Çözülemeyen Ateşleme Arızası

Yanlış anlamayın da ustaya hiç götürdünüz mü, halledemedi mi?
dediğiniz gibi kıvılcım var ise elektrik devresinde sorun yok demek bir, sorun yakıt sistemindedir bu da iki. Zaten arabada arızalar 2 ye ayrılır onların ismini de verdim.
ustaya götürdüm 4 tane usta denen vatandaşlara götürdüm hepside bi şeklide kablolarla uğraşıp çalıştırıyo kimi diyo beyinden (araçta beyin yok) ansızın stop ediyor
kıvılcım olayınıda ben bi kablo ile bi ucunu aküye bi ucunuda bobinin üstündeki kablolara değidirip şase yaptırınca kontağa basıyorum çalışıyo ama bi kaç km sonra yine stopediyo yine şase yaptırıyorum yine çalışıyo

aramızda oto elektrik ustası varsa hepsi yanlışanalamasın ama bazılarının dini imanı para yapamadığı şeyden bile para alıyolar diyorum artık korkıyorum ustaya gitmeye

benım anlamadığım konu yazdıklarınızdan tahmınım sankı depodan yakıt gelmiyor bellı bır sure çalışıp stop edıyorsa bu olabılır veya ateşleme bobini arızalıdır isininca ateşlemeyı kesıyordur kolay gelsın

benım anlamadığım konu yazdıklarınızdan tahmınım sankı depodan yakıt gelmiyor bellı bır sure çalışıp stop edıyorsa bu olabılır veya ateşleme bobini arızalıdır isininca ateşlemeyı kesıyordur kolay gelsın

ama bobine şase yaptırınca tekrar çalışıyo

sanırım uzaktan pek yardım alamıyoruz

sanırım uzaktan pek yardım alamıyoruz

Çeşitli senaryoları (Akla gelen varsayımları) tamamen akıldan silmek için öncelikle benzin süzgecini tamamıyle değiştirin.Tıkanması durumunda (Başıma gelmişti,motor apansızın istop ediyordu) motorunuzun karbüratöre olan benzin akışında,belirli periyotlada problem olacağından istop eder.Benzin pompası manuel,yani elle bile basılınca,benzinin karbüratöre bu durumda çok kolay pompalanır durumda olması gerekiyor.Bunu kontrol edin.

Ateşleme sitemindeki bujiler,buji ateşleme kablo takımı,(4 adet,silindir sayısı kadar),bobinden gelen YG'in distribütöre geldiği izolasyonlu iletim YG kablosu dahil hepsini yenisiyle değiştirin.Bunları yapmak arızayı tam olarak çözmezse de kayıp değildir,yakıtın tasarruflu kullanılmasıyla kendisini amorti etmesini sağlamış olursunuz.Arıza ateşleme kabloları iç yapısından kaynaklı ise,bu stop sorunu kendiliğnden de çözülebilir.kablo sırasını şaşırmamak için söktüğünüz her bir kabloyu ayni anda yenisiyle değiştirin.Ateşlemede normalden farklı bir vuruntu,sarsıntı olursa birinin ateşleme sırası kazara yanlış yerleştirilmiş demektir.(1-3-4-2) veya (1-2-4-3) Kolay gelsin.

Çeşitli senaryoları (Akla gelen varsayımları) tamamen akıldan silmek için öncelikle benzin süzgecini tamamıyle değiştirin.Tıkanması durumunda (Başıma gelmişti,motor apansızın istop ediyordu) motorunuzun karbüratöre olan benzin akışında,belirli periyotlada problem olacağından istop eder.Benzin pompası manuel,yani elle bile basılınca,benzinin karbüratöre bu durumda çok kolay pompalanır durumda olması gerekiyor.Bunu kontrol edin.

Ateşleme sitemindeki bujiler,buji ateşleme kablo takımı,(4 adet,silindir sayısı kadar),bobinden gelen YG'in distribütöre geldiği izolasyonlu iletim YG kablosu dahil hepsini yenisiyle değiştirin.Bunları yapmak arızayı tam olarak çözmezse de kayıp değildir,yakıtın tasarruflu kullanılmasıyla kendisini amorti etmesini sağlamış olursunuz.Arıza ateşleme kabloları iç yapısından kaynaklı ise,bu stop sorunu kendiliğnden de çözülebilir.kablo sırasını şaşırmamak için söktüğünüz her bir kabloyu ayni anda yenisiyle değiştirin.Ateşlemede normalden farklı bir vuruntu,sarsıntı olursa birinin ateşleme sırası kazara yanlış yerleştirilmiş demektir.(1-3-4-2) veya (1-2-4-3) Kolay gelsin.[/QU
disbürütör kapağı değişti
bujiler değişti
buji kabloları değişti
bobin değişti
bide arabayı değiştirisem tam olcak :):)

arkadaş haklı ustamı varki türkiyede ben 20 yer gezdim 97 slx kartal ile sente atladığını anlamadılar en son ben anladım disbratörün duruş pozisyonundan, ustaya giderken 100 metre kala motor gitti trafiğin içinde kaldım 400 tl ikinci el parçalarla toplattım.
disbratör ve kapağı o araçtaki elektronikmi meksefelimi bilmem ama stop ettirme yapar benzin otomatiği bazen kapar bırakır.dahada çözüm bulamazsan özelden yaz ben usta buldum nihayet, 4 yıl usta aradım şaka maka değil:)yani

Son düzenleme:

Ateşleme sitemindeki bujiler,buji ateşleme kablo takımı,(4 adet,silindir sayısı kadar),bobinden gelen YG'in distribütöre geldiği izolasyonlu iletim YG kablosu dahil hepsini yenisiyle değiştirin.Bunları yapmak arızayı tam olarak çözmezse de kayıp değildir,yakıtın tasarruflu kullanılmasıyla kendisini amorti etmesini sağlamış olursunuz.Arıza ateşleme kabloları iç yapısından kaynaklı ise,bu stop sorunu kendiliğnden de çözülebilir.kablo sırasını şaşırmamak için söktüğünüz her bir kabloyu ayni anda yenisiyle değiştirin.Ateşlemede normalden farklı bir vuruntu,sarsıntı olursa birinin ateşleme sırası kazara yanlış yerleştirilmiş demektir.(1-3-4-2) veya (1-2-4-3) Kolay gelsin.[/QU
disbürütör kapağı değişti
bujiler değişti
buji kabloları değişti
bobin değişti
bide arabayı değiştirisem tam olcak :):)

Merhaba.Bu türden bir arızaya yol açabilecek olan en önemli parçaları da zaten değiştirmişsiniz.Bir de distribütörün dönmesini sağlayan (Genellikle 90 derece açıyla hareketi ileten dişliler grubu) distribütör milinin alt ucundaki birbirine kavraşarak çalışan bu dişlilerin boşlukları varmıdır diye bir kontrol ettirin.Aklımdaki bu senaryoya göre,belirli km.'ler gittiğinde bu dişliler bir miktar da ısınmakta ve biraz aşınma boşluğu da bulunan bu dişliler,kısa bir an için tahriği (Döndürmeyi) kesmekte,ateşleme kıvılcımı da,bu esnada bujilerde dolaşamadığından motor duruyor da olabilir.Bu dişlileri gözle yakından inceletmenizde/incelemenizde kanımca bir yarar da olabilir.Bunu başıma gelen kilometre (Hız) göstergesinin,şanzımandan küçük bir dişli ile,hareketi gösterge panelindeki km. sayacına flexsibıl bir çelik telle iletimde,uzun km.ler ve aşırı sıcak havanın da birleşmesiyle,zaten bir miktar aşınmış olan bu küçük dişlideki boşluğun,ısıyla genleşip,hareket iletmeyi,bağlı olduğu şanzıman dişlisinden kesmesi (Ayırması) yoluyla,benim geçici olarak yaşadığım km.sayacı arızasına tam olarak da benzeterek,buradan hareketle belirtmek isterim.Kolay gelsin.

Merhaba.Bu türden bir arızaya yol açabilecek olan en önemli parçaları da zaten değiştirmişsiniz.Bir de distribütörün dönmesini sağlayan (Genellikle 90 derece açıyla hareketi ileten dişliler grubu) distribütör milinin alt ucundaki birbirine kavraşarak çalışan bu dişlilerin boşlukları varmıdır diye bir kontrol ettirin.Aklımdaki bu senaryoya göre,belirli km.'ler gittiğinde bu dişliler bir miktar da ısınmakta ve biraz aşınma boşluğu da bulunan bu dişliler,kısa bir an için tahriği (Döndürmeyi) kesmekte,ateşleme kıvılcımı da,bu esnada bujilerde dolaşamadığından motor duruyor da olabilir.Bu dişlileri gözle yakından inceletmenizde/incelemenizde kanımca bir yarar da olabilir.Bunu başıma gelen kilometre (Hız) göstergesinin,şanzımandan küçük bir dişli ile,hareketi gösterge panelindeki km. sayacına flexsibıl bir çelik telle iletimde,uzun km.ler ve aşırı sıcak havanın da birleşmesiyle,zaten bir miktar aşınmış olan bu küçük dişlideki boşluğun,ısıyla genleşip,hareket iletmeyi,bağlı olduğu şanzıman dişlisinden kesmesi (Ayırması) yoluyla,benim geçici olarak yaşadığım km.sayacı arızasına tam olarak da benzeterek,buradan hareketle belirtmek isterim.Kolay gelsin.

teşekkür ederim disbürütörü bi söktüreyim
bobinden disbürütöre eteşlemeyi sağlayacak elektirk hiç gelmiyo

Benzin otomatiği mekanik mi elektrikli mi? Tevzi makarasındanda yapabilir bu sorunu.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri