toprak nötr ayrımı

aydın1878

Üye
Arkadaşlar bir panoda toprakla nötr karışmış durumda.toprak hattı ile nötr 'ü nasıl ayırt ederim.topraklama hatı da çok sağlıklı değil .ama öncelikle nötr hattını toprakdan ayırmam lazım .acil yardım lütfen

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Ölçü aletin varsa düdük konumuna al. Proplardan birisini en yakındaki prizin nötürüne veya lambanın iki kablosundan birisine (lamba yanmazken) değdir, diğer probuda şüphelendiğin kablolardan birisine değdir.
Hangilerinde ötüyorsa o nötürdür.
Aynı işlemi prizin toprak ucu ile de dene. Sağlamasını yap işlemlerin.

Kolay gelsin...

sen sen ol ılk olcümü voltaj bolumunde bak her zaman eger gerılım okuyamıyorsan olcu aletının ohm kademesinde veya duduk kısmında olcum yapabılırsın yoksa olcu aletıne gule gule dıyebılırsın...

Merakimdan soruyorum, gerilim altinda ohmaj okumanin sakincasini biraz acabilir misiniz? Tesekkurler simdiden

benim bildiğim gerilim altında ohmaj okunmaz eğer arkadaşın dediği gibi nötrü tesbit etmek için ohm kademesinde dediği gibi prizin fazını belirlemeden bir ucunu prize bağlarsa diğer uçta nötr veya toprağa bağlarsa ölçü aleti yanar

Panoya gelen topraklama veya nötr hattının güzargahını gözle takip edebilirsen nerde karıştığını,hangisinin topralamala olduğu konusunda fikir verebilir

faz ucu ile uclardan birini seri lamba ile yüke bindir. lamba uçlarını sökmeden iki uc arasındaki voltaj değerini ölç. 220-230 volt gibi bir değer okuyorsan o uc nötrdür. 170-180 volt veya daha aşağısında bir değer okuyorsan o uç topraktır. kolay gelsin

ben bugun bir arizaya gittim.santiye panosu icin.burda ana kabloyu degistirdim.TN sistem olarak geliyo trafodan.adam netürle toprak kilemensini sifirlamis dogru.ama ekstra birde topraklama cubuguda cakmis kablo cekmis. neden aciklarmisin.benim bildigim tn systemde trafodan geliyo toprak netür

ben bugun bir arizaya gittim.santiye panosu icin.burda ana kabloyu degistirdim.TN sistem olarak geliyo trafodan.adam netürle toprak kilemensini sifirlamis dogru.ama ekstra birde topraklama cubuguda cakmis kablo cekmis. neden aciklarmisin.benim bildigim tn systemde trafodan geliyo toprak netür

yardimci olursaniz sevinirim

Sn. peker,
Yapılan topraklamanın kuvvetlendirilmesidir. Topraklama direncinin düşürülmesidir. Yani kısaca topraklamadır.

devrede enerji varken direnç ölçümü yapılamaz.eğer yapılırsa ölçü aletinin içinde bulunan referans dirençleri yanar.Alet direnç ölçerken gereken enejiyi kendi pilinden sağlar zaten.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Geri