Çatı Üzeri 5Kw On Grid Sistem Kuruyorum

AhmetLia

Üye
Merhabalar

Çatı üzerine 5 Kw Ongrid Sistem kuruyorum açıkçası Şebeke satma düşüncem yoktu ancak panelleri aldığım firma satarsan daha iyi olur dedi

İşin icine satmak girince Proje , Statik Hesaplama gibi masraflar çıkıyor ve yaklaşık 15 Bin TL gibi bir kurulum maliyeti çıkıyor. Birde onaylanmama durumunda bu para yanar diyorlar acaba ne yapmalıyım önerilerinize ihtiyacım var

Birde panellerim 450Watt Monokristal HC

Bu piyasada hiç 400Watt panel üzerini kullananı görmedim acaba panel de yanlış mı alım yaptık neden tercih edilmiyor bu yüksek wattlar

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Konuda çok daha tecrübeli arkadaşlarınız sorularınızı cevapsız bırakmayacaklardır. Ben konu hakkında yetkin birisi değilim ancak panel seçimi konusunda şahsi fikrimi şöyle belirteyim. Büyük tek parça bir şey almaktansa, küçük parçalar halinde daha çok parça almak uzun vadede faydalı olabilir Bakım onarım değişim ekleme gibi durumlar için.

Bir diğer belirtmek istediğim nokta geçtiğimiz günlerde bu işler profesyonel olan bir kişinin yazısında görmüştüm. Türkiyede bazı bölgelerde yaz aylarında panellerin sıcaklıkları 100 dereceleri çok rahat bir şekilde geçebiliyormuş. Ancak piyasada satılan panellerin çok büyük kısmı sadece +85 dereceye kadar garanti kapsamında. Bu durumda da velev ki panellerin başına bir iş geldiğinde üretici/tedarikçi firma ürünü garanti kapsamı dışına itebiliyorlarmış.

Solar sistemde depolama panellerden daha pahalıya gelir. O sebeple akü yerine şebeke akü gibi kullanılarak ihtiyaç fazlası üretim uygun inverter ve iki yönlü sayaçla şebekeye basılır, üretimin yetmediği zamanlarda da şebekeden güç çekerek, mahsuplaşma ile fark kwatt ücretlendirilir. Bu OnGrid sistemde önemli olan bölgedeki elektrik dağıtım şirketinin bu anlaşmayı kabul etmesidir.

Konu sahibinin 400 wh üzeri panellerin yaygın olmadığını söylüyor. Teknoloji hergün gelişiyor. İki sene sonra 600 wh paneller bile üretilebilir. Bendeki 2 adet panel ise 195 wh 12 volt sistemdedirler.

Unutmamak gerekir ki monokristal panellerin gölgelenmeler gibi aşırı ısınmaları da verimlerini düşürür. O yüzden havadar bir şekilde montaj yapılmalı, hatta arka taraftan su ile soğutularak hem verimleri artırılabilir hem de sıcak su üretilebilir. Bu konuda bakır metal borularla döşenen bir panel çalışması görmüştüm.

Solar sistemde depolama panellerden daha pahalıya gelir. O sebeple akü yerine şebeke akü gibi kullanılarak ihtiyaç fazlası üretim uygun inverter ve iki yönlü sayaçla şebekeye basılır, üretimin yetmediği zamanlarda da şebekeden güç çekerek, mahsuplaşma ile fark kwatt ücretlendirilir. Bu OnGrid sistemde önemli olan bölgedeki elektrik dağıtım şirketinin bu anlaşmayı kabul etmesidir.

Konu sahibinin 400 wh üzeri panellerin yaygın olmadığını söylüyor. Teknoloji hergün gelişiyor. İki sene sonra 600 wh paneller bile üretilebilir. Bendeki 2 adet panel ise 195 wh 12 volt sistemdedirler.

Unutmamak gerekir ki monokristal panellerin gölgelenmeler gibi aşırı ısınmaları da verimlerini düşürür. O yüzden havadar bir şekilde montaj yapılmalı, hatta arka taraftan su ile soğutularak hem verimleri artırılabilir hem de sıcak su üretilebilir. Bu konuda bakır metal borularla döşenen bir panel çalışması görmüştüm.

Teşekkür ederim, Yorumunuzdan Teknolojiye bağlı olarak bu panellerin henüz keşfedilmemesi veya yeni yeni piyasaya çıkması sebebi ile kullanılmadığını anlıyorum.

O halde 450Watt panel almamda herhangi bir teknik sorun yok.

Peki bu mahsuplaşıp satma konusunda bi yorumda bulunabilecek bir arkadaşımız varmı.

Evine On Grid sistem kurup hem kullanıp hem satan arkadaşlar olumlu veya olumsuz yönlenleri var ise anlatabilir se sevinirim. Ne gibi konulara dikkat etmeliyiz acaba.

Açıkcası ben bu panellerden çok korkuyorum internette yangınlar vs. görüşüyorum bu sebeple çok çatıma kurma taraftarı değilim ancak evlerde elektrik satışı için devlet çatı yı zorunlu tutuyor diye biliyorum

Merhabalar.
Bu gibi projelerden vatandaşı uzak tutmak, soğutmak için elinden geleni yapıyor devlet.
Bize satarken çok fahiş fiyattan,bizden alırken komik rakamlarla alıyor elektriği.
Benimde hayalim çatıyı panellerle kaplamak ama kesinlikle satma olayına girmek istemezdim.
Devlet hiç yaş yere yatmaz, vatandaşın yararına olacak şeyler yaptığına çok şahit olmadım.
Hele hele ahşap evlere yangına karşı sözde koruma amaçlı tesisat değişikliği yapıp,
30-35 metre antigron,5 anahtar,5 priz,5 sigorta ve bir sigorta kutusunu 4.500 liraya vatandaşa satarak bilmem kimleri zengin ettiğini düşününce :mad:

Bu mahsuplaşmanın mantığı, işletmeden kullanılan kwatt eksi işletmeye verilen kwatt çarpı kwatt birim fiyatı. Ha, fazla üretmişseniz de toptan kwatt birim fiyatı ne ise onunla çarpılıp vergisi düşülerek (o zaman kuşa dönüyor) vatandaşa ödemesi yapılmalıdır. Elin rusuna, iranına para verirken onlar can da vatandaş patlıcan mı? Adil olan vatandaşa verilen fiyattan üretim fazlasının faturalandırılması.

Son zamanlarda hep enerji krizinden bahsediliyor ama, sadece kısa bir dönem teşvik yapıldı. Ondan sonra vatandaştan ürettiği enerjiyi almamak için işletmeler bir sürü bahane ileri sürüyorlar!

Bu mahsuplaşmanın mantığı, işletmeden kullanılan kwatt eksi işletmeye verilen kwatt çarpı kwatt birim fiyatı. Ha, fazla üretmişseniz de toptan kwatt birim fiyatı ne ise onunla çarpılıp vergisi düşülerek (o zaman kuşa dönüyor) vatandaşa ödemesi yapılmalıdır. Elin rusuna, iranına para verirken onlar can da vatandaş patlıcan mı? Adil olan vatandaşa verilen fiyattan üretim fazlasının faturalandırılması.

Son zamanlarda hep enerji krizinden bahsediliyor ama, sadece kısa bir dönem teşvik yapıldı. Ondan sonra vatandaştan ürettiği enerjiyi almamak için işletmeler bir sürü bahane ileri sürüyorlar!
Hocam ben evlerden alış bedelinin 1.30 TL Gibi rakamlar olduğunu duydum.

Bu ne kadar doğru acaba

Hocam ben evlerden alış bedelinin 1.30 TL Gibi rakamlar olduğunu duydum.

Bu ne kadar doğru acaba
Yeni fiyatı bilmiyorum. Bölgeden bölgeye, işletmeciye göre farklı olabilir. 70-80 Krş.larda iken şahısa ödenen 40 Krş. civarlarına geliyordu.

2021 Yılında Kerem Çilli'nin bir videosunu seyrettim ve gerçekten 0.47 Kuruşa sattığını söylüyordu, Yani EPDK 'nın fiyatları ile birebir uyuyordu

Şuanda ise EPDK Fiyatlarını incelediğimizde

5KW Altı : 0.79 TL
5 KW Üzeri : 1.34 TL

Görünmekte
epdk.jpg

fabikamınız çatısında 445Wp wiessmann paneller mevcut üretimde var büyükleride yapılacaktır.

on-grid sistem devreye alırken resmi prosedürler yoruyor tedaş dc kablo tavasının topraklanmasından uyarı levhalarına kadar bakıyor

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri