Çatı üstü GES yerleştirme

kurut09

Üye
Arkadaslar sizlere bir sorum olacak. Kağıtta çizmeye çalıştığım şekilde bir çatı alanım var. Trapez sac çatı. Çatının doğuya ve batıya cephesi var. Toplam 42 adet güneş paneli koyacağım. Panelleri direk sacın üstüne( sacın eğimiyle birebir olacak artık.) koymak ile, güney cephesine cevirip 30-35 derece açı verip yerleştirmek arasında nasıl bir fark olur. Direk saca montaj yapılacak olursa montaj maliyeti düşük olacak. Güneye çevirip açı vermek istersek bir platform yapmak gerekecek ve maliyet artacak. Tabiki tavsiye edilen güneye bakacak şekilde açılı koymak. Bunu kabul ediyorum ama internette gördüğüm koca koca fabrikaların çatısına direk çatı eğimi şeklinde yerleştiriyorlar. Sizce maliyeti her ne kadar arttırsada güneye açılı şekilde monte etmekmi yoksa çatının eğimi şeklinde koymak mı?
Kağıtta göstermeye çalıştım, çatı alanım doğuya ve batıya bakıyor ve eğimi %10.
10 metre uzunlukta, üst nokta ve alt nokta arasında 1 mt yükseklik farkı var.
Kıymetli cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• 095E4CDD-D6D9-4554-B05E-9E72AE625B4F.jpeg
    095E4CDD-D6D9-4554-B05E-9E72AE625B4F.jpeg
    303.1 KB · Görüntüleme: 22
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhabalar.
Elbette güneye bakan açılı kurulum en güzeli olur bunda şüphe yok.
Ama maliyeti göz önüne alırsak en azından çatı eğimine göre ama sadece güney cephesine yapılması bence daha uygun olur tabiiki yeterli alan varsa.
Kışın kar çok yağan bir bölgedeyseniz panellerin kar altında uzun süre kalması muhtemel olabilir.

Merhabalar.
Elbette güneye bakan açılı kurulum en güzeli olur bunda şüphe yok.
Ama maliyeti göz önüne alırsak en azından çatı eğimine göre ama sadece güney cephesine yapılması bence daha uygun olur tabiiki yeterli alan varsa.
Kışın kar çok yağan bir bölgedeyseniz panellerin kar altında uzun süre kalması muhtemel olabilir.
Cevabınız için teşekkür ederim. Çatı yerleşimi doğu ve batı olduğu için sizin dediğiniz gibi güney cephesine bakamıyacak tam anlamıyla. Yani kısacası kağıtta çizdiğim küçük kareler gibi yerleşecek paneller. Doğrumu anladım hocam.

Komşumun ev benzer çatı yapısına sahip. Zamanında kolaylık olsun diye 2 adet paneli doğu yönünde montajlamıştı. Zamanla buzdolabı da alınca enerji ihtiyacı ile öğleden sonra verim düşüyordu. Sonrasında beraber panelleri söküp tam çatı üzerine güneye bakacak hale getirdik ve verimi bariz şekilde arttı. Ayrıca güneşin eğimine göre panellerin de eğiminin güneş ışınlarına dik ya da dike yakın açıya gelecek şekilde ayarlanması gerekiyor.
Sizin konuya gelirsek, şöyle bir öneride bulunabilirim. Her iki yönü ayrı ayrı gruplayın. 42 adet panel olduğuna göre 21 adet bir tarafa 21 adet diğer tarafa panel gruplanır. Sonra da bu gruplar paralel hale getirilerek invertere girilir. Bu arada sistemin tümü hakkında tam bilgi vermemişsiniz. Mesela inverter?
Bu şekilde bağlantı yaptığınızda öğleden önce doğu taraf daha yüksek güç/gerilim üretecek, batı taraf pasif kalacaktır. Öğle saatları hariç verim düşecektir. Burada şöyle bir hesap yapmak lazım. Güneye bakacak konstruksiyon masrafı yaklaşık 21 adet panel maliyetinden fazla mı? Söylediğiniz şekilde bile doğu batı yönünde sonuçta panelleri bir şekilde çatıya tutturmanız gerekiyor. Aslında sadece panel konstruksiyonunu yükseltme maliyetiniz olacaktır. Zaten çatıya çok yakın montaj tavsiye edilmez. Çünkü paneller ısındıkça güç üretim verimleri düşer. Arka kısmı havalanacak şekilde döşenmelidir. En iyi verimi konstruksiyonu güneşi takip edecek mekanizma ile yapmak. Burada da panel maliyeti ile mekanizma maliyetini karşılaştırmak gerekiyor.

