toprak-nötr arası 25v

Arkadaşlar hepinize teşekkürler bir çok bilgiyi edinmiş oldum bende.Ancak sayaca nasıl etkisi olur daha net açıklayabilirmisiniz merak ettim.

sayaca etkisi olmaz nasıl bir etki bekliyorsun ve toprak nötr arasında 25 volt okuyorsan ortam bir hata vardır 25 düşürmenin yollarını arasan ?

25 Voltluk değer, fazlar arasındaki dengesizlik sonucu oluşabilir. Koruma topraklamasında ise 0V istenilmeyen bir değer (faz-nötr kısa devre durumu), e 25V'ta normal bir değer değil eğer topraklama doğruysa. Arızadan kastım sistemin normal olmaması durumuydu.

Bilmiyorum ne kadardır Elk. Tkn. liği yapmaktasın fakat ben daha yeniyim :) Elbette öğreneceğim şeyler çok. En önemlisi de bunun fazla zaman almayacağıdır;) Teşekkürler.

Ben de henüz yeniyim.;) 1984 yılından beri bu işlerle uğraşıyorum. Hiçbir zaman "ben elektriği çok iyi bilirim" demedim. Demem de...

Kadı ki mühendislerin teorik bilgileri doğal olarak bizden çok fazla... Biz karşılaştığımız sorunlar sayesinde biraz tecrübe sahibiyiz. Ancak benim daha önce hiç karşılaşmadığım bir sorunu, çıraktan yetişme 1-2 yıllık usta çabucak çözebilir...

Ben sorumda ciddiydim. Akım yönü nötr-toprak mı, toprak-nötr mü ? Bunu nasıl anlayabiliriz? Bunu anlayabilirsek sorunu da çözeriz...

Bir ara TEDAŞ ile iddialaşıp durmuştum. Parafudurların, özellikle tek direkli trafo abonelerinde seksiyoner sonrasına bağlanması ile ilgili... Şimdi öyle yapıyoruz...

Şimdi de, her abonenin, özellikle apartman ve iş merkezlerinin panolarında nötrün topraklanması... Belki de eşpotansiyel topraklama... Ama mutlaka olmalı. Klemens oksitlenmesi nedeniyle bile, nötr hattında sorun olduğunda sonuçlar malum...

Şimdi de, her abonenin, özellikle apartman ve iş merkezlerinin panolarında nötrün topraklanması... Belki de eşpotansiyel topraklama... Ama mutlaka olmalı. Klemens oksitlenmesi nedeniyle bile, nötr hattında sorun olduğunda sonuçlar malum...

Tşk ederim msjın için bu arada ;) Niyet çok önemli. Birşeyler kazanalım. Bunun için burdayız.

Gelelim bu topraklama olayına. Nötrün topraklanması bana çok mantıklı gelmemekte aslında. Faz yeri olurda değişirse enerji kaynağından, cihazların topraklanan metal aksamlarında faz olmuş olur ve çarpar. Trafo tarafındaki yıldız noktasının topraklamasından bahsetmiyorum. Son kullanıcı benim derdim. Görüşlerini bekliyorum.

Toprak ile nötr arasındaki gerilim kullanılıp lamba v.s. yakılırsa sayaç okuyamaz.Kısaca bedava enerji sayılabilir.Yıllar evvel 3.6 volt bir ampulü gece lambası olarak kullanmıştım.Bilgilerinize.

Gelelim bu topraklama olayına. Nötrün topraklanması bana çok mantıklı gelmemekte aslında. Faz yeri olurda değişirse enerji kaynağından, cihazların topraklanan metal aksamlarında faz olmuş olur ve çarpar. Trafo tarafındaki yıldız noktasının topraklamasından bahsetmiyorum. Son kullanıcı benim derdim. Görüşlerini bekliyorum.

Tedaşçıların da ellerindeki tek somut şey bu... Yani yeterli teknik bilgiye yada dikkate sahip olmayan elemanların hata yapması... Yani bir Bakım-onarım esnasına binanın nötr hattının faza bağlanması...

Topraklama iyi ise bundan korkacak bişey yok...Trafo panosunda veya Box da Ya TMŞ yada NH buşon açacaktır zaten...

selamlar
toprak ve nötür arasındaki gerilim farkı fazlar arasındaki yük dengesizliğinden kaynaklanır. eger şebake topraklaması yeterli değil (kalitesiz) ise veya farkın oluştuğu noktaya uzak ise oluşur ve yüklerdeki dengesizlik değiştikçe bu değerde değişir. nötr ve toprak arasına bağlanan alıcılar nedeniyle sayaç çalışmaz çünki alıcının çektiği akım sayacın akım algılayıcılarından geçmez. gerilim değerinin değişmesini göz ardı edersek bu gerilimi diyotlar ile doğruldup gerekli dirençle gerilimi düşürerek led yakabiliriz

Arkadaşlar hepinize teşekkürler bir çok bilgiyi edinmiş oldum bende.Ancak sayaca nasıl etkisi olur daha net açıklayabilirmisiniz merak ettim.

Yok yok !!! Senin amacın led yakmak değil... :D:D:D

Led sayaçtan geçse ne olacak ki... Evlerimizde kullandığımız onca elektrikli alet varken... Birkaç Ledin sarfiyatından ne olacak...

Ama sen 24-220 ye bir trafo kullanıp, tüm elektriği bedavaya geirmeye çalışıyorsun değil mi ?:D:D:D

Kolay gelsin...;)

o led aynı şartlar altında 0.02 saniye değilde daha da uzun yakılabilir bide niye led bağlamak istiyosun ki git bence topraklamanı iyileştir cihazların iyi toprak olmadığından etkilendiğinde led ne yapacak koruyacakmı??

Led yanar ve sayaca da etkisi olur.

Arkadaşlar birincisi doğrultmaç (düzleyici)diyot takarsınız ve voltajı ona göre ayarlanır led yanar.hemde istediğin kadar mesela şerit led.
bu arada sayacı kesinlikle etkilemeyecektir nedenine gelince sayaç dan faz girer faz cıkar.nötür sayacın çalışması ile ilgili dir
yani sayacı faz girdiniz nötur bağlı değilse sayaç yazmaz nötür u bağlarsan sayaca o zaman yazar.
ve sen orda sayaca giren faz ile bir alakan yok yani herşey toprak ile nötür arasında gelişiyor.
kesinlikle yazmayacaktır bunda elektrik dağıtım şirketininde zararı olmayacaktır yanan led sadece nötür ile toprak arasında oluşan gerilimle yanıyor.saygılar.
bu arada bazı doğalgaz sistemlerinde nötür ve topraklama çakışması oluyor.yani şebekenişn nötürü gevşek yada oksitlemiş tam iletim sağlamadığı zamanlarda goğal gaz borusunun üstünde nötür arası duruma göre 2 volt dan 26 volt a kadar ölçüm yaptığımı hatırlıyorum.ve bazı ocak ve fırın spiral boruları eskiden aluminyum idi şimdi bunu sarı plastik kaplı özel bir maddeden yapıldı.bu durumlara meyıl vermemek için.
aradan zaman geçmiş ama anca gördüm cevap verme gereği duydum. saygılar

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,946
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri