2 kaynaktan 2 aynı tip trafoyu beslemek?

''Üçüncü şart sağlandığında ikinci şart sağlanmış oluyor zaten ve evet bunlarda doğal olarak aynı fazlar olmuş oluyorlar çünkü iki kaynaktada aynı anda aynı değerleri alıyorlar. Burada bir absürtlük yok bana göre''

@fgencal:

''iki generatör'' veya ''bir Şebeke-bir jenerator''un paralel bağlanmasında senkronizasyon işlemiyle aynı fazlar eşleştiriliyor. aşağıdaki mesajda fazları senkronize olmayan iki kaynağın aynı fazları yanan-sönen lambay metoduyla bulunmak isteniyor. hadi bulun lütfen?
Olayı karıştırıyorsunuz. İki trafo ayrı şey iki jeneratör veya bir jeneratör ve bir şebeke ayrı şey. Yazılan mesaj trafo içindi.
Trafolarda bağlantı grupları aynıysa giriş faz sırası da aynıysa çıkış faz sırasının da aynı olması gerekir. (Aynı kaynaktan beslendiklerini varsayıyorum).
Bu trafoların sekonder çıkışlarında 1-1 2-2 3-3 arasında gerilim farkının sıfır volt olması gerekir. Diyelim ki primerde bağlantılar aynı sırada değil öyleyse sekonder de fazlar sıralı olmayacak 1-1 arası sıfır gösterirken 2-2 ve 3-3 arası değer gösterecektir. Fazları eşleştirmek için 1-1 2-3 3-2 bağlamak gerekir.
İşin içine jeneratör girince faz açısı sürekli değiştiği için lambaların söndüğü an trafo ve jeneratör uçlarının eşleştiği an demek oluyor, doğru uçları bulmuş oluyoruz.
Trafodaki faz sırasından kastım dönüş yönü değil faz dizilimi. Tabi dönüş yönleride aynı olmalı.
Çok fazla bilgi ve fikir karmaşası oldu bu konu hakkında. Aslında konuşulan ve üzerinde mutabık kalınan noktalar görsel destekle topluca yazılsa çok iyi olur . Telefonla olacak iş değil. Tatilde olmasam ben yapardım. Bilgisayar yok yanımda.
Bende tatildeyim telefondan zor oluyor hakkaten.Benim kafada iyice çorba oldu:)

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Olayı karıştırıyorsunuz. İki trafo ayrı şey iki jeneratör veya bir jeneratör ve bir şebeke ayrı şey. Yazılan mesaj trafo içindi.
Trafolarda bağlantı grupları aynıysa giriş faz sırası da aynıysa çıkış faz sırasının da aynı olması gerekir. (Aynı kaynaktan beslendiklerini varsayıyorum).
Bu trafoların sekonder çıkışlarında 1-1 2-2 3-3 arasında gerilim farkının sıfır volt olması gerekir. Diyelim ki primerde bağlantılar aynı sırada değil öyleyse sekonder de fazlar sıralı olmayacak 1-1 arası sıfır gösterirken 2-2 ve 3-3 arası değer gösterecektir. Fazları eşleştirmek için 1-1 2-3 3-2 bağlamak gerekir.
İşin içine jeneratör girince faz açısı sürekli değiştiği için lambaların söndüğü an trafo ve jeneratör uçlarının eşleştiği an demek oluyor, doğru uçları bulmuş oluyoruz.
Trafodaki faz sırasından kastım dönüş yönü değil faz dizilimi. Tabi dönüş yönleride aynı olmalı.

Bende tatildeyim telefondan zor oluyor hakkaten.

aynı kaynaktan beslenen iki transformatör aynı grup bağlantısı ve özelliklere sahip. dolayısıyla sekonder çıkışlarında aynı fazlar arasında gerilim sıfır ölçülür. bu bi ölçü aletiyle veya seri lamambayla tespit edilebilir. halbuki yanan-sönen lamba kurgusunu faz açıları senkron olmayan devreler içindir ve metod gereği aynı zaman içinde üç lambanında gözlemlenmesi gerekir. bahsettiğimiz iki trafo bağlamında niye aynı fazlar ölçü aleti veya seri lambayla değilde yanan-sönen lamba metoduyla bulunması tavsiye ediliyor?

aynı kaynaktan beslenen iki transformatör aynı grup bağlantısı ve özelliklere sahip. dolayısıyla sekonder çıkışlarında aynı fazlar arasında gerilim sıfır ölçülür. bu bi ölçü aletiyle veya seri lamambayla tespit edilebilir. halbuki yanan-sönen lamba kurgusunu faz açıları senkron olmayan devreler içindir ve metod gereği aynı zaman içinde üç lambanında gözlemlenmesi gerekir. bahsettiğimiz iki trafo bağlamında niye aynı fazlar ölçü aleti veya seri lambayla değilde yanan-sönen lamba metoduyla bulunması tavsiye ediliyor?
Evet dediğiniz yöntemlerin hepsi ile yapılabilir ben yanan ve sönen lambayı fazlar arası fark varsa lamba yanar yoksa söner diye değerlendirdim yani bir nevi voltmetre. Aklımda başka birşeyde uyandırmamıştı ilk etapta taki işin içine jeneratörler girene kadar.

Evet dediğiniz yöntemlerin hepsi ile yapılabilir ben yanan ve sönen lambadan fazları arası fark varsa lamba yanar yoksa söner diye değerlendirdim yani bir nevi voltmetre. Aklımda başka birşeyde uyandırmamıştı ilk etapta taki işin içine jeneratörler girene kadar.

aynı fazlara ait gerilim 460 volt, fazlar arası gerilim ise 230 V. hangi lamba nasıl sönecek allah aşkına?

aynı fazlara ait gerilim 460 volt, fazlar arası gerilim ise 230 V. hangi lamba nasıl sönecek allah aşkına?
İyide bu trafoda başka bir durum var diye konuşmuyormuyuz konunun başından beri. Ne olduğu anlamaya çalışmıyor muyuz? Konu sahibide galiba bağlantı grupları farklı bu trafoların demedi mi en son?

İyide bu trafoda başka bir durum var diye konuşmuyormuyuz konunun başından beri. Ne olduğu anlamaya çalışmıyor muyuz?

konu sahibi arkadaşımızın ilk mesajındaki o gerilim ölçümlerini gördükten sonra erenler evliyalar fazların senkron olmadığını anladı. o yüzden yanan- sönen lambalardan bahsediliyor.

konu sahibi arkadaşımızın ilk mesajındaki o gerilim ölçümlerini gördükten sonra erenler evliyalar fazların senkron olmadığını anladı. o yüzden yanan- sönen lambalardan bahsediliyor.
Ben kimin ne anladığını bilemem henüz o kadar ermedim:). Ben ne anladığımı yazdım.

Ben kimin ne anladığını bilemem henüz o kadar ermedim:). Ben ne anladığımı yazdım.

sıkıntı yok.
yukarıdaki mesajında şöyle bi ifaden var: ''Fazları eşleştirmek için 1-1 2-3 3-2 bağlamak gerekir''

bahsettiğin faz değişimleri sekonder tarafında mı yapılıyor?

sıkıntı yok.
yukarıdaki mesajında şöyle bi ifaden var: ''Fazları eşleştirmek için 1-1 2-3 3-2 bağlamak gerekir''

bahsettiğin faz değişimleri sekonder tarafında mı yapılıyor?
Evet sekonder için yazmıştım da primer olması farkediyor mu?

Evet sekonder için yazmıştım da primer olması farkediyor mu?

trafoların primer sekonder faz açıları sıfır olsa eyvallah ama trafoların ikisinin de bağlantı grubu Dyn11 olduğu için ve birinin faz dizilimi ABC diğerini faz dizilimi ACB olduğunu var sayarsak trafonun biri Dyn5 bağlantı grubunu dönecek ve sekonder tarafında istediğin cambazlığı yap aynı faz açısını sıfırlayamazsın. (iki grubun aynı fazları arası açı 180 derece olur)

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri