Uzun bir uğraştan sonra İlk cnc Fikrilerinizi alabilirmiyim ?

Güncel (Soruya yardım edecek kimse yokmu ?)

Motor zaten maksimum 2.3 amper diyor o yüzden 2.6 yeterli olabilir sanırım ama motorlar yüke geldiğinden ne kadar daha asılır ampere onu bilemem.

Step per velocity değerlerini falan ne yaptın ?
Aldığın gcode da hızı inç/saniye cinsinden mi yoksa mm/dk cinsinden mi alıyosun ?
İlerleme hızını falan doğru oluyor musun bunları bilmek lazım

Kardeş motorun teknik özelliklerinde 2.3 Amperi 6 kabloya göremi yazıyolar ? yoksa bu motor 4 veya 6 kablo'da bağlasan 2.3 ampermi diyolar ?

• Current (A): 2.3
  • Resistance (Ohms): 2.5 (3 uçta ortak uçtan ölçüldüğünde )
  • benim bağlantımda uçlar 5 ohm a çıkıoyr... orta uçları bağlamadığım için yinede 2.3 ampermı olur ?
  • ben 3.2 veya 3.8 ampere ayarlamayı düşünüyorumda bu bir proglem yaşatırmı bana ?
  • diğer feed rate hızı mach 3 te + ya basarak 300 e kadar çıkıyor ama bazı videolarda veya yorumlarda 1000 görüyorum.. gkodu mm/mt olarak alıyorum lakın mach 3 ü ölçerek ayar yapmamıstım tahmını bir rakam yazmıştım. onuda ölçerek yeniden ayarlıcam...

motorun maksimum akımı neyse onu ayarlaman lazım. 2.3 amper ise sürücüde 2 amper ve 2.5 amper peak e ayarlaman lazım.
yoksa sürücünde motorunda ısınır hatta sürücünü yakarsın.
ben şöyle bağlarsam böyle yaparsam diye olmaz ne güzel datasheetlerine bakıosun neden farklı bağlamak istiyorsun anlamıyorum.
öncelikle istediğin torka ya da devire göre (yani işleyeceğin malzemeye göre) seri mi paralel mi bağlayacağına karar ver.
kimi zaman hız önemlidir torka gerek yoktur. kimi zaman hıza gerek yoktur torka ihtiyacın vardır..

nema 23 te 4 ve 6 kablo modelleri biliyorum 4 kabloda A+A- Ve b+B- olmak üzere dört bağlantı var benim nema 23 te ise
6_wire.jpg

ben A+ ya RED A- ye GRN B+ YEL B- BLU bağladım, ama motor shema'da red+ wht = 2.5 ohm (ben red+grn kullandım çıktı 5 ohm )'a buna göre bir cvp arıyorum veya BU motoru TB6600 E Başka şekilde bağlayabilirmiyim (Az önce FEED RATE 300 ve amperi 3.2 ye çıkardım denemek amaçlı 50 cm giderken arada atlama yapıyodu .şimdi yapmadı)

Az önce FEED RATE 300 ve amperi 3.2 ye çıkardım denemek amaçlı 50 cm giderken arada atlama yapıyodu .şimdi yapmadı

ne yapmak istediğini anlayamadım. resmini paylaştığım bağlama şekline göre bağlayacaksın. işlemine göre torku mu yoksa yüksek hızı mı seçeceksin sen karar ver....
ayrıca feed rate 300 ama 300 ne ?? mm/dk mı ? inch mi ??? step per mm ayarların ne ? micro step ayarın ne ??
ben 2.2nm motorlarla 6000mm/dk hızlarına kadar çıkabiliyorum ??? 300 de 500 de atlama sıçrama takılma yapıyorsa bence mekaniğini gözden geçir. ya da yukarıdaki ayarlarını yazmadığın için bize farklı geliyor olabilir.

HTB1C9R6FVXXXXcXaXXXq6xXFXXX2.jpg

şimdi bir yerlere geliyoruz yardım için teşekkürler (benim nemalar n6 wire motor high torque mode ) sol attaki model ..motor özelliklerinde 2.5 ohm u (A+ ile NC) arasında ölçüyorum.. ben motorları A+ ile A- arasında 5 ohm ölçtüm ve NC leri boşta bıraktım (veya NC uçları da bağlıyormuyuz ?) herkes gibi tork ve hız aynı anda olsun istiyoruz ama öncelikli tercihim tork, .buna göre amperi kaç a ayarlamalıyım..
İKİNCİ SORU İSE GERCEKTEN BURADA CIDDI YARDIMA İHTİYACIM VAR..
Hızı ölçtüm 37.16 saniyede makinem 50 cm ilerliyor burada biraz daha hızlı ilerleme sağlamam için ne yapmalıyım ?
Acemiliğim için kusura bakma sizden başka cevap alacağım kimse yok :)

Son düzenleme:
brlWV8.jpg

ayar bu şekilde steps per i Set steps per Unit (Axis calibration ) da ayaraldım

vidalı mil 1605 galiba microstep ayarın kaç ??
steps per mm ayarını 640 yap öyle küsüratlı olmaz o iş
velocity yi 2500 yap
manuel klavyeden hareket ettir bakalım. 2500 e kadar takılmadan çıkıyor mu alet ?
daha önce dediğim gibi 5 binlere kadar çıkman lazım eğer mekaniğin takılmıyorsa, kasmıyorsa..

motorların maks kaç amperse o ampere ayarlıyacaksın sürücünü. motorun 2 amperse 4 ampere ayarlama...
3 se 3

Velocity ayarını 1350 ye kadar cıkardığımda stepler atlama yapmaya başladı, 1100 e kadar çıkardım , atlamanın sebebi muhtemelen vidalı millerin ucları tornaya verildiği zaman hafif eğilme olmuştu 1 mm civarı Y ekseni 80 cm ona mudahale etmedim (30 uncu cm sinde 1 mm eğrilik var) ama Z ve X ekseni daha temiz onlarda da atlama yaptı,1100 de atlamasız çalısıyor

stepper ayarını otomatik yaptırdığım için o rakamları MACH 3 kendisi atadı

nema23 lerim 6 wire hight torque model nc uçları boştamı olacak yoksa TB6600 KART kullanıyorum onları şaseleyeyim' mi bu konuda ne dersin ? yoksa aynı şimdi olduğu gibi kalsın mı NC Ler şu an boşta

bunun haricinde sormak istediğin bir şey varmı ?
veya daha iyi randıman almam için tavsiyenız olurmu ? (parca değişikliği gibi)
ve sizde kullandığınız step motor nema 23 mu ? kısaca sistemıznız hakkında bigli verirseniz sevinirim ..

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,891
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri