Mantiksal bir soru: Faz Nötr Toprak arasi

Gerilim yani potansiyel fark bir yerden bir yere geçmez. Bu potansiyel fark sonucu potansiyelin yüksek olduğu noktadan düşük olduğu noktaya doğru elektrik akımı oluşur.
Merhaba, potansiyel fark kavrami kafamdaki bircok soruya yanit vermemi sagladi, cok tesekkur ederim..
basitçe açıklamak için ben sesli düşüneyim
yaww adamlar aküye 12 volt diyorlar ben ölçüyorum 13,8 volt çıkıyor acaba neden?
marketten pirinç aldım üzerinde yazıyor 1000 gr yanına parantez de yazıyor +- % 5 ben tarttım 997 gr geldi acaba neden?
sağlık ocağına gittim tansiyonumu ölçtürdüm 9/7 çıktı normalini sordum 12/8 dediler acaba neden?
nabzımı sordum 65 dediler normal mi diye sordum 100 kadar yolu var dediler acaba neden?
elektronik tamircisine gitmiştim, adam akkor flaman lambayı kaynak makinesinin çıkışına koydu yandı. hayda üzerinde ac 220 yazıyor, kaynak makinesi dc çıkış veriyor lamba neden yanıyor ki?
otelde gösterimiz vardı, gittiğimizde karnımızı da doyururlardı. hep beraber yemek yedik, arkadaş kantarda tartıldı, sonra tuvalete gitti geldi ve tekrar tartıya çıktı. "laaan tam 3 kilo hafiflemişim dedi." o kadar b*k o adamın içinde nasıl duruyor neden?
güzel ülkem evropa standartı ac 220 volt 50 hz gerilim kullanıyor. ben sabah ölçtüm 227 volt akşam ölçtüm 219 volt acaba neden?
karşımdaki tv nin etiket bilgilerine baktım. adam yazmış 110/240 volt ac çalışır diye acaba neden?
nedenleri sıralamaya devam edebilirim. nerdeyse her şeyin bir değeri vardır. kullanım cinsine göre adları değişir. senin prizde ölçtüğün 230 volt değeri; senin kullanımına sunulan hizmetin doğruluğunu gösterir. +- tolerans değeri vardır. yani 219 volt ölçtüğümde bu nedir diye sorman neden karnım acıkıyor gibi bir şey olur. sağlıcakla kal.
Yanitiniz icin cok tesekkur ederim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Daha basitlestirerek sorayim o halde; bir prizin faz vz notr uclarina tutarak olcum yaptigimiz multimetre, aslinda neyi olcmektedir? Gordugumuz degerin tanimi nedir. Su tanimi verebilir miyiz: "230 volt, faz ve notre kablolarindan gecen gerilimin farkidir"

Herhangi bir islem yapmiyorum, sadece bunu merak ettim. Sorum yeterince basit herhalde degil mi ?
Sorunuzu anladım, iki nokta arasındaki potansiyel farkı ölçer. Önceki mesajımda daha detaylı şekilde belirtmiştim.

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,970
Son üye
Liliane

Yeni konular

Geri