Buck Converter çıkış voltajı

sasen1

Paylaşımcı üye
Elimde arızalı olan UPS in trafosunu ve kutusunu kullanaraktan ayarlı bir güç kaynağı yapmak istedim.Bunun için 300W 20A buck converter devresi hazır olarak aldım.Aldığım converterı başka bir internet sitesinden aldım ama devre aşağıdaki linkte satılan ile bire bir aynı.(özelliklerinin görülmesi açısından bu linki veriyorum.)
https://www.amazon.com.tr/ANGEEK-Dö...ürücü&qid=1701620953&sprefix=,aps,551&sr=8-10

UPS Trafosunun AC 30V uçlarını kullandım.35A köprü diyot ve 2 adet paralel bağlı 4700uF kondansatör ile doğrultma devresi yaptım.Converter devresi girişi için 6 - 40V öneriliyor.Benim elde ettiğim değer 40,5V civarı.

Ayrıca Voltmetre -Ampermetre göstergesi için değerli hocam MR_YAMYAM 'ın devresi olan ve daha önce yapmış olduğumuz LM1875 ampli ve AKAI modifiye amplide de kullandığımız LED&FAN devresinden yaptım.Trafonun 30V çıkışından ayrı olan 15V bacaklarını kullanarak voltmetrenin ve fanın beslemesini bu LED&FAN devresinden 12V olarak verdim.

Converter üzerindeki voltaj ve amper ayarları için konulan 2 adet 100K trimpotları söktüm, yerine 100K pot bağlayarak kutu üzerine potları yerleştirdim.Bütün bağlantıları yaptıktan sonra güç kaynağını çalıştırdım.

12V 12W led ampul çalıştırdım.12V 0.14A Fan çalıştırdım.Gayet güzel çalıştı.Ancak bir sorun var.

Converter devresini 40V ile beslememe rağmen Voltaj potunu sonuna kadar açtığımda çıkış olarak 20V dan fazla alamıyorum.Halbuki devrenin 1,2V ile 35V arası ayarlı olarak çalışması gerekiyor.100K potu değiştirdim belki sorunlu olabilir diye(gerçi ölçtüğümde normal çalışıyordu) yine aynı 19-20 volttan yukarı voltaj alamıyorum.

Bunun sebebi ne olabilir?

Ekli dosyalar

• Güç  kaynağı.jpg
    Güç kaynağı.jpg
    101 KB · Görüntüleme: 13
  • PSU çıkış 40V.jpg
    PSU çıkış 40V.jpg
    93.6 KB · Görüntüleme: 13
  • Fan .jpg
    Fan .jpg
    79.9 KB · Görüntüleme: 9
  • En fazla 20V çıkış.jpg
    En fazla 20V çıkış.jpg
    85.5 KB · Görüntüleme: 6
  • 300w 20A Buck Converter.jpg
    300w 20A Buck Converter.jpg
    67.7 KB · Görüntüleme: 6
Çıkışı gerçek bir multimetre ile olctunuz mu?

Çıkışı gerçek bir multimetre ile olctunuz mu?
Evet ölçtüm aynı 20V

Anlamadığım bu convereter 1,3V a kadar 40V u düşürüyor bunu görüyorum.Ama 20V ile 35V arası neden düşmüyor?Yani Pot ile 40V u 1.3V a kadar düşüren devre neden 24V a düşürmüyor?

Son düzenleme:
Devreyi eski haline getirince çalışıyorsa potu değiştirirken yanlış bir işlem yapmış olabilirsin.

O devrenin altında voltaj yada akim trimpotunun bacağında smd bir kapasitor var. Bu kapasitor olmadan o devre düzgün çalışmıyor. Devrenin altını gorebilir miyiz? Son halini.

Birde trafonun giriş kademesi var. Kademe değiştirerek voltajı dusuremediniz mi? Yani kademe sonda mi?

O devrenin altında voltaj yada akim trimpotunun bacağında smd bir kapasitor var. Bu kapasitor olmadan o devre düzgün çalışmıyor. Devrenin altını gorebilir miyiz? Son halini.

Birde trafonun giriş kademesi var. Kademe değiştirerek voltajı dusuremediniz mi? Yani kademe sonda mi?
Şu an sökme imkanım yok ,ama söküp resmini buraya koyarım.İnternette yeni ve eski modellerinin devre altı resmine baktım trimpot bacağına bağlı smd kondansatör göremedim.Size de resmini yolluyorum .Tam olarak nerede oluyor smd kondansatör?

Trafonun çıkış uçlarını ölçtüğümde 30V, 15V, ve 7.8V çıkış ölçtüm.Ben de 30V AC den çıkış aldım.

Ekli dosyalar

• 81ozAEvVylL._SL1500_.jpg
    81ozAEvVylL._SL1500_.jpg
    235.6 KB · Görüntüleme: 6
Bendeki şu versiyondu. Kondansator C15 kodlu olan ve doğrudan trimpot pinlerine lehimli idi.

Sizdeki revize olmuş.

612280621-971947350.jpg

Elinizde başka bir guc kaynagi var ise 30 volt verip dener misiniz?

Üzerindeki kontrolcunun maksimum giriş voltajı 45 volt ancak muhtemelen devre üzerinde U2 ve U3 zarar görmüş olabilir.

Şöye bir şey olmuştu. Voltaj ayar potu en sondayken 20V gösterdiği için ben 100K voltaj potunu çıkartıp 220K trimpot bağladım.O zaman voltmetre 38.5V gösterdi.Ama o trimpot ile ayar yapamadım söktüm.İşte bu noktada kafam karıştı.Pot bacaklarına demek yüksek voltaj geliyor.Ama 100K pot takınca 20V da kalıyor.Acaba 200k bir pot taksam devreye zarar verir mi?

Emin degilim.

Bende bu tür bir modifiye için zamanında almıştım bir tane. O kapasitor kayboldu yerine normal kapasitor taktım. Kazara kapasitor cihazin şişesine dokundu anlık bir şekilde. Modul arızalandı.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri