Çip Lehimleme Sorunu

karadvt

Katılımcı Üye
Merhaba arkadaşlar, ustalar.

Geçenlerde HTC 10 telefonum bozuldu. Telefoncular yapılmaz anakart değişecek dedi. O da pahalı zaten ve bulunmuyor. Ben de yapabildiğim kadarıyla arıza tespitini yaptım. Şarj kontrolü yapan PMI8996 arızalı büyük ihtimalle diyerek Aliexpress'ten aldım (Çünkü el değmeyecek kadar ısınıyordu). Elime geçti ama bir türlü yerine lehimleyemedim bunu.

Şu şekilde yaptım:

Eskisini söktüm. Yerini temizledim. Düz lehim ucuyla nokta lehimlerin üzerinden geçtim ki artık kalmadığından emin olayım. Sonra lehimlenecek yüzeye biraz pasta sürdüm. Çipi yerleştirdim. Isıyı rahat iletsin diye çipin üzerine de pasta sürdüm. 300-350 derece sıcak havayı 2 dakika kadar verdim üstünden ama bana mısın demedi, yapışmadı yüzeye.

Daha fazla şey denemeden sizlere bir danışmak istedim. Bu konuda ne yapmalıyım? Yöntemde yanlışlar varsa söyleyin lütfen. Dereceyi mi arttırayım? Bu şekilde olmaz yapamazsın derseniz de telefoncu bunu yapabilir mi? Sıcak hava tabancasını kendim yaptım. O da 400 dereceye kadar verebiliyor. Daha profesyonel sıcak havalar ile mi yapılır bu acaba?

SMD elemanlardan entegre vs. lehimledim ama bu çip bir garip. Sökerken de uğraştırmıştı. Ne dersiniz?

Genelde gördüğüm kadarıyla telefoncular HTC'ye pek bulaşmak istemedi.

20190115_233033.jpg

20190115_233055.jpg

BGA lehimleme yapmak istiyorsun dostum.

Bunun için sıcak hava tabancası sıvı lehim flux lazım. Bazı durumlarda ise bga chipine lehim bacakları tutturmak için kromdan plaket oluyor onunla bacak yapılması gerekiyor.

Lehimleme ile ilgili bir çok detay ve açıklama şu blog sayfasında mevcut. Baştan sona okursanız aydınlanmış olacaksınız. Aradaki videolarda görsel olarak sizi destekleyecek.

https://320volt.com/bga-smd-entegre-sokme-ve-lehimleme/

BGA lehimleme yapmak istiyorsun dostum.

Bunun için sıcak hava tabancası sıvı lehim flux lazım. Bazı durumlarda ise bga chipine lehim bacakları tutturmak için kromdan plaket oluyor onunla bacak yapılması gerekiyor.

Lehimleme ile ilgili bir çok detay ve açıklama şu blog sayfasında mevcut. Baştan sona okursanız aydınlanmış olacaksınız. Aradaki videolarda görsel olarak sizi destekleyecek.

https://320volt.com/bga-smd-entegre-sokme-ve-lehimleme/

Sagolun Serkan hocam. Bende sıvı lehim ve krom plaket yok. Muhtemelen hava tabancasi da yetersiz kalıyor. Sökerken de baya uğraştırmisti.Bu işler bana da sonunda bir sıcak hava ya da istasyon aldıracak galiba :)

Açıkcası benim gözüm yemiyor.

Şöyle bir durumda var. Bu bga entegrelerin yanlarındaki pasif elemanlarda sıcaklıktan etkilenebilir. Bu lehimlenecek entegrelerin ne kadar süre ne kadar sıcaklığa dayandığı hakkında da değerler var. Yani bu iş azcık fazla ısıttığında yanan bozulan eriyen cins işler.

Az tecrübe ile olmayacak işler değil ama benim 40 yılda bir kullanacağım bir iş olunca sıkıntı oluyor.

sıcak hava ile tamir yapan bir yerden bu chip i değiştirmeleri konusunda da yardım alabilirsiniz şahsi fikrim.

Açıkcası benim gözüm yemiyor.

Şöyle bir durumda var. Bu bga entegrelerin yanlarındaki pasif elemanlarda sıcaklıktan etkilenebilir. Bu lehimlenecek entegrelerin ne kadar süre ne kadar sıcaklığa dayandığı hakkında da değerler var. Yani bu iş azcık fazla ısıttığında yanan bozulan eriyen cins işler.

Az tecrübe ile olmayacak işler değil ama benim 40 yılda bir kullanacağım bir iş olunca sıkıntı oluyor.

sıcak hava ile tamir yapan bir yerden bu chip i değiştirmeleri konusunda da yardım alabilirsiniz şahsi fikrim.

Onu da düşünmedi değilim ama hocam ben Kahramanmaraş'tayim. Çarşının göbeğinde yıllardır telefon tamiri yapan adam yapmak istemedi. Gerçekten de çiplere siyah bir yapışkan sürmüşler. 400-500 derecede bile yumusamiyordu. Adam ben çok yüksek derecelerde verdim. O siyah yapışkanı yerinden çıkaramadım. Onun için HTC ye bulaşmam demişti. Ben sıcakken kazıyarak çıkardım.

Bakmayın ben de çok bildiğimden değil de işte biraz deli cesareti biraz da gözden çıkarmışlığım var.

Sökerken birkaç kapasitorün icabına da baktım zaten. Onlari da göz kararı takacağım artık tutarsa :D

Yapacak bir telefoncu var mı onu bir araştırayım olmazsa başka çare yok hocam

(Düzenleme: Kısmen cevapları buldum. Sağolun yine de. Bga için krem flux beyazı daha makbulmüş. Smd için no clean flux. Genel pcb lehimlemelerde de reçineli flux ya da pasta. Yanlışım varsa yüzüme vurun ki doğrusunu öğreneyim.)

Konuya tekrar dönüyorum ama ustalar gerek smd olsun gerek bga olsun kullanilan flux türleri hakkinda bazi meraklarim var. Bunlarla ilgili yerli yabanci yazilar okudum ama...

Smd işlerinde gördüğüm kadariyla daha çok noclean denilen artık bırakmayan flux kullanılıyor. Bunda krem kivaminda olanlar da kullanılıyor gördüğüm kadarıyla. Onlar da mı noclean flux?

Bga işlerinde de yine krem kivaminda flux kullanılıyor. Bunlar da mi noclean flux?

Bunlarin dışında akışkan olan recineli flux da var. Lehim pastası kadar yoğun degil galiba. Yoksa onlar lehim pastasinin içeriğine mi sahip?

Diğer taraftan youtubeda bol bol recineli flux yapımı videosu var ama hic noclean flux yapimi göremedim. İçeriğinde neler var biliyor musunuz?

Bunlarla ilgili detayli bilgi veren link varsa paylaşmanızı rica ediyorum.

Son düzenleme:
Elektrik, elekronik, işleri ile hobi olarak uğraşıyorum. Yeri geliyor bilgisayar ana kartına, yeri geliyor tablet, telefon vs. parçalarını tamir ediyorum. Günümüzde SMD kompanentler yaygın olduğundan sıcak hava istasyonları lazım bilindiği üzere. Fakat fiyatları da malum.
Sıcak hava tabancası ile bu iş olur mu? Yani SMD parçaları yerine takıp, sökebilir mi? Altta yazacağım adreste bir ürün gördüm, fiyatı uygun geldi. Dediğim gibi bu işle hobi olarak uğraşıyorum. Kendime, arkadaşlarıma yardımcı oluyorum. Bana önerebileceğiniz, düşük bütçeli fakat işimi görecek ürün önerebilir misiniz? Teşekkürler.
https://urun.n11.com/sicak-hava-tabancalari/vonroc-sicak-hava-tabancasi-2-sicaklik-degerleri-2000w-P392433110

Elektrik, elekronik, işleri ile hobi olarak uğraşıyorum. Yeri geliyor bilgisayar ana kartına, yeri geliyor tablet, telefon vs. parçalarını tamir ediyorum. Günümüzde SMD kompanentler yaygın olduğundan sıcak hava istasyonları lazım bilindiği üzere. Fakat fiyatları da malum.
Sıcak hava tabancası ile bu iş olur mu? Yani SMD parçaları yerine takıp, sökebilir mi? Altta yazacağım adreste bir ürün gördüm, fiyatı uygun geldi. Dediğim gibi bu işle hobi olarak uğraşıyorum. Kendime, arkadaşlarıma yardımcı oluyorum. Bana önerebileceğiniz, düşük bütçeli fakat işimi görecek ürün önerebilir misiniz? Teşekkürler.
https://urun.n11.com/sicak-hava-tabancalari/vonroc-sicak-hava-tabancasi-2-sicaklik-degerleri-2000w-P392433110
arkadaşım bu boya kazıma işinde iyidir, pvc kaynakta da iyidir ama smd konusunda nokta atışı yapamaz. uygun nozul bulsan bile çoooook zor çünkü ısı kademe ayarı en fazla 2 dir.

el tabancaları olmaz istediğin ısı ayarı yapamazsın, bunlar tabiri caiz ise kaba işler için. yani sms lehimleme ve sökmede olmaz. yapılmaz mı? yapılabilir denenebilir, sonuç % ? garanti bilinmez. ben yapmam, üflediği hava istasyona göre fazladır, ısı fazladır ayarı smd lehim için yapamazsın. istasyon derim, emanet bile olsa, git bir ustanın yanına o yapmazsa, izin al sen yap dene

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri