Trafonun kaç wat olduğunu kabaca nasıl anlarız ??

GND-

Üye
Evet arkadaşlar trafonun kaç wat olduğunu kabaca yakın bir değer almak için ne yapabiliriz ????
Mesela resimde ki gibi elimizde trafo var karkas ölçülerini nasıl hesaplıyorduk tecrübeli birisi aydınlatırsa sevinirim....

Ekli dosyalar

• sacli-trafo-kasasi.jpg
    sacli-trafo-kasasi.jpg
    23.3 KB · Görüntüleme: 50
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
şİMDİ Resimdeki trafoya göre göbek 6 cm diğer sacın boyu 4 cm eni : 10 cm ise gücü nasıl hesaplarız ????

Ekli dosyalar

• trfo.jpg
    trfo.jpg
    228.6 KB · Görüntüleme: 49
Dostum aynı kullandığın resimdeki adama dönmüssün :))))

O adam gibi kır at şunu gitsin çöpe , bu kadar önemseme:)

Microwave fırın trafosu var bende , kullandım spot welder yaptım yutubeda araştır.
eskiciden magnetronla birlikte 15tlye almıştım.

Kullandığım mot trafosu genişliği tam 10cm eni ise 8cm yani seninkinin tam ki katı
internette arştırdım 1200watt mış. Yani seninki trafo saç kalitesi sarım düşünüldüğünde
500-600watt gibi.

Tabi bi sorun daha var bunun 220v girişi varmı ?? çünkü upsde sarım iç direncini
düşünüp voltaj düşeceği için daha fazla sarım yapmış olabilirler

şimdi sen 270voltluk sarıma 220v verirsen istediğin wattı alamssın

Hangisi giriş hangisi çıkış belli değil başına bela etmişsin şunu at gitsin.

eskicilerden 10liraya mot al. secondarysini sök yanlış hatırlamıyorsam her tur
sarım 1.25 volttu tam hatırlayamadım kalın telle 10 sarım sar al sana 100A 12v tepe tepe
kullan.

Kaynak makinesi mi yapmak amacın ?

Dostum aynı kullandığın resimdeki adama dönmüssün :))))

O adam gibi kır at şunu gitsin çöpe , bu kadar önemseme:)

Microwave fırın trafosu var bende , kullandım spot welder yaptım yutubeda araştır.
eskiciden magnetronla birlikte 15tlye almıştım.

Kullandığım mot trafosu genişliği tam 10cm eni ise 8cm yani seninkinin tam ki katı
internette arştırdım 1200watt mış. Yani seninki trafo saç kalitesi sarım düşünüldüğünde
500-600watt gibi.

Tabi bi sorun daha var bunun 220v girişi varmı ?? çünkü upsde sarım iç direncini
düşünüp voltaj düşeceği için daha fazla sarım yapmış olabilirler

şimdi sen 270voltluk sarıma 220v verirsen istediğin wattı alamssın

Hangisi giriş hangisi çıkış belli değil başına bela etmişsin şunu at gitsin.

eskicilerden 10liraya mot al. secondarysini sök yanlış hatırlamıyorsam her tur
sarım 1.25 volttu tam hatırlayamadım kalın telle 10 sarım sar al sana 100A 12v tepe tepe
kullan.

Kaynak makinesi mi yapmak amacın ?

yanlış anlamışsın usta sen bizi....
trafoyu kır at nedemek o trafo bizim sermayemiz ben bu trafoların satışını ithalatını ihracatını yapıyorum :D bir abimiz verdi bunu da parayla felan almadım trafonun gücünü öğrenmeye çlışıyorum sadece hepsi bu.
başka bir forum böyle bir şey dediler ama doğrumu bilmiyorum ??
6 lı soket sırasıyla Mavi-Siyah =220 AC girin
Yeşil-Siyah=Yaklaşık 18 volt(1 amper) alırsınız.
3 lü soketten ise; Siyah-Mavi=18 volt (10 amper)
Siyah-Kırmızı=9 volt (10amper)
Mavi-Kırmızı=9 volt (10amper)

yukardaki formüle ve söylediğinz santim ölçülere göre 250w çıkıyor. trafo çok büyük görünmüyor doğrudur bence

yukardaki formüle ve söylediğinz santim ölçülere göre 250w çıkıyor. trafo çok büyük görünmüyor doğrudur bence

teşekkür ederim nasıl hesapladınız acaba banada söylermsiniz ???

yanlış anlamışsın usta sen bizi....
trafoyu kır at nedemek o trafo bizim sermayemiz ben bu trafoların satışını ithalatını ihracatını yapıyorum :D bir abimiz verdi bunu da parayla felan almadım trafonun gücünü öğrenmeye çlışıyorum sadece hepsi bu.
başka bir forum böyle bir şey dediler ama doğrumu bilmiyorum ??
6 lı soket sırasıyla Mavi-Siyah =220 AC girin
Yeşil-Siyah=Yaklaşık 18 volt(1 amper) alırsınız.
3 lü soketten ise; Siyah-Mavi=18 volt (10 amper)
Siyah-Kırmızı=9 volt (10amper)
Mavi-Kırmızı=9 volt (10amper)

Merhaba. Çok değerli gönül yorgunu ustam; ups'lerin renk kodları markaları değiştikçe değişmekte, bu renk çıkış kodlarına göre hangi kablonun hangi renk kodundaki kablolarının tam çıkış karşığı olduğu konusunda ne yazık ki herhangi bir renk kodu standardı bulunmamaktadır. Bu nedenle tam olarak bilemediğiniz ve iyice de emin olamadığınız bu durumlarda, bu ups trafosunun giriş ve çıkış sarımlarının doğruluğunu ancak seri lamba metodu ile (320voltcom 'da ve forumda daha önce bu konu paylaşılmıştı) ortaya çıkarabilirsiniz. Çok kalın telli sarımlar aküden kesintide trafoya ac olarak girecek olan primer kısmı sarımıdır. (Trafo inverter olarak voltajı örneğin 12 volt dc>220 volt ac olarak yükseltirken) Standby'da 220 vac fişe takılı ve kesinti yok iken akü şarj devresini beslerken çoklu kablo demetlerinden ikisi 220 vac'lik (şebekeye) bağlanırken diğer bir çift kablo da aküye şarj için bağlanır.

Trafonun karkas (Dış gövde ölçülerine göre) yaklaşık watt gücü hesabı daha önce bu forumda paylaşılmıştı. Forum içinden gerekli anahtar kelimelerle arama yaparak bu konuya kolayca erişebilirsiniz. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
trafo nüvesinin orta ayak kesiti alınır

verdiğin ölçülere göre 4cm kalınlık ve 4cm uzunluk görülüyor

kesiti :

S= 4 x 4 = 16

trafo gücü ise yaklaşık :

P= (S)² = 16² = 256

yani 250 watt dır

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189