Wincc ile Programlama

paradox

Üye
Merhaba bir plc projesi yapacağım.Daha yeni başladım sayılır öğrenciyim.
Scada kullanmam gerekiyor ama scada konusunda fazla bir bilgim yok.en çok kullanılan scadanın wincc olduğunu duydum.bende zaten s7 200 kullanacağım.

bir kaç sorum olcak bu konuda.elime daha wincc programı geçmedi ama programlarken kendi komutları falan mı var.nasıl programlanıyor.ben visual basicte program yazcam scadaya atabiliyormuyum veya uyumlu çalışıyormu.

bu konuda görüşlerinizi söylerseniz sevinirim.yazılacak olan arayüzü visual basicle yaptım ama illa wincc olcak dendi.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
WinCC zaten visual basic tabanlı bir programdır.Hatta CEMAT V4.0 VB3.0 ile yapılmıştır.Dolayısıyla WinCC içerisinde scriptlerinizde VB kodları kullanabilirsiniz.

Ayrıca WinCC V6.2 yi ve ilgili SQL2005 programlarını bu siteden indirebilirsiniz.Daha sonra mı...Sadece kolay gelsin diyebilirim.

bu mesaj beni çok sevindirdi.sql2005 tam olarak ne işe yarıyor açıklarmısınız.ben veri tabanı yapmadm bu zamana kadar.onu kullanmak zormu peki ??

Hem konfigürasyon, hemde arşiv verileri ilgili veri tabanlarında saklanır. Veriler ODBC ve SQL standartları kullanılarak okunabilir. MS Excel gibi WinCC ile paralel çalışan uygulamalar, DDE arabirimi kullanılarak, WinCC'den proses verilerini isteyebilir. Ayrıca WinCC’ye OCX bağlantıları yapmak mümkündür.

Benim plcden gelen verileri aynı zamanda bir dosyada kaydetmem gerekiyor.bunun için sql kullanmam lazım yani.
peki sql2005 dediğiniz bir programmı.
kod falan yazcakmıyız yoksa server gibi bişey mi bu arka planda çalışan.
indircem ama nasıl kullanıldığı konusunda ön bilgim olursa çok iyi olur.şimdi netten bi kaç döküman araştırdım sql ile ilgili kodlar falan var.

birkaç tane sql programı var ado,sql2005 , access gibi sanrım.neden sql2005 i tercih etiniz.
aralarındaki farklar nedir acaba.
wincc ile en uyumlu olanı hangisidir?

paradox ' Alıntı:
Benim plcden gelen verileri aynı zamanda bir dosyada kaydetmem gerekiyor.bunun için sql kullanmam lazım yani.
peki sql2005 dediğiniz bir programmı.
kod falan yazcakmıyız yoksa server gibi bişey mi bu arka planda çalışan.
indircem ama nasıl kullanıldığı konusunda ön bilgim olursa çok iyi olur.şimdi netten bi kaç döküman araştırdım sql ile ilgili kodlar falan var.
vb biliyosan wincc ye çok kolay adapte olabilirsin. kısaca wincc de butonlar koyuyorsun onlara yine vb deki properties gibi events e göre scriptler yazarsın. örneğin if then else gibi :). değişken tanımlıyosun (tag) vb.. sql de bir veri tutacaksan orda tablo oluşturuyosun kaydedeceğin veriğe göre. wincc de örneğin bir butona basıldığında o verileri okuman gerekiyorsa o butona connection script yazıyorsun sql ebağlanıp o tabloya yazmak veya okumak için. istersen ordaki bilgileri yine vb de veya wincc de yazacan scriptle excell vb. programlara yazabilirsin. şimdiden kolay gelsin

çok saolun istediğim ön bilgiler bunlar gibiydi.Bugün ilk karşılaştığımda gözüm biraz korkmuştu ama kısa sürede hallederim artık eğer öyle ise.sql ile ilgilenmem lazım biraz sanırım.

server gibi bişey

SQL 2005 olmadan WinCC yi kuramazsın

Bu iş deniz derya.Çok araştırma yapman gerek.

paradox ' Alıntı:
çok saolun istediğim ön bilgiler bunlar gibiydi.Bugün ilk karşılaştığımda gözüm biraz korkmuştu ama kısa sürede hallederim artık eğer öyle ise.sql ile ilgilenmem lazım biraz sanırım.
arkadaşın da dedi gibi "deniz derya " çok zevkli bence. bbir proje yapmadan öğrenmen kalıcı olmaz gerçi öğrenme de olmaz. buarada sql i bende çok iyi bilmiyorum ama sadece işime yarayanı yaptım proje il ebakmışım ki öğrenmişim. buarda arada bir yaptiklarini burayada koyarsan emeklerini burdakilerle paylaşırsan daha da faydalı olur. konuyu sen açtığın için hem nerden nerey geldiğinide görmüş olursun.
vb bilmen büyük bir avantaj ben vb wincc de debelenirken başladım daha önce bilmiyodum :)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,250
Kullanıcılar
450,066
Son üye
Aleyna366372

Yeni konular

Geri