Tasarruflu ampül mü normal ampül mü?

yaptığım bır uygulamayı tavsıye edebılırım kullandığım malzemeler bir adet 18 volt 20 watt solar panel bır adet 12 volt 7 A kuru aku ve şarj unitesı 2576 adj ile yaptım lamba beyaz işik veren edison 3 chipli led 86 adet devreyı evde kör nokta antrede devamlı yanar vazyette 7/24 yanıyor elektrik kesıntısınde her odaya işik verıyor gece lambası gorevı yapıyor 7-8 aydır devrede solar panel balkonda sabıt yon değiştırme mekanızması fılan yok ama duşunuyorum ekonomikmı dersenız evet hemde mukemmel zamanım olsa butun aydınlatma lambaları bu sisteme bağlıcam akü full şarj oldumu 24 saat kesıntısız lambayı yakıyor

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
şimdi anladım ki tasarruflu ampül diye piyasada satılan ampüller bize göre tasarruflu değil. elektrik ihtiyacını azaltmak için tasarruflu. yani devlet için diyebilirim. veya elektrik üreticisi için. nasıl mı?

60 w akkor lambanın fiyatı A-101 de 60 kuruş. bunun yerine geçen 12 W lik tasarruflu ampül gene aynı markette 4,49 tl.

ikisi de A-101 marketinin kendi ürünü yani markasız kalitesiz ürünler. şimdi gelelim hesap işine

60 - 12 = 48 Wattlık bir fark var arada. Günlük ortalama 1 saat ve 3 - 4 saat kullanılan 2 farklı yerde hesabını yapalım.

1 saatlik yerde günlük 48 watt elektrik kullanım farkı oluşuyor.1 ayda ise 30 * 48 = 1440 Watt aylık fark oluşur. Forumda 1 - 2 arkadaşın dediğine göre elektriğin kw si 15 ile 20 kuruş aralığında imiş. 2 hesap için de 15 kuruştan hesaplıyalım ki fark aynı olsun.
1,440 kw tüketeceğimize göre 1,44 x 15 = 21 kuruş luk aylık elektrik faturasına tekabül eder. bunu yıla çekersek 21 x 12 = 2,52 Tl yapar. yani 2 yılda anca bir tasarruflu ampül parası kadar tasarruf sağlamış olur ki markasız olan bu tasarruflu ampülün 2 yıl dayanacağına inanmıyorum. çünkü evimde 5 6 ayda bir değiştiriyorum bunları. demekki akkor lamba kullansam daha tasarruflu olacak.

Demekki günlük ortalama 1 2 saat aralığında yanan bir lamba için tasarruflu lamba almak hiç tasarruflu değilmiş.

günlük ortalama 3 saatlik yerde günlük 48 x 3 = 144 wattlık bir fark oluşuyor. bunu aya vurduğumuz zaman 30 x 144 = 4320 watt yapar bu da kw olarak 4,32 kw eder. şimdi parasal ise 4,32 kw x 15 kuruş = 0,64 tl ediyor. yani 64 kuruşluk bir fatura farkı oluşuyor 1 ayda. bunu yıla vurursak 0,64 * 12 = 7,68 TL yıllık eder. bu da 1 yıl dayansa kendi parasını çıkarıyor demektir. Tam olarak 1 yıl değil de 9 ayda kendi parasını çıkarmış oluyor. üzeri ise kar sayılır. benim evde 1 yıl gittiği olan da var 3 ayda bozulanı da var, 5 yıldır hala bozulmayanı da var. işte onların da ortalamasına bakmak lazım.

Günlük ortalama 3 - 4 saat yanan bir lamba ise tasarruflu ampül kullanılırsa kendisini egale edebiliyor. Kendi parasını 9 ayda çıkarıyor. 1 yıldan fazla dayanırsa da tasarrufa geçiriyor.

Flamanı kesik kopan tasarrufluları değerlendirmek adına bir yöntem: Converting a Dead CFL into an LED Tubelight - Circuit Idea | Homemade Circuit Designs Just for You
cfl+output+pins.png

Ben elektrikciyim kardeşim aynen katılıyorum sana ve yorum yapmadan gecemedim.sen ne güzel anlatmışın böyle ama anlatamassın
bu digital Elektrik sayacı da bir ara elektiriği nerdeyse yarı yarıya yazıyor diyorlardı ne oldu elektrik faturalarında yarıya kadar zamlı geldi herkese bende o zaman anlatamadım sakın kardeşim takmayın digital Elektrik sayacı dedim ama aradan zaman geçtikce herkes hak vermeye başladı bana.buda aynen böyle bir olayla karşı karşıyayız.

halojen ampullerin aşırı ısınmasından dolayı sevmiyorum daha bugün elimi yaktı tasarruflu ampul ler çok ısınmıyor en azından duy ları yakmıyorlar enerji tasarrufu için en iyisi led ampuller onlarda daha pahalı küçük güneş paneli ile beslenirse uzunca bir zaman da yanarlar

Tasarruflu ampüllerin yurt dışından geldiğini düşünürsek devlet içinde tasarruflu olmadığı ortada.

Son düzenleme:
Sakın ha öyle bi şey demedim linke tıkla ayrıntılı oku o zaman yap.
Şöyle bi şey olabilir bitmiş hali... :)
sku_274577_1.jpg

Sakın ha öyle bi şey demedim linke tıkla ayrıntılı oku o zaman yap.
Şöyle bi şey olabilir bitmiş hali... :)
sku_274577_1.jpg
tamam işte bende öyle yapacağım ama ölçü aletim yok tasarruflunun çıkışı kaç volt performans alırsam tüm ampullerimi bu şekil yapacağım verdiğiniz link ingilizce türkçeye çevirdim okudum ama diyot filan dan bahsediyor diyot filan nereden bulacağım şimdi o şekilde olmazsa aydınlatma linyelerini ayırıp trafo mu kulansak acaba

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,320
Kullanıcılar
450,157
Son üye
oguz24

Yeni konular

Geri