Çiftlik için enerji kaynakları

musmercan

Üye
selam arkadaslar benim suan 160 KVA elektrik enerjisi gücüne ihtiyacım var.Burası bir çiftlik ve 20 hane civarında..TEDAŞLA yapılan görüşmelerde bize plan proje malzeme ve işçilik konusunda 100000 tl bir masrafımızın olabileciğini söylediler..Bizde daha değişik alternatif yenilenebilir enerji kaynakları üzerinde araştırma ve piyasa araştırması yapmak istedik..ACABA bizi bu konularda yönlendirebilirmisinizz..tavsiye edebileceğiniz firma varmıdır..yardımlarınızı bekliyoruz..irtibat tel no 0535 4562496 ve 0536 6291270 saygılarımızı sunarız..:)

Moderatör tarafında düzenlendi:
günej ve rüzgar enerjisinde internet de çesitli firmalar var nasılçalışırlar nasıl iş yaparlar bilemem sadece akılıma gelen çok zaman öce tv de seyrettiğim bir programda çiflik sahibi bir adam hayvan pisliğinden cıkan meten gazını depolamış evinde ocak ta ısınmada ve jeneraörde kullanarak enerjiye para ödemediğini hatırlıyorum bunu yapan yine sıkıntısı olmayan bir avrupalıydı galiba bizim gibi sıkıntı içindeki bir türk milleti hiç bir seyi düşünemez....

alternatif enerji kaynaklarını kullanabilirsiniz. özellikle rüzgar ve güneş enerjisini kulllanabilirsiniz. öncelikle bulınduğunuz bölgenin rüzgar ve güneş durumunu göz önünde bulundurmanız grekiyor. o güçte kuracağınız rüzgar ve güneş sistemi benim tahminim 100000 tl yi çok rahat geçer. ayrıca sisteminizin süreklilik sağlayacağıda kesin değildir. alternatif enerjiyi sizinki gibi büyük yerlerde tek başına enerji kaynağı olarak kullanmak sağlıklı değildir. yani alternatif enerji kaynakları şebekeye bağlılığı azaltır. tek başlarına kesin bir çözüm değildir.

alternatif enerji kaynaklarını kullanabilirsiniz. özellikle rüzgar ve güneş enerjisini kulllanabilirsiniz. öncelikle bulınduğunuz bölgenin rüzgar ve güneş durumunu göz önünde bulundurmanız grekiyor. o güçte kuracağınız rüzgar ve güneş sistemi benim tahminim 100000 tl yi çok rahat geçer. ayrıca sisteminizin süreklilik sağlayacağıda kesin değildir. alternatif enerjiyi sizinki gibi büyük yerlerde tek başına enerji kaynağı olarak kullanmak sağlıklı değildir. yani alternatif enerji kaynakları şebekeye bağlılığı azaltır. tek başlarına kesin bir çözüm değildir.

100.000 tl sadece masraflar ,elektrik ücreti buna dahil değil...eğer son kullanıcı endüstri ürünleri yerine, ihtiyacları analiz edip rüzgar+güneş kullanılarak uyarlama bir sistemin ekonomik olma şansı son derece yüksek.. tek büyük bir rüzgar kulesi yerine binalardan faydalanılarak düşük maliyetli daha fazla sistem kurulması gibi..

100.000 TL 160 kVA bir tesis için çok büyük bir rakam. Çiftliğiniz OG şebekeye çok mu uzak... (kaç km.)
Rüzgar türbünü enterkonnekte sisteme enerji vermek için iyi bir kaynak ancak bir işletme sadece Rüzgar türbününe bağımlı şekilde tesis edilirse sıkıntılı olur kanaatindeyim. Rüzgarın yeterli olmadığı günlerde ne yapacaksınız. Jeneratör dediğinizi duyar gibiyim... Eeee nerde kaldı ekonomik enerji....
Eğer imkanlarınız elveriyorsa ve çok uzun vadeli bir yatırım düşünüyorsanız, Güneş enerjisini tavsiye ederim. Yoksa elektrik şebekenizi tesis ettiriniz.
NOT: Fiyatı iyi araştırın, Piyasada bu işi yapan Elektrikçiler var onlardan teklif alın. Eğer hattınız çok uzak mesafeden gelmeyecekse bu kadar pahalı olmaması lazım.

elektrik üretmek için enerji üretme müsadesi olan bir mühendis bulman lazım ne yaparsan yap bir sikayet durumunda ceza ile karşılasabilirsin

elektrik üretmek için enerji üretme müsadesi olan bir mühendis bulman lazım ...
Enerji üretme müsaadesi olan mühendis nasıl oluyor? Bu müsaadeyi kim veriyor? Ne zamandır böyle bir şart var? Böyle bir bilgi verdiğinize göre sizin bu sektörde önemli bir konumunuz olmalı. Konumunuzu da bildirebilir misiniz?

selam arkadaslar benim suan 160 KVA elektrik enerjisi gücüne ihtiyacım var.Burası bir çiftlik ve 20 hane civarında..TEDAŞLA yapılan görüşmelerde bize plan proje malzeme ve işçilik konusunda 100000 tl bir masrafımızın olabileciğini söylediler..Bizde daha değişik alternatif yenilenebilir enerji kaynakları üzerinde araştırma ve piyasa araştırması yapmak istedik..ACABA bizi bu konularda yönlendirebilirmisinizz..tavsiye edebileceğiniz firma varmıdır..yardımlarınızı bekliyoruz..irtibat tel no 0535 4562496 ve 0536 6291270 saygılarımızı sunarız..:)

Yenilenebilir enerji kaynaklari ile bu isi cozebilmek icin cok iyi bir projelendirme ve planlama gerekiyor.Ilk olarak ciftlikte calisan cihazlarin ayri ayri gucleri ve bunlarin 1 gundeki calisma sureleri gerekiyor.Ciftlik surekli kullaniliyormu yoksa sadece bazi gunlerdemi kullaniliyor.Bunlar bulunduktan sonra birde es zamanlilik katsayisini hesaplamak gerekiyor.Es zamanlilik katsayisi cok onemli inverterin boyutlandirmasini ona gore yapicaz.
Yani burda amacimiz nekadar enerji depolamamiz gerekecek onu bulmak ve uretmek.
160 kva lik bir sistem yenilenebilir ile 100.000 den daha ucuza mal olacagini dusunmuyorum.Ama siz yinede bir teklif alin.

500kva e kadar enerji üretim lisansı almanıza gerek yoktur, serbestçe üretebilirsiniz..ancak satamassınız..

Yer istanbul sa bu konuda sana yardımcı olabilirim. Rakamda biraz sallama var. (mesafe ne kadar)

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,998
Son üye
Muharrem_Arslan

Yeni konular

Geri