Toki Arıza

Elektrikten anladığını sanan arkadaşların yaptıkları; son derece saçma, gereksiz ve tehlikeli işler görüyoruz ki... Söktüğü malzemeyi takamayan kişiye ne cevap vermemizi bekliyorsunuz ki ???
Planlama yok. Hesaplama yok. Kafa patlatma yok... Söküp, yenisini takacaksın... Bu kadar basit işte... Veya iyi bir meslek erbabının yanında pişeceksin... Biz öyle yaptık...

kardeş bazı konularda haklı olabilirisin.ama belliki arkadasın elindeki malzeme ile daha önce söktüğü malzeme farklı her geçen gün yeni farklı farklı malzeme üretiliyor.bilmemek ayıp degil ögrenmemek ayıp arkadas araştırma yapıyor bizimde ona elimizden geldigi kadar yardım etmemiz gerekiyor siz böyle yapmakla insanın hevesini kırıyorsunuz burası bir paylaşım sitesi mesala benim yaşadıgım şehirde plc sistemlerini otamasyon sistemleri bilen yok ankaradan istanbuldan ustalar gelip yapıyor.şimdi bizim dükkanı kapatıpta gidip başka birinin yanında yetişme ihtimalimiz yok böyle araştıra araştıra hem ögreniyorz hemde kendimizi geliştiriyoruz.sizden ricam böyle ters cevaplar veripte insanın umudunu kırmayın hiç kimse dört dörtlük degildir herkesin bir eksikliği vardır.saygılar.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
slm arkadaşlar bugün toki binasının ana panosundaki giriş şalteri sürekli atıyormuş şalteri değiştirdim fakat şalterin yan kısmından RD 5 İSİMLİ röleye 0.75 kablo ile aktarma yapılmış ben yeni şalter taktım. ama benim şalterde iki kablo olmadığı için muhtemelen enerji kablosudur diyerek fazın birine bağladım. şalteri kaldırmamla birlikte RD 5 isimli röle havaya uçtu. sebebi nedir. açıklarsanız sevinirim iyi akşamlar.

arızadan geldikten sonra tv lerin çalışmadığını öğrendik
arkadaşım merhaba
aktarılan kablolar kompak şalterdeki açtırma bobinin kablolarıdır.RD5 ise,general elektriğ'in toroid akım trafolu kaçak akım koruma cihazıdır.anlattığına göre yanlış bağlantıdan dolayı cihaz yanmış.şalterin sürekli atması kaçak kaynaklı ise, şalteri değiştirmenizin bir yararı olmayacaktır.daire sayısı çok olan yerlerde, kaçak akım sınırı 300mA kurtarmayabiliyor.sorun kaçak kaynaklı ise kaçak akım sınırını arttıracaksın örnek,500mA ,1 amper gibi..
kolaygelsin

kardeş bazı konularda haklı olabilirisin.ama belliki arkadasın elindeki malzeme ile daha önce söktüğü malzeme farklı her geçen gün yeni farklı farklı malzeme üretiliyor.bilmemek ayıp degil ögrenmemek ayıp arkadas araştırma yapıyor bizimde ona elimizden geldigi kadar yardım etmemiz gerekiyor siz böyle yapmakla insanın hevesini kırıyorsunuz burası bir paylaşım sitesi mesala benim yaşadıgım şehirde plc sistemlerini otamasyon sistemleri bilen yok ankaradan istanbuldan ustalar gelip yapıyor.şimdi bizim dükkanı kapatıpta gidip başka birinin yanında yetişme ihtimalimiz yok böyle araştıra araştıra hem ögreniyorz hemde kendimizi geliştiriyoruz.sizden ricam böyle ters cevaplar veripte insanın umudunu kırmayın hiç kimse dört dörtlük degildir herkesin bir eksikliği vardır.saygılar.

Tamam kardeş sen öyle yap... Cevap ver...
Ben böyle konulara cevap vermiyorum... En başta sıkıntıyı anlatıp, sorsaydı elimden geleni yapardım. Mesajlarıma bakmak zahmetine katlanırsan, geçlerin motivasyonu ve desteklenmeleri ile ilgili pek çok pozitif yaklaşımımı görürsün...

Sana da bir tavsiye acizane... PLC öğrenmek istiyorsan, zehir gibi gençler yetişti. Onlardan birini alacaksın dükkanına, hem O genç iş bulmuş olacak, hem sen kazanacaksın... Mantıklı değil mi ?

Elektrik çok geniş bir konu. Tüm alana hakim olmak imkansız. Branşlaşıp ekmeği paylaşacağız... Herkes branşını tam olarak bilecek. Tesisatçı, kompanzasyon işini yapmayıp paslayacak. Otomasyoncu tesisat işine bulaşmayacak. O zaman piyasada saçma sapan fiyatlar da olmayacak ve herkes para kazanacak...

Ben mesleğimi çok seviyorum ve en önemlisi mesleğime saygı duyuyorum...

Tamam kardeş sen öyle yap... Cevap ver...
Ben böyle konulara cevap vermiyorum... En başta sıkıntıyı anlatıp, sorsaydı elimden geleni yapardım. Mesajlarıma bakmak zahmetine katlanırsan, geçlerin motivasyonu ve desteklenmeleri ile ilgili pek çok pozitif yaklaşımımı görürsün...

Sana da bir tavsiye acizane... PLC öğrenmek istiyorsan, zehir gibi gençler yetişti. Onlardan birini alacaksın dükkanına, hem O genç iş bulmuş olacak, hem sen kazanacaksın... Mantıklı değil mi ?

Elektrik çok geniş bir konu. Tüm alana hakim olmak imkansız. Branşlaşıp ekmeği paylaşacağız... Herkes branşını tam olarak bilecek. Tesisatçı, kompanzasyon işini yapmayıp paslayacak. Otomasyoncu tesisat işine bulaşmayacak. O zaman piyasada saçma sapan fiyatlar da olmayacak ve herkes para kazanacak...

Ben mesleğimi çok seviyorum ve en önemlisi mesleğime saygı duyuyorum...
kardeş çok doğru konuşuyorsun ama ben bir ilçedeyim bizim burda plc sistemini dedigim gibi ne bilen var neden gören öyle olmus olsaydı şimdiye kadar birinin yanında bedava çalışır yinede ögrenirdim hatta bu istanbulda maltepede plc kursları varmış onlara bile gidecektim.ama bir evli adam için dükkanı kapatıp aylarca orda kalmak biraz mantık dışı birde uygulama lazım illaki bizim meslek liselerinin göstermiş oldukları dersleri görsen saten gülersin herkes kendi branşında çalışsın diyorsun belkide haklı olabilirsin ama teknoloji her geçen gün ilerliyor.bir kontaktor bozulduğu zaman ben anlamam abi otomasyoncumu baksın dememiz lazım teknolojiye ayak uyduracaksın yerinde sayana ekmek yok hemşerim.

ÇALIŞMADAN, YORULMADAN, DİDİNMEDEN RAHAT YAŞAMAYI ALIŞKANLIK HALİNE GETİREN MİLLETLER ÖNCE HAYSİYETLERİNİ, SONRA BAĞIMSIZLIKLARINI, DAHA SONRADA İSTİKBALLERİNİ KAYBETMEYE MAHKUMDURLAR"
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
SAYGILAR

Bak şimdi ortak noktaya yaklaşıyoruz kardeşim...
Beyin gibi bir organımıza operasyon yapan cerrah, neden kalp ameliyatı yapmaz ?
Neden ???

Teknoloji çok hızlı ilerliyor haklısın... Konuyu açan arkadaşımız, "azcık ondan-azcık bundan" değil de, tesisatçılığın üzerine düşseydi bu çok basit arızayı, çok kolay çözecekti. Muhtemelen TMŞ değiştirmesine de gerek kalmayacaktı.
Karşınıza mutlaka çıkıyordur. Basit bir diafon bağlantısını yapamayan, sırf dikkatsizliği yüzünden renk kodlarını karıştıran, sözde elektrikçi dolu piyasa... Doğal olarak fiyatlarda diplerde...

Kumanda üzerine teknik alt yapın ve bakış açın iyiyse, PLC çok zor bir konu değil.
1987 yılında mezun olmuş biri böyle diyorsa, sizler daha kolay çözersiniz...

bu soruyu burdan çözecek yetenekli arkadasların oldugunu biliyorum.kimse neden bir çözüm yazmıyor bende çok merak ettim yarın bizim başımızada gelebilir.kardeş resim falan yükleyebilersen daha aydınlatıcı cevap alacagına inanıyorum saygılar.

TMŞ DEN çıkan iki kablo tmş nin açtırma bobini kablosuymuş. yani toroid röle ye kaçak geldiği anda o iki kablo yardımıyla tmş yi açtıryormuş. kaçak bulundu sorun çözüldü...

Bu arada poyrzz arkadaşa katılıyorum yardım edebileceğiniz amacıyla buraya yazı yazıyorum yardım etmek yerine başka telden çalıyorlar.

ayrıca nurkon mustafa abime tşk onun sayesinde öğrendimm. verdiği bilgiler ben için çok değerli tşk. başarılar..

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri