Trafoyu nasıl değerlendiririm.

Sayın serkan-48 denemelerimi AC ve DC olarakta yaptım ikisindede değer okuyamadım.
Ölçü aletinin içinde potansiyometre bulunmuyor.
Anlaşılan iyibir ölçü aleti almam gerekecek galiba

Sayın serkan-48 denemelerimi AC ve DC olarakta yaptım ikisindede değer okuyamadım.
Ölçü aletinin içinde potansiyometre bulunmuyor.
Anlaşılan iyibir ölçü aleti almam gerekecek galiba

Dostum aşağıda DT832 model ölçü aletinin resmini görebilirsin. Bu resimde görebildiğim kadarıyla ortadaki seçim komütatörünün seçebildiği A kademesi sadece DC Amper için olan bölümü var.

Sizin elinizdekinde AC amper bölümü var mı ? Yada sizin elinizdeki aşağıdaki ölçü aletinden farklı bir model mi ?

Resim aşağıdadır. Amper ölçüm konumu sağ kısımda A ile belirtilmiştir.

Q9ZUnYeNXW8xR9_ksk2wOZyDZHxSkfUriufNpqgfCljZCco3oh.jpg

Sayın serkan_48 ölçü aleti aynen öyle. Amper kısmında 10A aldım trafo çıkışına diyot koyarak doğrulttum öyle ölçtüm ampül yandı ama değer alamadım.

Kırmızı Probu üstüne 10a yazan yere tak. Trafonun saseyi direk ampule tak + ucuna ölçüm aletin kırmızı probu sonra siyah pro bu ampule tak kolay gelsin

Son düzenleme:
Sayın serkan_48 ölçü aleti aynen öyle. Amper kısmında 10A aldım trafo çıkışına diyot koyarak doğrulttum öyle ölçtüm ampül yandı ama değer alamadım.

Problar yanlış olsaydı lamba yanmazdı. Voltaj ölçüm konumunda ölçü aletinin iç direnci çok yüksektir. Bu nedenle voltajı geçirmez.
Amper ölçüm modunda ise yani problar 10A konumunda şönt direncinden akım geçeceği için lamba yanar.

Sayın esrefilvan ,

Bu duruma gore sanki ölçü aletiniz ampere okumuyor gibi görünüyor. Unuttuğumuz bişey yoksa tabiki..

Doğrultmak için kullandığınız diyot nedir nasıl bir diyot kullandınız?

Sayır serkan-48 Trafoyu elektronikci bi arkadaşıma götürüp orda tekrar test edeceğim.
Sonucu sizinle paylaşırım.
Doğrultma olarak 1A köprü diyot kullandım hazır olan 4 bacaklı

1 amper geçirebilen bir köprü diyota 50 wattlık bir alıcı lamba bağladığınızda çıkıştan çekilecek 50 watt 12 voltta 4 amper üzerinde bir akım çekmek isteyecektir. Bu durumda köprü diyotunuz arızalanmış ac voltaj geçiriyor olabilir.

Ustam en sağlamı 1 değil de 6a köprü diyot bağlayın

köprü diyota gerek yok. AC amper ölçen bir ölçü aleti ile ölçmek en basiti.

Serkan ustam orası öylede arkadaşta yok arkadasın da da yok gibi me geliyor pek zannetmem ac ölçüm aletini alacağına 3 liraya diyot alsın

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri