Tesisat Kaçağı Vücudu Etkiler mi?

huzyin

Üye
7 katlı 14 daireli bir sitede yaşıyorum. Geçen gün sigortayı kapatıp avize değiştirmek istedim. Kontrol kalemiyle nötr kabloyu kontrol ediyorum. Sigortayı kapattıktan sonra iki saniye nötr de elektrik oluyor sonra kontrol kalemi sönüyor. Ayrıca evde eşimle bende vücut elektriği çok oluyor. Evde toprakta ya da başka bir şekilde bir kaçak var ve bizi mi etkiliyor bu şekilde diye düşünüyoruz. Vücuttaki elektriği atmak için toprağa yarım saat bastık ancak fayda etmedi. Bunun açıklaması var mıdır?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Evdeki zemin kaplama, kilim, halı gibi benzeri nesneler vucudunuza statik elektrik yukluyor olabilir.

Evde halı yok ancak laminanttan yapar mı? Evde genelde terlikle geziyoruz. Ayrıca anlık nötr de voltaj olması normal mi?

Yapabilir. Vucudunuzdaki statik elektriği kontrol kalemi uzerinden notre bosalttiginizi tahmin ediyorum.

kontrol kalemiyle baktığınızda nötrde elektrik oluyor kayboluyorsa statik elektrikle ilgisi yoktur bazı led ampulerde enerji kesilse bile birkaç saniyeyle nötr üzerinden topraga akış gecikebiliyor. slm

Eskiden bu kadar naylon karışımı giysimiz yoktu statik elektrikte bu kadar karşımıza çıkmıyor problem olmuyordu.Giydiğiniz ayakkabıdan ,giysiye naylon,yün olması zeminin parke beton olması üzerimizde statik elektrik birikmesinin bir kaç sebebi(çalıştığımız iş bazende )bende alışkanlık oldu mesela araç kapısına elimin tersi ile dokunup statik elektriği deşarj edip açıyorum kapıyı .
Statik elektriği yapan malzemeleri tespit edip evde kullanmayın ,statik yüklenmeyi hissederseniz bir başkasına dokunmadan duvara dokunup elektriğinizi boşaltın.
İşyerleri için yapılan statik elektrik boşaltma baraları var fakat şimdilik böyle bir sisteme ihtiyacınız yok .Statik elektriksiz günler dilerim .

Ekli dosyalar

• images (1).jpeg
    images (1).jpeg
    23.9 KB · Görüntüleme: 11
Eskiden bu kadar naylon karışımı giysimiz yoktu statik elektrikte bu kadar karşımıza çıkmıyor problem olmuyordu.Giydiğiniz ayakkabıdan ,giysiye naylon,yün olması zeminin parke beton olması üzerimizde statik elektrik birikmesinin bir kaç sebebi(çalıştığımız iş bazende )bende alışkanlık oldu mesela araç kapısına elimin tersi ile dokunup statik elektriği deşarj edip açıyorum kapıyı .
Statik elektriği yapan malzemeleri tespit edip evde kullanmayın ,statik yüklenmeyi hissederseniz bir başkasına dokunmadan duvara dokunup elektriğinizi boşaltın.
İşyerleri için yapılan statik elektrik boşaltma baraları var fakat şimdilik böyle bir sisteme ihtiyacınız yok .Statik elektriksiz günler dilerim .
insan için topraklamayı ilk defa görüyorum. eve bundan yaptırsam mı acaba? :)

Forum istatistikleri

Konular
128,215
Kullanıcılar
449,996
Son üye
Serhan10

Yeni konular

Geri