Buzdolabı fan motorunu USB ile çalıştırabilirmiyiz??

artser

Üye
Arkadaşlar belki biraz abes kaçaçak ama olup olmayacağı konusunda bilgi almak istiyorum..

şöyle bir sistem yaptım kendimce..

Laptop çok ısınıyordu bende Buzdolabı fanından bir fan sistemi yaptım..ama prize takılı ve aç-kapa anahtarla çalışıyor..şimdi acaba ben bunu usb ile çalıştırabilirmiyim??

Not: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
usb den en fazla birkaç watt enerji alabilirsin.zor görünüyor.

laptopun güç adaptorunde bir modifiyeyle çıkışını 12 volt adabtore ver hem daha verimli olur hem laptopun gücünü yememiş olursun.
bende laptop 70 dereceden 6 dereceye indirdim.hemde bir kaç kez ama sensor bozuk dıyorlar orasını bilmem.

o fan için adaptör kullan anakartın güç çıkışlarını yakabilirsin sistem düzgün çalışmaz...

o zaman en güzeli 22o volt ile çalıştırmak..

ben aç-kapa anahtar taktım ara ara kapatırım..:D

bence kapatman gerekmez... notebook çalışırken fan sürekli çalışsın...

Şimdi kardeş en güzeli kendince bir devre ile bu işi çözebilmek istiyorsan eline en basitinden bir tane usb seri port çevirici alacaksın ve oturup visual basic ile program yazacaksın pc işlemcisindeki ısıyı okutup program içinde işleyeceksin bir set seviyesini geçince sistem on konumuna geçecek ve soğutmaya başlayacak sistem istediğin değere gelince otomatik olarak off konumuna geçecek usb seri port çevirici ile de komutları usb portuna girip zor komutlarla uğraşmadan kısa bir yol ile seri port kullanarak çözebilirsin...

notebooklar için hazır fanlar var piyasada .. 20-30 tl civarında hic ugrasma bence

Forum istatistikleri

Konular
128,260
Kullanıcılar
450,082
Son üye
feritkvl14

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri