Çatı üstü GES yerleştirme

Arkadaslar sizlere bir sorum olacak. Kağıtta çizmeye çalıştığım şekilde bir çatı alanım var. Trapez sac çatı. Çatının doğuya ve batıya cephesi var. Toplam 42 adet güneş paneli koyacağım. Panelleri direk sacın üstüne( sacın eğimiyle birebir olacak artık.) koymak ile, güney cephesine cevirip 30-35 derece açı verip yerleştirmek arasında nasıl bir fark olur. Direk saca montaj yapılacak olursa montaj maliyeti düşük olacak. Güneye çevirip açı vermek istersek bir platform yapmak gerekecek ve maliyet artacak. Tabiki tavsiye edilen güneye bakacak şekilde açılı koymak. Bunu kabul ediyorum ama internette gördüğüm koca koca fabrikaların çatısına direk çatı eğimi şeklinde yerleştiriyorlar. Sizce maliyeti her ne kadar arttırsada güneye açılı şekilde monte etmekmi yoksa çatının eğimi şeklinde koymak mı?
Kağıtta göstermeye çalıştım, çatı alanım doğuya ve batıya bakıyor ve eğimi %10.
10 metre uzunlukta, üst nokta ve alt nokta arasında 1 mt yükseklik farkı var.
Kıymetli cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Bunu direk yorumlamayamazsın. Simülasyon programları kullanarak iki durum için de analiz yapman lazım... üretim farkını anca öyle karşılaştırabilirsin
Öncelikle teşekkürler bilgilendirme için. Sistem şu şekilde olacak. 36 panel 7.5 hp sondaj için 7.5 hp sürücüye girecek.
Kalan 6 panel
1 adet 3 kw 24 volt inverter
2 adet 210 Ah aküyü besleyecek.

Pompayı gündüz vakti mi çalıştıracaksın.. Gece tüketimin var mı?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bunu direk yorumlamayamazsın. Simülasyon programları kullanarak iki durum için de analiz yapman lazım... üretim farkını anca öyle karşılaştırabilirsin

Pompayı gündüz vakti mi çalıştıracaksın.. Gece tüketimin var mı?
Yok hocam pompa sadece gündüz. Akü falanda yok zaten pompada.

Arkadaslar sizlere bir sorum olacak. Kağıtta çizmeye çalıştığım şekilde bir çatı alanım var. Trapez sac çatı. Çatının doğuya ve batıya cephesi var. Toplam 42 adet güneş paneli koyacağım. Panelleri direk sacın üstüne( sacın eğimiyle birebir olacak artık.) koymak ile, güney cephesine cevirip 30-35 derece açı verip yerleştirmek arasında nasıl bir fark olur. Direk saca montaj yapılacak olursa montaj maliyeti düşük olacak. Güneye çevirip açı vermek istersek bir platform yapmak gerekecek ve maliyet artacak. Tabiki tavsiye edilen güneye bakacak şekilde açılı koymak. Bunu kabul ediyorum ama internette gördüğüm koca koca fabrikaların çatısına direk çatı eğimi şeklinde yerleştiriyorlar. Sizce maliyeti her ne kadar arttırsada güneye açılı şekilde monte etmekmi yoksa çatının eğimi şeklinde koymak mı?
Kağıtta göstermeye çalıştım, çatı alanım doğuya ve batıya bakıyor ve eğimi %10.
10 metre uzunlukta, üst nokta ve alt nokta arasında 1 mt yükseklik farkı var.
Kıymetli cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Nerede olduğunuza göre değişiypr:

Optimum eğim açısı, kış aylarında enleminize 15 derece ilave edilerek ve yaz aylarında enleminizden 15 derece çıkarılarak hesaplanır. Örneğin, enleminiz Ankarada iseniz 39.88° ise (Siz 40 deyin), kış aylarında
(önemli olan kış aylarıdır) güneş panelleriniz için optimum eğim açısı 40 + 15 = 55° olacaktır

Tam enleminizi Cep telefonunuzdaki Haritalardan görebilirsiniz.
O kadar para verip Güneş paneli takacaksanız, daha bir çok montaj detayına dikkat etmeniz gerekecek .
Kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,830
Son üye
xkullanıcı45

Yeni konular

Geri