Visual Studio 2008 İle Seri port Kontrol komutları.

Herkese Selamun aleyküm Değerli ustalarım Geçmiş yıllarda bir proje için seri port kontrolü ile uğraşmış devede kulak olacak kadar olsa bile bir yere varmış bir iki çalışma yapmıştık Bunları da yine burada ki linklerde Paylaştım

https://www.kontrolkalemi.com/forum...edin-hemde-pic-ile-rahat-rahat-Çalışın.91440/

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/pic-ile-seri-port-kontrolu-projesi-buyrun.10292/

Bu paylaşımlarda ki amacım kesinlikle kimseye bilmişlik taslamak yada nam yapmak falan fişmekan değildir özellikle bu seri port konusunda bir çok öğrenci arkadaş siteden bulup özel mesaj ve mail yolu ile konu hakkında çalışmalarında yardım istediler elimizden geldiği kadar bişiyler yapmaya çalıştık işleri görülsün ve hevesleri kırılmasın gibisinden....

En önemli olan konu ise Kesinlikle herkes herşeyi en iyi bilir şeklinde olamaz mutlaka eksik mutlaka gözden kaçırdığı yerler olacaktır.Sizlerden ricam eksik gördüğünüz yada yanlış olduğunu düşündüğünüz yerde ve durumda her ne olursa olsun LÜTFEN BİLDİRİN....

Ben bu seri port çalışmalarına girdiğim zamanlar En meşhur program Visual Basic 6.0 'dı e tabi gün geçti devran döndü artık o program nerdeyse kullanılmıyor ben bile eski projemi açıp çalıştırana dek epey bir zorluk yaşadım iki üç format attım visual Studio yükledim ardından tekrar basic yükledim vs...

Sonuçta artık Visual Studio 20xx var Ben bu projeyi visual basic 6.0 ile yaptım fakat program artık visual studio ile yapılması gerekiyordu ve biraz uğraşıp visual studio 2008 de de çalıştırdım...

Şimdi kalkıp bütün programı exe sini dosyasını şuyunu buyunu vermektense Direk olarak seri portta kullanılan benim bu güne kadar ki işlettiğim visual studio 2008 komutlarını verip Programın kendisini de ilerleyen zamanlarda biraz daha üstünde çalıştıktan sonra vermeyi düşünüyorum Komutlar çalışıyor denendi hiç bir sıkıntı yok sadece programda butonlara isim vermedim biraz fazla düzensiz bir program oldu yani deneme amaçlı olduğu için süsleyip püsleyip cilalayıp parlatmadım :D

Şimdi seri port kontolü için en önemli olan bir konuyu burada hatırlatmak istiyorum.Resimde görüldüğü gibi sol taraftan seri port iletişimi için gerekli serial port komponentini foruma çekip seri port işlerine daha sonra başlamamız gerekiyor TEKRAR EDİYORUM BEN BİLGİSAYAR PROGRAMCISI DEĞİLİM kendi işimi görecek kadar çözdüğüm çalıştırmayı başardığım kodları paylaşıyorum ;) ve hiç bir şekilde de yapılacak yanlış ve kötü durumlardan mesuliyet kabul etmiyorum :D

vzaVmm.jpg

İkinci sırada ise formun load kısmına şu kodları yazıyoruz ;)

SerialPort1.BaudRate = 9600 ' seri port iletişim hızı
SerialPort1.Parity = IO.Ports.Parity.None'Seri iletişimde party biti kullanılmadığı
SerialPort1.StopBits = IO.Ports.StopBits.One' 1 tane stop biti kullanıldığı
SerialPort1.DataBits = 8' 8 adet data biti yani 1 byte veri yollandığı
If SerialPort1.IsOpen = False Then SerialPort1.Open() ' burada ise seri port 'kapalı ise seri portu aç komutu işlenmiş durumda Yani portu açıp veri yollayıp almaya 'hazırlamak için kullanılan ve aynı zamanda açık mı kapalı mı diyede denetleyen satır.

Şimdi seri port ile veri yollama komutu olan SerialPort1.Write komutunu vereyim ;)

SerialPort1.Write("saga") ' burada 4 byte olarak yani her bir harf bir byte şeklinde "S" "A" "G" "A" diye bir komut yollanmıştır.

Bu komut yollama işi isterseniz bir buton içinde çalıştırın isterseniz nasıl müsait görüyor programınızda nasıl istiyorsanız o şekilde çalıştırabilirsiniz ;)

Halen Pic kısmından geri bilgisayara veri alımını sağlayan komutları işlemediğim için onları da buradan şimdilik paylaşamıyorum Söylediğim gibi Allah nasip eder işler ve çalışır duruma getirirsem onları da yine paylaşmak isterim.

merhaba
nasılsınız görüşmeyeli c# donanımı kontrol edecek komutların listesi ve görevleri hakkında bilginiz var mı

Merhaba, visual studio kodunu tekrar ekleyebilir misiniz acaba?

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri