj9ici.png

Bunları şöyle bir yöntemle

ve şöyle bir yöntemle :

yaptıktan sonra cnc de deliyorum ve kalay kaplamadan sonra solder mask yapıyorum :

ve kullanıyorum .. öyleyse ben fabrikayım.. ama evet yapacak olsam ucuza yapmazdım..

Elektronik çizim programları resim import edebilirler .
İyi bir makine çekmiş ise her şey net gözükür.
Onun üzerinden elemanlar yerleştirilir ve çizim yapılır.

Öyle 0.5 ..karışık ..filan dendimiydi oralarda bir yerlerde mutlaka mcu da vardır ve programı olmadığı için uğraşmanın anlamı olmaz.

bilgi açısından...

+20 uygulamasını öneririm. İlk başlarda doğru oranları tutturmak için uğraşabilirsiniz ancak iyi baskı alacağınızı düşünüyorum. @KAZIMUGUR abi döktürmüşsün yine.. yolgezer senlede bayadır çakışamıyoruz selam.. :D :D

.. türkiyede fabrika mı var ..

Haklısın seni alırlar mı ki içeride bilesin ?

Dizgi yapmak için bir dudağı yerde bir dudağı gökte fabrika lazım..

Kafası çalışan min kalemden bile yapıyor..

cnc bölümünde bundan çook daha hızlılarının nasıl yapılabileceği bilgileri var.
Tabii anlamak için okuma bilmek gerekiyor.

Sokulan lafları anlamak içinde kafa gerekiyor.
O sokulanlar laf değil bilgi , kazık diye çıkarıp atmazsan tabii.
Mesela Proteus da ne kadar karmaşık olsa da devre resminden çizim yapabileceğinizi öğretmek istemiş olabilirim.
Zaten bazılarından ümidim yok da okuyan çok tabii.

---
+20 çöp olalı çook oldu , ilk 75 de kullanmıştım.
Uzun iş , düzgün sık kurusun diye bekle ölme eşeğim ölme falan..
Gerçi artık hazır kaplı olarak satılan pcb ler var.
Ama dry film hepsini eskitti.

istanbulda bir sürü fabrika var pcb basan. odak pcb , printronics pcb. 12 kata kadar yabılabiliyor. ikisi ilede çok yoğun çalışıyoruz. ayrıca dizgi firması ben ankaradayım bir tanesi bizim sokakta ve çok ciddi üretim kapasitesi var. havelsan ve roketsan dan iş alır sürekli.

buarada Kazım abinin dediği yöntem çok iyi ve ucuzdur pnp kağıt yerine yağlı takvim yaprağı aynı işi görür.

birde soruyu soran arkadaşa yine sürekli çalıştığım bir çinli arkadaşı tavsiye edicem. çok ucuza çok iyi kalite. kartı tooling almadan 50 adet 70 dolar gibi bir rakam ile bir haftada kapına gönderiyor. zaten bir kez mail atman yeterli bir daha kurtulamıyosun. vatandaşın ingilizce adı Jermy <[email protected]>.

orta karmaşıklıkta bir kartta ekliyorum

Ekli dosyalar

• topcop.pdf
    1.5 MB · Görüntüleme: 31
  • botcop.pdf
    2.3 MB · Görüntüleme: 11
..videolar gönderiyorsun anlamıyorumö?

Senin anlamanı beklemiyordum zaten.

Karmaşık devrelerin bile evde çok ucuza yapılabileceğinin örnekleri dahi kafanı karıştırmaya yetti.
Ama bir şeyler öğrenmek ve yapmak isteyenlere ışık tutacakları kesin.
Meslek lisesi öğrencileri bile bu şekilde neler yapıyor neler hayal bile edemezsin.

Konu tartışmaya döndüğü için konu kilitlenmiştir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri