Çift yönlü ışık yayan devre elemanı hk.?

mchayat

Üye
Merhaba arkadaslar. Benim çift yönlü ışık yayan bir devre elemanına ihtiyacım var. Demek istediğim, led diyot gibi oldugu için tek yönden akım verince ışık yayıyor. Ama bana çift yönlüsü lazım. Bildiğiniz böyle bir devre elemanı var mı?

Bir tane köprü diyot işinizi görür.
Alternatif uçlarına (giriş) istediğiniz şekilde (+) ve (-)'yi bağlayabilirsiniz.
(+) çıkışı LED'in (veya LED'lerin) Anoduna , (-) çıkışı da Katot (veya katotlara) bağlayın.

(Eğer özel bir uygulama devresi değil ise , LED'lerin seri bir ön direnç ile kullanıldığını unutmayınız).

pardon o zaman.:) uyarı lambaları çeşitlerine baktınız mı peki net bilmiyorum ama sanki öyle ac de çalışan uyarı lambaları hatırlıyorum...

Merhaba arkadaslar. Benim çift yönlü ışık yayan bir devre elemanına ihtiyacım var. Demek istediğim, led diyot gibi oldugu için tek yönden akım verince ışık yayıyor. Ama bana çift yönlüsü lazım. Bildiğiniz böyle bir devre elemanı var mı?

AC'de çalışan Neon Lambalar da var.(Onlar da ön dirençsiz kullanılmıyor).

Nerede ne amaçla kullanmak istiyorsunuz..

kusura bakmayın bikaç gündür giremiyorum nete. takip edemedim o yüzden. okulun labaratuarına deney kartı hazırlıyorum. bazı entegrelerin (7408 - 7432.. (ve - veya .. kapıları)) giriş cıkıslarının saglam olup olmadıgını kontrol etmek için kullanılacak. malum bir 7432 entegresinde 4 tane veya kapısı var. bunları bord üzerinde kontrol etmek biraz zaman kaybına sebep oluyor.

Led de ac de çift yölü çalışır zaten:) Ama saniyede 25 yanar.

Piyasada aşağıdaki gibi bağlı olan LED var mı bilmiyorum.Ama benim şahsen çözümüm en basit şekilde aşağıdaki gibi.
Akkor Flamanlı küçük Lambalar da var ama akımları sorun olabilir Entegreler için.

Ekli dosyalar

• Çift yönlü ışık yayan devre elemanı sorusu.png
    Çift yönlü ışık yayan devre elemanı sorusu.png
    1.7 KB · Görüntüleme: 12

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,962
Son üye
Emrullah t