Transfer panosu ile ilgili sorum var

etkga

Üye
Arkadaşlar merhaba, geçenlerde bir transfer panosunun yerini değiştirdik ve şebekeden transfer panosuna gelen kabloyu ayırıp sayaç panosuna girdik bu panoda kaçak akım rölesi 300ma mevcut, transfer panosunda nötr barası ortak yanş jeneratör nötrü ve Şebeke nötr aynı yerden bağlı, bu jeneratör arıtma motorunu besliyor ve kontaktörler ise 4 kutuplu değil sorum şu ben burda kaçak akım tutmaz nötr den dağılır diyordum ama enerjiyi verdik tuttu bu nasıl olabilir? panonun taşımadan önceki halini paylaşıyorum
Z3Q5d3.jpg

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Demek istediğim şu, bu panoda kontaktörler 4 kutuplu değil şebeke ve jeneratör nötrü ortak, biz burada fotoğrafta sağdaki kontaktöre giren yani panoya enerji veren kabloyu kontaktörden çıkardık sonra da kaçak akım rölesine girdik röledende kontaktöre öyle diyeyim kısaca, transfer panosu konularına baktığımda eğer nötr hatları ortak kullanılmışsa kaçak akım rölesinin tutmadığını 4 kutuplu kontaktörler ile nötr ün de ayrılması gerektiğini görmüştüm ama buradaki durum öyle değil ama buna rağmen kar tutuyor sebebi nedir? aynı şeyleri yazdım ama umarım anlaşılır olmuştur

Demek istediğim şu, bu panoda kontaktörler 4 kutuplu değil şebeke ve jeneratör nötrü ortak, biz burada fotoğrafta sağdaki kontaktöre giren yani panoya enerji veren kabloyu kontaktörden çıkardık sonra da kaçak akım rölesine girdik röledende kontaktöre öyle diyeyim kısaca, transfer panosu konularına baktığımda eğer nötr hatları ortak kullanılmışsa kaçak akım rölesinin tutmadığını 4 kutuplu kontaktörler ile nötr ün de ayrılması gerektiğini görmüştüm ama buradaki durum öyle değil ama buna rağmen kar tutuyor sebebi nedir? aynı şeyleri yazdım ama umarım anlaşılır olmuştur

Hemen hemen ülkemizdeki çoğu sistem 3 kutuplu transfer işlemini yapıyor ve hepsinde de nötrler ortak.Bu sistemlerin hepsinde kaçak akım rölesi ve hiç birinde açma yapmıyor.Bağlantı hatası yaparsanız röleler gereksiz açma yapar.

Son düzenleme:
Aynen resimdeki örnek 13a gibi olması lazım ama bizde üstteki gibi yani nötr ortak ve kar tuttu iddaayı kaybettim o kadar tutmaz 4 kutuplu yapalım nötr ortak dedim ama hala nasıl tuttu anlamış değilim

Hemen hemen ülkemizdeki çoğu sistem 3 kutuplu transfer işlemini yapıyor ve hepsinde de nötrler ortak.Bu sistemlerin hepsinde kaçak akım rölesi ve hiç birinde açma yapmıyor.Bağlantı hatası yaparsanız röleler gereksiz açma yapar.
Emodiyatör hocam sizin dediğiniz mi doğru yoksa Underground ın paylaştığı resim mi?

Emodiyatör hocam sizin dediğiniz mi doğru yoksa Underground ın paylaştığı resim mi?

Sn.Underground'un devrede anlattığı olay doğrudur. Üç kutuplu olması halinde troid röle sürekli devreyi açar ve çözüm olarak da 4 kutuplu sisteme çevrilerek sorun çözülür.Fakat resmin de şuan gözükmüyor kaçak akım deyince kafamızı karıştırdın yanlış anlaşılma oldu.Özetle sistemin şemaki gibiyse mutlaka 4 kutuplu şalter kullanman lazım

Kaçak akım derken cihazı kastetmiştim.Sorun bizde sorun olmaması anlayamadığım da o :) O kadar iddaa ettim tutmaz tutmaz diye tutunca hayret ettim yani, bizdeki bağlantıların durumu aynen Underground ın attığı resimdeki hatalı durum ile aynı.sadece kar dan önce grup sigorta var sonrada sayac var. Jeneratör den gelen hatta kar yok durum aynen bu ve kar anlayamadığım bir şekilde atmıyor

Kaçak akım derken cihazı kastetmiştim.Sorun bizde sorun olmaması anlayamadığım da o :) O kadar iddaa ettim tutmaz tutmaz diye tutunca hayret ettim yani, bizdeki bağlantıların durumu aynen Underground ın attığı resimdeki hatalı durum ile aynı.sadece kar dan önce grup sigorta var sonrada sayac var. Jeneratör den gelen hatta kar yok durum aynen bu ve kar anlayamadığım bir şekilde atmıyor

Devreyi açmamasının nedeni dengeli yük durumu olabilir bu durumda nötrden akım geçmeyecektir.Yada 300 ma nın altında akım geçişi olursa traoid yine açmayabilir.Akımlarda iki kola bölündüğünden iki koldan geçen akımlardan birinin 300 ma yı aşması durumunda devreyi açar.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,977
Son üye
keskiyan

Yeni konular

Geri