Trafo arızası

teknoseko

Üye
Arkadaşlar bugün bir müşterimiz aradı sorun işletmede faz kesintisi gittik 2 faz var biri kesik .
Trafo çokışına kontrol kalemi ile baktığımızda R ve S yani 2 faz var biri yok .
Buraya kadar normal . Şebekeyi aradık ve bu bölgede faz kesintisi olmadığını söyledile ve kontrole geldiler.
Trafo girişine kadar enerji geliyor trafo çıkışı 2 faz ama anormal olan şey kontrol kalemi ile baktığımda
iki faz var biri yok tekrar ölçü aleti ile olmayan T fazı ile R veya S fazı arsında ölçüm yapınca 380 çıkıyor.
ölçü aletide kontrol kalemide normal yani birinden biri arızalı değil.
acaba neden böyle birşey oldu sizlere danışmak istedim.
vericeğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler.
<<<<<<"saygılarımla">>>>>>>

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Kontrol kalemi yanıltır. Trafo için sabit kondansatör varsa, kondansatör içinden üçgen bağlı olduğu için kalemin lambasını yakar bu gibi durumlarda. Benim anlamadığım olay, ölçü aletinin de olayı normal göstermesi.
OG sigorta da bir sorun varmıydı? (atma, yarım geçirme...)
Belkide ayırıcı bıçağının biri tam otumamıştır...
Parafudr'lardan biride az birşey kaçak yapıyor olabilir (trafoya iki faz gelir)...

trafo girişine kadar enerji geliyor demişsiniz. neyle kontrol ettiniz.trafo direk tipimi,bina tipimi.
direk tipiyse bakacağınız iki yer var OG sigortaları ve trafonun AG buşing bağlantıları.bunlar sağlamsa enerji sağlayıcınızdan enerji aldığınız fider yada çıkışın sağlamlığını teyit edin.herşey normalse trafonun AG tarafında arıza olabilir.
kolay gelsin.

trafo girişine kadar fiderhattının sağlamlığını Şebeke elemanları tespit ettiler zaten trafo değişicek eski bir trafo direk tipi benim anlamadığım ölçü aletinin 380 göstermesiydi. trafoya sağlıklı bir şekilde enerji geliyor ama trafoda arıza olduğu için 1 fazı çıkış vermiyor sigortasında falan hiç bir sorun yok gayet normal sorun trafo bu kesin dediğim gibi trafo zaten değişicek ama neden ölçü aleti 380 gösterdi böyle bi durum la karşılaşıp sorunu çözebilmiş arkadaşlardan bunun neden olabileceğini öğrenmek istedim.

Yıldız noktasındaki nötr topraklaması,yıldız noktası yerine fazlardan birisine bağlanmış gibi bir durum
varmı ?

yok yıldız noktası nötr topraklaması bağlı bende ondan şüpelenerek kontrol ettim.
ama nötr bağlı normal yani.

İlginç bir arıza.Sorunu bulduğunuzda sebebini öğrenmek mutlu edecektir bizi. Sorunu yazarsanız sevinirim.

slm tarfonun çıkışında problem olsaydı bobinde sorun anlamındadır öyle olsada yüksek akım çeker 380 voltu vermez ben trafo imalatında test sorumlusuyum

trafoya yeni enerji verilmiş aynı olay dün bizde oldu ag şalterinden ayırdığında üç faz 380 volt var ölçü aletiyle okunuyor normal kontrol kaleminide yakıyor ag salterinini kapattığında orta faz kontrol kalemiyle göstermiyor ama normal 380 volt ölçü aletinle okuyabiliyorsun bu kez nötr de kontrol kalemeni yakıyor nötr ile r-s-t 220 v okuyabiliyorsun topraklama ile nötr 280-300 v falan okuyorsun ag kısmı nötr ayrı topraklanmış işletme topragı ayrı yapılmış bu arada ag kısmında orta fazda panonun birinde 20 A bir Wotamat şaşe vardı ama atmıyor bu olay oluyordu şase giderildi normale döndü ama topraklama dirençi yetersizmi açaba yarin bir ölçtüreceğim nötr ile trafonun saşesi birbire bağlamak gerekirmi

Forum istatistikleri

Konular
128,409
Kullanıcılar
450,313
Son üye
dnihatt1

Yeni konular

Geri