Komşumun ev benzer çatı yapısına sahip. Zamanında kolaylık olsun diye 2 adet paneli doğu yönünde montajlamıştı. Zamanla buzdolabı da alınca enerji ihtiyacı ile öğleden sonra verim düşüyordu. Sonrasında beraber panelleri söküp tam çatı üzerine güneye bakacak hale getirdik ve verimi bariz şekilde arttı. Ayrıca güneşin eğimine göre panellerin de eğiminin güneş ışınlarına dik ya da dike yakın açıya gelecek şekilde ayarlanması gerekiyor.
Sizin konuya gelirsek, şöyle bir öneride bulunabilirim. Her iki yönü ayrı ayrı gruplayın. 42 adet panel olduğuna göre 21 adet bir tarafa 21 adet diğer tarafa panel gruplanır. Sonra da bu gruplar paralel hale getirilerek invertere girilir. Bu arada sistemin tümü hakkında tam bilgi vermemişsiniz. Mesela inverter?
Bu şekilde bağlantı yaptığınızda öğleden önce doğu taraf daha yüksek güç/gerilim üretecek, batı taraf pasif kalacaktır. Öğle saatları hariç verim düşecektir. Burada şöyle bir hesap yapmak lazım. Güneye bakacak konstruksiyon masrafı yaklaşık 21 adet panel maliyetinden fazla mı? Söylediğiniz şekilde bile doğu batı yönünde sonuçta panelleri bir şekilde çatıya tutturmanız gerekiyor. Aslında sadece panel konstruksiyonunu yükseltme maliyetiniz olacaktır. Zaten çatıya çok yakın montaj tavsiye edilmez. Çünkü paneller ısındıkça güç üretim verimleri düşer. Arka kısmı havalanacak şekilde döşenmelidir. En iyi verimi konstruksiyonu güneşi takip edecek mekanizma ile yapmak. Burada da panel maliyeti ile mekanizma maliyetini karşılaştırmak gerekiyor.
Öncelikle teşekkürler bilgilendirme için. Sistem şu şekilde olacak. 36 panel 7.5 hp sondaj için 7.5 hp sürücüye girecek.
Kalan 6 panel
1 adet 3 kw 24 volt inverter
2 adet 210 Ah aküyü besleyecek.

Pompa kaç volt? Paneller kaç volt'luk sistemde? 12 volt'luk mu 24 volt'luk mu?
İnverter için 6 panel kalıyor. Tarif ettiğim yolla maliyet hesaplanmalı. Toplam güç ihtiyacı ve panel güçleri de belirtilirse daha isabetli hesap yapılabilir.

Pompa 380 volt -7,5 hp
Paneller 280watt

2 adet 210 Ah akü seri halde 24Vx210=5040 watt güç depolar, teorik. Jel aküler için en fazla verim yüzde seksendir. Yani 4000 watt depolama kapasiteniz var.
6x280Wh paneller ile günde ortalama 5 saatten teorik olarak 8kw enerji üretebilir. Verim ve kayıplar düşünce tahminen 5-6 kw'ye düşer. Panel güç üretimi kış aylarında dramatik bir şekilde düşer. Yani uygun mevsimde aküleri fazlasıyla şarj edebilir.
Üçer panel olarak doğu batı yönlü koyarsanız, her panel 24 volt'luk olduklarından üçünü bir tarafta paralel ve diğer üçü diğer tarafta paralel olarak gruplanacak. Sonra bu paralellenmiş her iki grup tekrar artıyı artıya eksiyi eksiye paralelleyip invertere girilecek.

Bilgin için çok teşekkür ederim üstad. Dediğin şekilde yapacağım. Kış aylarında problem yaşarsam eğer 1000 watt bir rüzgar trübünü koyabilirim. Kışın değerlendircem duruma göre.Tekrar teşekkürler

Tüketim ihtiyacınızı doğru ve fazla fazla hesaplamak lazım. Ben de benzer şekilde zamanında geceleyin 12 volt sisteme uygun 400 watt kadar rüzgar türbini düşünmüştüm. Fakat sonrasında gündüz esen rüzgar gece pek esmiyordu. Daha sonra da Şebeke gelince bahsettiğim şekilde güneş panel sistemini yedekleme amaçlı hale getirdim. Ayrıca 600 watt tek zamanlı bir jeneratörüm var. Siz de rüzgar durumuna göre acil durumlarda takviye amaçlı küçük bir jeneratör edinebilirsiniz. Yakıt pahalı olunca uzun kullanımlarda jeneratör mantıklı değil. Ayrıca pompa için sürekli çalışmayacağından (günlük çalışma ihtiyacını bilmiyorum) 36 adet paneli bir şekilde aküye yönlendirmek mümkün olabilir. Panel gücü fazla olunca en kötü günlerde bile aküleri rahatça doldurabilmek mümkündür.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri