Uzun bir uğraştan sonra İlk cnc Fikrilerinizi alabilirmiyim ?

kartın internetten ulaşacağım tüm biilgilerine ingilizce ve çince ulaştım,o bilgilere göre uygulamayı yaptım,sıkıntı yok lakin cnc konusunda ustaların fikirleride benim için çok önemli mesela limit swişleri 6 swish i seri bağlayıp int1 e girmek geri kalan int2+int3+int4 e home swişleri girebiliriim lakin limit swişler limit yaptığında mach3 de tekrar limit swişi nasıl on veya off gösterip makinayı limitten kurtarırsın 6 eksen devre keserse (seri bağlantıdan) ikinciside hom swişler hakkında exenlere limit harıç 2 swişlermi takılacak bunu hiç bir yerde göremedim limit+hom swish olarak...

bunun haricinde spindle motor inverter i TB6600 dan nasıl kotrol edebilirim on off ve spindle hızı g kode olarak mı yoksa inverter üzerinden mı ayarlanacak (işlenecek malzemeye göre )
bunlar hakında bilgi bulamadım

Satıcı firmanın kartın bilgilerini vermesi gerekir. Her kartın tasarımında farklılıklar olabilir, satıcıdan bilgi istediniz mi?

ekran için hazırına dünyanın parasını vermek istemıyorum.elimde tüm malzeme mevcut egere ekran öncesi bir modül yok ise bana bağlantı seması lazım sadece böyle bir bilgiye sahip olan arkadaş varmı onu merak ettim veya elinde ekran olan modulu açmış olan arkads resim atsa bile olayı çözerim .) ...teşekkürler

Öncelikle exen diye bir kelime yok. Düzeltmeden geçemedim. :)

Tüm limitleri tek inputa girebilirsin problem olmaz. Tüm home anahtarlarını tek inputa girebilirsin. Home ve limit için anahtarları ortak kullanabilirsin. Aynı pin numaralarını home ve limit için yazdığın zaman olur.

Bu kartlarda bildiğim kadarıyla spindle motor için devir kontrolü yok sadece aç kapa yapıyor. Spindle devrini de motor sürücüsü üzerinden ayarlayacaksın

Zaten mach3 de göreceksin o ekranda göreceklerini ekrana gerek var mı ?

Biraz daha açayım. Mach3'ü bilgisayarınıza zaten kuracaksınız. Bilgisayar ekranında, TB6600 kartın ekranında görebileceğiniz bilginin daha fazlasını zaten göreceksiniz. Bu nedenle karta bağlı ikinci bir ekrana pek ihtiyaç olmayacaktır.

Switch, siviç ve daha doğrusu anahtar denebilir. Swiş sanırım kullanılmıyor.

Son düzenleme:
ortak kullanılan swisler hom yaptıgında aynı anda limti swis olarak devreye girmeyecek mi ? kart çinden gelmişti zaten yeterli türkçe kullnım klavuzu yok ingilizce ve internetten yeterince araştırdım..zaten hatta çizim ve testleride yaptım..ama hom swish tanıtmadım..bunun sebebide limit swish devreye girdiğinde mach3 ayarlar bölümünden limit swish ayarlarını ters cevirerek limitten kurtarmam swishlerde 6 swish seri bağlantı oldugundan hosuma gitmede normalde 6 int sadece limit swih için olması gerekirken kaartta 5 giriş ve homlar için yok
birde sormak istediğim bir şey daha var daha önce başka bir makinadan mach3 post u nu denemiştim limit swiş devreye girince reset tusu bana limitten kurtarmam için soru soruyordu...şimdi sormuyor mach 3 ayarlardan kurtarıyorum limit blokeden.
bir diğer soruda TB6600 açık pc açık mach3 açınca step motorlar fren'e geciyor.. ama daha önce mach3 kurdugumda ayarlarda hatırlamadığım bir int i işaretleyince frene geciyordu böyle bir bilginiz varmı ?

o switchler home olayını devreye soktuğunda home olarak iş yapar onun dışında limit olarak çalışır.

Bahsettiğin fren şeysinden haberim yok :) Yani duymadım hiç. Limitinde öyle soru sorduğunu ilk kez duydum. Settings sayfasından lmiti bloke ederek kurtarabilirsin.

tmm kardeş dediğin gibi :) anahtarları öyle deneyecem...(birde eger dediğiniz gibi ise eksenlerin limit swişlerini her birini ayrı ayrı int lere girmem gerekiyor eri olmayacak öylemi ?)
motor frenleme dediğimde söyle söyleyeyim mach3 ü açtığımda step motorlerı elle çeviremiyorum..eğer mach3 ü açmazsam step motorlerı elle döndürüyorum,,oysaki şöyle bir durum var post kodu (internetten buldugum) daha önceki , motorlar mach3 ü açşsamda mach 3 ayarlar bölümünden bir int (hangisi oldugunu hatırlamıyorum işartelediğimde ) motorları frenliyordu...
sonradan kurdugum mach3 programında ise program'ı açtığımda frenler devreye giriyor..bu olayda sadece aklım karıştı neden böyle diye

internetten bulduğum bunlardı.bunlarda hom ve limitler için ayrı ayrı anahtar kullnılmış

1LmQp1.jpg

Ly7V81.jpg

Arkadaşlar bir sorum olacak kullandıgım step motor nema 23 (Item no. 57BYGH303) modeli
15.0 kg-cm (208.3 oz-in) 6 Wire NEMA 23 Step Motor
Specifications:

• Step angle: 1.8°
  • Voltage (V): 5.75
  • Current (A): 2.3
  • Resistance (Ohms): 2.5
  • Inductance (mH): 5.3
  • L0 Dimension (mm): 76
  • L1 Dimension (mm): 21
  • Holding Torque (kg.cm): 15.0
  • Control Wires: 6
  • Insulation Resistant: 500V DC 100 MOhm Min
  • Insulation Strength: 50Hz 1Minute 500V Min
  • Ambient Temperature: -20°C~+50°C
  • Temperature Rise: 80°C Max.
  • Radial Play: 0.02mm Max.
  • End Play: 0.1-0.3mm
6_wire.jpg

ben ortak uçları devre dışı bıraktım buna göre step motorun amperini TB6600'den kaç ampere ayarlama gerekiyor ? su an 2.6 amper e göre ayarladım

2.bir sorumda feed rate MACH3 TE bende maksimum FRO 18:00 Yazıyor bunu nerden daha fazla arttıra biliyoruz ve arttırsakta hız olarak nema 23 kaldırabilir mi (su an FRO 200 iken step atlama yapıyor )
3.kullandığım beslem voltajı 24 volt sanırım 14 amper su an montajlı oldugundan okuyamıyorum ama öyle aklımda kaldı ne dersiniz ?

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri