0-60V ayarlı güç kaynağı devresi hakkında

sefertopcu

Üye
Tüm forum üyelerine iyi çalışmalar dilerim.
Geçenlerde eski bir panodan sağlam bir trafo söktüm. Bu trafoyu değerlendirmek istiyorum.

20230818_112657.jpg

Kaç VA olduğu yazmıyor ama boyutuna göre en az 200VA diye tahmin ediyorum. (9,5 x 10,5 x 12,0cm)
Bu trafo ile güzel bir ayarlı güç kaynağı yapmak istiyorum. Elimde IRFP250N mosfet (30A, 200V) var belki onu da değerlendiririz.
Bu gerilime uygun güzel bir devre şeması var mı arkadaşlar? Kendim bir şeyler tasarladım ama hoşuma gitmedi, stabil bir güç kaynağı olsun istiyorum. Hatta Arduino ile 2x16 lcd kullanarak anlık durumu görüntüleyen bir sistem kurmayı planlıyorum. Yardımcı olacak herkese şimdiden teşekkür ederim. İyi forumlar...

Son düzenleme:
"dps-5005" tarzı pwm güç kaynağı kullanabilirsiniz.

Lineer güç kaynağı yapmak için voltajlarınız yüksek ve trafonun sarım şekli çok kullanışlı değil. Düşük voltajlarda lineer güç kaynağı verimsiz olacaktır. (Yüksek güçlü ve voltajlı transistörler gerekir.)

Ayrıca o voltajlarda yüksek kapasiteli kapasitörler baya maliyetli olabilir.

60V-50V arası 10V, 60-55V arası 5V gerilimler elde edilebilir. Ama ne kadar güç alınabilir orası meçhul.

"dps-5005" tarzı pwm güç kaynağı kullanabilirsiniz.

Lineer güç kaynağı yapmak için voltajlarınız yüksek ve trafonun sarım şekli çok kullanışlı değil. Düşük voltajlarda lineer güç kaynağı verimsiz olacaktır. (Yüksek güçlü ve voltajlı transistörler gerekir.)

Ayrıca o voltajlarda yüksek kapasiteli kapasitörler baya maliyetli olabilir.

60V-50V arası 10V, 60-55V arası 5V gerilimler elde edilebilir. Ama ne kadar güç alınabilir orası meçhul.
Öncelikle teşekkür ederim. Aslında bir tane şema buldum ancak oradaki ucc37322 entegresini temin edebileceğim bir yer bulamadım.

lm2576-dcdc-0-60v-0-20a-power-supply-schematic-diagram.jpg

Bu entegreyi nereden bulabilirim?
Bu devrenin 2 voltta 10 amper gibi değerler verdiği yazıyor..

O entegre mosfet sürücü, onun yerine başka entegreler kullanabilirsiniz.

Örneğin "IXDI614YI". Türkiye'de var. (Baskı devresi uymayabilir bakmadım.)

Bu paket boyutlarında, sekonder 1mm tel ile sarılmışsa 138watt çıkıyor, Tel kalınlığına bakabilirseniz iyi olur.
İlginiz için çok teşekkür ederim. Bu hesabı yaparken hangi formülü kullandığınızı paylaşırsanız çok sevinirim. İyi çalışmalar.

İlginiz için çok teşekkür ederim. Bu hesabı yaparken hangi formülü kullandığınızı paylaşırsanız çok sevinirim. İyi çalışmalar.
Aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.
Yalnız dikkat edin, bu program tur saysına göre karkasa ne kadar tel sarılabileceğini, yani verdiği tur sayısının karkasa "sığabileceğini" hesaplayamıyıor.
Onu, siz karkas ölçülerinden ve tel çapından kolaylıkla çıkarabilirsiniz

E I Saç ölçüleri:
https://www.donmezmetal.com/urunlerimiz/monofaze-ei/

Program:
https://sklaic.info/electronics/

transformer_calc.png

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,194
Kullanıcılar
449,969