Çizgi izleyen robot devre şeması

remomer55

Üye
Merhaba arkadaşlar. Elimde Çizgi izleyen robot devre şemasının resimleri var. Bu resimdekileri programda çizmek istedim fakat PIC led ve direnç hariç devre elemanlarını programda bulamadım. Programda çizmem lazım baskı devre yapabilmem için. Yardım ederseniz sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

brmy4.jpg
brmyn.jpg

Merhaba arkadaşım. Evet PIC'in baskı devre resmi mevcut.Eğer Proteus programında çalışıyorsan malzemeyi çağırmadan önce sağ alt köşede ARES'de olan ön izlemesi çıkıyor.Genelde bunlardan kullanmaya çalış. Tek sorun güç kaynağı ve led'le ilgili bir paket yok. Ancak onuda bir DIN swichi koyarak ayarlayabilirsin.
Mesela ben LED için kondansatör(Kutupsuz) bağlıyordum. Led ile hemen hemen ölçeği aynı.

ölçülerini biliyorsan areste yeni kamponent oluşturabilirsin. İsisten otamatik aktarım yaptıktan sonra olmayan elemanları manuel tamamlarsın.
"Make Package: ARES kütüphanesinde olmayan parçaların oluşturulup eklenmesi için kullanılır. Kütüphanede olmayan malzemeler bir elektronik parçanın kılıf yapısı padleri ve
çizgileri (2D grafik menüsü) kullanarak oluşturulur. Oluşturulan yeni şekil sağ tuşla blok
içerisine alınıp ‘‘make package’’ komutu aktif yapılarak açılan iletişim penceresinden
isimlendirilip kütüphaneye kullanılmak üzere kaydedilir. "

Ayrıntılı dökümanda bu adreste http://akmyo.ktu.edu.tr/users/alkanaksoy/ftp/baskidevre.pdf

Son düzenleme:
guzel bir devre gayet acik ve net saolun

ledler için direnç bile kullanabilirsin ben öyle yapıyorum sonuçta ledlerin bacaklarını istediğin şekilde açıp gerebilirsin..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri