Topraklama olmayan eve kaçak akım takılması

nuri bey yazılanları okumadınız sanırım topraklama yok ise KAR sürekli atacak diye bir kaide yok
KAR Faz ve Nötr arasındaki denge prensibi ile çalışır

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Kusuruma bakmayın elektriğe meraklı ama elektrik hakkında pek bir nane bilmeyen biriyim...Tüm sayfaları okudum evet çalıştığı söylenmiş o konuda sıkıntı yok ama gattuso arkadaş çalışır ama sürekli atar deyince dedim acaba takıp her dakkka şalter kaldırmaya mı gideceğiz şeklinde bir soru belirdi kafamda

Ben açıklamıştım zaten koruma topraklaması ile KAK rölesi arasındaki ilişkiyi niye bu kadar uzun sürdü ki bu konu... Demek ki çoğunuz anlamamışsınız anlatımımı...

Ayrıca yukarıdaki yazımda gövde topraklaması olan olan yerlere temas halinde topraklamanın KAK rölesi ile beraber nasıl çalışacağını izah etmiştim.

Elbruz bey ise prizindeki topraklamanın KAK rölesine ne faydası var demiş. Doğrudur faydası yoktur; eğer prizin faz deliğine civiyi sokar isek doğrudan faz ile toprak arasına seri bağlanmış oluruz. Koruma topraklaması ise vücudumuzun oluşturduğu devreye paralel bağlanamaz, akım paylaşılmaz ve kaçak akımın tamamı vücudumuzdan akar. KAK rölesi var ise atar ve bizi ölümden kurtarır KAK rölesi yok ise B 16A otomatın insafına kalırız.

Arabaya bindiğine nasıl kemerini bağlıyor isen kaçak akım koruma rölesinide kesinlikle bağlayacaksın, bağlatacaksın...

Saygılar...

nuri bey bu iki arkadaşımız güzel bir açıklamada bulunmuş okumanızı tavsiye ederim

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri