Topraklama olmayan eve kaçak akım takılması

kaçak akım rölesini kaç mA takılıyken makina gövdesine temas olunca attırmayı düşünüyosunuz? dokunacak olan insanın vücut direnci hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz ? işi şansa bırakmakmı mantıklı yoksa garanti yapmakmı mantıklı sizce.
evet belki çalışabilir belki diyorum bakın ben bir cihazın %100 çalışacağından emin değilsem çalışmaz der gecerim şansa bırakmam aptallık olur kendi şahsım adına ben topraklama olmayan eve K.AK.R takmam.
mesleğimden para kazanıyorum çünkü riske atamam böyle bir durumda topraklama mevcut olmayan bir tesisatta insan makinaya nasıl dokunacak parmağında nasır vb. varmı kalp düzensizliği varmı ? panik atakmı ? ıslak bir zemindemi dokunacak yalıtımlı bir zemindemi dokunacak makinaya gelen kablonun direnci nedir kaçak akımın %100 sağlam olduğuna eminmiyiz neye göre insan dokununca atar diyoruz önce bu soruyu cevaplayalım bence arkadaşlar bana bir tane kaçak akım rölesi verin sağlamlığı ve topraklama olmayan evde insan dokununca bu kesinlikle atar atmazsa ölümlerden ben sorumluyum deyin fikirlerimi anında değiştiricem SAYGILAR

sayın şef fatih özdamar arkadaşımız rolenin sağlıklı çalışabilmesi için topraklamaya ihtiyaç olduğunu söyledi. doğrudurda.tabii hiç toprak hattı yoksa role atmazmı?atar toprağa 30 ma akış olduğu zaman atar.çamaşır makinalarının buzdolaplarının bulaşık makinalarının vb gövdesinde topraklama vardır ama bunlara ne kadar güvene biliriz atarmı atmazmı atmazsa biz dokunduğumuzda üzerimizden 30ma geçer atar yine birşey olmaz mantığını kabul edemeyiz.zaten herkesin evinde simens gibi kaliteli markalar yok. çoğu ucuz çin malı roleler topraklama varken güvenemiyoruz yokken atma garantisini nasıl verbiliriz.o yüzden işimizi şansa bırakmayalım iyi bi topraklama ve iyi bir roleyle koruma yapalım.slm
Gerekli açıklamayı yaptım konuya iletimdeki yazan garantileri sağlasınlar versinler bana o garantiyi fikirlerimi değiştiricem bende ben GARANTİ yi 10mA İLE VERİRİM FAKAT 10mA k.ak.r makinanın çalışmasını engeller sürekli açar

cocugun üzerinden 30ma geçtikten sonra atar tabi.
çocuğun kalp hastalığı varsa ne olacak ? çocuğu sağlık rapaoruylamı gezdiricez evde ? ya çocuğun vücut direnci 30mA i kaldıramazsa ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
ana panoda nötr barasında toprak ile destek yaparsan daha hızlı calışabilir K.A.K.R ama daire içinde kesinlikle sıfırlama yapmayınız bence

Evet dogru diyorsunuz. düzgün çalişmaz. Ama zati ilk önce topraklama yapmasını öneriyoruzz kesinliklee. Topraklama olmaması halındee yaptırma sansı yok ise hiç olmazsa KAKR takılması gerekir. Çükü örnegin en küçük prizin sıgorta akımı 16A bunu bız carpılarak attırma şansımız yok. ama 30mA sigortayı attırma şansımız var. bu işi tabiki şansa bırakmamalıyız. ama hiç olmassa topraklamaya yapamıyorsakk röleyı taktıralım. yukardaki yorumlardaa kakr takılması hıc bıse yaramaz demesine bu yuzden katılmıyorum.
HEPİNİZE KOLAY GELSİN...!​

kaçak akım rölesini kaç mA takılıyken makina gövdesine temas olunca attırmayı düşünüyosunuz? dokunacak olan insanın vücut direnci hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz ? işi şansa bırakmakmı mantıklı yoksa garanti yapmakmı mantıklı sizce.
evet belki çalışabilir belki diyorum bakın ben bir cihazın %100 çalışacağından emin değilsem çalışmaz der gecerim şansa bırakmam aptallık olur kendi şahsım adına ben topraklama olmayan eve K.AK.R takmam.
mesleğimden para kazanıyorum çünkü riske atamam böyle bir durumda topraklama mevcut olmayan bir tesisatta insan makinaya nasıl dokunacak parmağında nasır vb. varmı kalp düzensizliği varmı ? panik atakmı ? ıslak bir zemindemi dokunacak yalıtımlı bir zemindemi dokunacak makinaya gelen kablonun direnci nedir kaçak akımın %100 sağlam olduğuna eminmiyiz neye göre insan dokununca atar diyoruz önce bu soruyu cevaplayalım bence arkadaşlar bana bir tane kaçak akım rölesi verin sağlamlığı ve topraklama olmayan evde insan dokununca bu kesinlikle atar atmazsa ölümlerden ben sorumluyum deyin fikirlerimi anında değiştiricem SAYGILAR

Doğru diyorsun hıc kımse garantı veremezz. peki bunu baglamazsan ne fark edecekk bınayı dahamı korumalı yapacaksınn. bunun baglayıp baglamama nedenin nedir onu acıklarmısın?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşlar karuma topraklaması ve kaçak akım rölesi arasındaki ilişkiyi hepinize izah edeyim;

Topraklama var ise;
Bir insan kaçak olan gerilim altındaki bir yere dokunduğu zaman kaçak akım insan vücudu ve koruma topraklaması hattı arasında paylaşılır. Dokunma anında insan vücudu ve koruma topraklama sistemi paralel hale gelir ve akan kaçak akım iki paralel bağlı devre üzerindeki direnç değerlerine ters orantılı olacak şekilde paylaşılır. Yani direnç değeri çok düşük olan koruma topraklama sisteminden daha fazla akım akaçak, direnç değeri yüksek olan insan vücudu üzerinden daha az akım akaçaktır. Sonuçta nötr hattından akan akım değeri; bu iki devreden akan kaçak akımların toplamı kadar az olacaktır ve eğer bu değer 30 mA' den fazla ise kaçak akım rölesi atacaktır. Buradaki önemli nokta topraklama hattının kaçak akımın büyük çoğunluğunu kendi üzerine almasıdır.

Topraklama yok ise;
Bir insan kaçak olan gerilim altındaki bir yere dokunduğu zaman kaçak akımın tamamı insan vücudu üzerinden akacaktır. Sonuçta nötr hattından akan akım değeri; kaçak akımın tamamının insan vücudu üzerinden aktığı akım değeri kadar az olacaktır ve eğer bu değer 30 mA' den fazla ise kaçak akım rölesi yine atacaktır. Buradaki önemli nokta kaçak akımın tamamının insan vücudu üzerinden akmasıdır.

Umarım koruma topraklaması olan sistemdeki kaçak akım röle bağlatısı ile koruma topraklamasız olan sitemdeki kaçak akım rölesi bağlantısı arasındaki farkı anlamışsınızdır.

Konu başlığına gelince; koruma topraklamasız sistemdede kaçak akım rölesi çalışır, koruma yapar ama kaçak akım rölesinin insan sağlığı için olan koruma etkisi koruma topraklaması olan sisteme göre daha azdır. Bu bağlamda koruma topraklaması ve kaçak akım koruma rölesi birbirlerini tamamlayarak çalışırlar.

Umarım kafanızda soru işareti kalmamıştır....

Konu başlığına gelince; koruma topraklamasız sistemdede kaçak akım rölesi çalışır, koruma yapar ama kaçak akım rölesinin insan sağlığı için olan koruma etkisi koruma topraklaması olan sisteme göre daha azdır. Bu bağlamda koruma topraklaması ve kaçak akım koruma rölesi birbirlerini tamamlayarak çalışırlar.

bahsetmek istediğim sey buydu tesekkürler evde topraklama olmadan kaçak akım röle bağlantısı yapmak evde yasayanlara güven veriyor ister istemez ve bu güven duygusu sonucu ölümle biten lkazalara dönüşebilir elektrik 1ve 0 dan ibarettir benim için vardır yada yoktur 1,5 olur demek mantık dışıdır benim için
topraklama olmayan binalara kesinlikle kacak akım takarak para kazanmak maksadıyla insanlara güven vermeyelim

bu röle topraklama olmasada insan teması halinde atar ama şöyle olursa böyle atar demek yanlış olur müşteriye bu gibi kelimeler kurmak yerine hiç faydası olmaz topraklama yaptıracaksınız demek daha mantıklı gibi geliyor bana SAYGILAR

ana panoda nötr barasında toprak ile destek yaparsan daha hızlı calışabilir K.A.K.R ama daire içinde kesinlikle sıfırlama yapmayınız bence
bizler k.ar niçin takıyoruz. böyle sıfırlamalar topraklamanın çeşme borularına bağlanması vb olmasın can ve mal güvenliğimizi koruyalım diye takıyoruz.nötrle topraklamayı ister daire içinde ister ana panoda kesiniikle birleştirmeyelim.300ma niçin takıyoruz. nötrle topraklamayı birleştirdiğinizde neler olabileceğini artık bilmeniz gerekiyor.herkeside bu konuda uyarmanız ve örnek olmamız gerekir.slm

Daire içinde sıfırlama yaparsanız kaçak akım rölesinin mandalını kaldıramazsınız zaten. Hatta enerji varken nötr ve toprağı birleştirirseniz röle devreyi açar. Bu nedenle sıfırlama yapma şansınız zaten yoktur. Saygılar.

Sıfırlama, koruma topraklaması, kaçak akım rölesi vs. gibi konularda vakit bulursam eğer şekil çizerek forumda anlatacağım arkadaşlar...
Saygılar herkese...
İyi çalışmalar..

30mA röle hayat kurtarmak için takılmıyormu.şimdi lamba takarken elektrik beni çarparsa ve bu cihaz benim
hayatımı kurtarmacakmı? Toprak olsun olmasın bence takılması gerekir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri