Tasarruflu ampül mü normal ampül mü?

Konudan ayrı olacak özür dilerim,Led lambaların ışık verdiği cam bölümü kırılmaz malzemeden yapılmaktadır,daha doğrusu kırılmadığı söylenmektedir. Fiziksel olarak daha dayanıklı olduğu görüşündeyim.

Saygılarımla...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sayın [MENTION=83845]by lent[/MENTION] ustam meraba. Ustam hatırlarsan tasarruflu ampülün elektronik devresi florasan lambanın wattından ne kadar büyük olabilir diye bir soru sormuştum siz de cevap vermiştiniz. Bir şey daha sormak istiyorum müsadenle. Mesela elektronik devre 15 watt florasan 18 watt olunca kararlı çalışır mı? Genelde elektronik devre wattı florasan lambanın üstünde yapıyoruz. Bunu merak ettim ustam. Elimde sağlam 15 watt elektronik devre çok var. Cevabın için teşekkürler...

Konudan ayrı olacak özür dilerim,Led lambaların ışık verdiği cam bölümü kırılmaz malzemeden yapılmaktadır,daha doğrusu kırılmadığı söylenmektedir. Fiziksel olarak daha dayanıklı olduğu görüşündeyim.

Saygılarımla...

Cam yada PC (polikarbonat)... Kırılmaz iddialı olur ama PC malzeme cama göre darbe ve düşmelere daha dayanıklıdır... Işık verimi olarak cam PC'den daha üstündür...

Saygılarımla...

Cam yada PC (polikarbonat) nadiren PS (polisitren)... Kırılmaz iddialı olur ama PC malzeme cama göre darbe ve düşmelere daha dayanıklıdır... Işık verimi olarak cam PC'den daha üstündür...

günde 1 saatten az yanan koridor için evimde 40 wattlık bir ampül kullanıyorum. bunun yerine neden tasarruflu ampül almadığım soruluyor. bende diyorum ki tasarruflu ampüller 5 6 tl nin altında değil. bu ampül 40 watt iken tasarruflu ampüller ise 20 W civarı. yani yarısı. fakat aylık ben bu ampülü 30 saat kullanır isem

30 * 40 = 1200 yani 1,2 Kw. bu da elektriğin kilowattı kaç para bilmem ama tahmini 20 kuruş civarı bir fiyat eder

tasarruflu ampül olsa idi aylık 20 * 30 = 600 watt yani 0,60 kW eder ki bu da 10 kuruşa tekabül eder.

şimdi aradaki fark aylık 10 kuruş olduğuna göre, aradaki fiyat farkını egale edene kadar yaklaşık 50 ay geçmesi gerekiyor. bu da takriben 4 - 5 yıl arası demek. zaten o kadar zamanda tasarruflu ampüller bozulmuş oluyor.

şimdi tasarruflu ampülü taktığımızda kendisini kurtarıp birde bizi kara geçirebilmesi için ne kadar kullanılıyor olması gerekli?

Sizin hesabınızdan yola çıkarak bir hesap yapmak istedim.

Bir tasarruflu ampulden saatte 10 kuruş (0,1 TL) kar ediyoruz. Türkiye de yaklaşık 100 milyon tasarruflu ampul olsa buda saatte 10 milyon TL yapar. Günde ortalama 5 saatten hesaplasak 50 milyon TL gibi bir rakam yapar. Buda enerjide dışa bağımlı olan ülkemizde vergi olarak geri döner. Kaldı ki ticarethaneler, fabrikalar, ofisleri de katarsak bu rakam belki 10 katına çıkar.

Sonuç olarak;
Enerji tasarrufu (elektrik,su,doğal gaz,benzin vs.) hem ülkemize hem vatandaşlara dolaylı yoldan tasarruf yapma imkanı sağlar.

Sizin hesabınızdan yola çıkarak bir hesap yapmak istedim.

Bir tasarruflu ampulden saatte 10 kuruş (0,1 TL) kar ediyoruz. Türkiye de yaklaşık 100 milyon tasarruflu ampul olsa buda saatte 10 milyon TL yapar. Günde ortalama 5 saatten hesaplasak 50 milyon TL gibi bir rakam yapar. Buda enerjide dışa bağımlı olan ülkemizde vergi olarak geri döner. Kaldı ki ticarethaneler, fabrikalar, ofisleri de katarsak bu rakam belki 10 katına çıkar.

Sonuç olarak;
Enerji tasarrufu (elektrik,su,doğal gaz,benzin vs.) hem ülkemize hem vatandaşlara dolaylı yoldan tasarruf yapma imkanı sağlar.

Yanlız hesaba dikkat edin. zaten elektriğin kw si 20 kuruştan aşağıda iken 1 lamba 1 saatte 10 kuruş bir tasarruf sağlayamaz. öyle olsa zaten kimse elektrik kullanamaz. herşey ateş pahası olur. o 30 gün yani aylık hesap dikkat ederseniz o yüzden 30 ile çarpıyorsunuz. 1 ayda size 10 kuruşluk kar sağlıyor. 1 saatte değil.

Sonuç olarak : Türk milleti olarak okumayı sevmiyoruz. okumadan hesaba göz atmadan herkese laf söyleme derdindeyiz. üretici değil de herşeye mağna bulucu bir toplumuz. Cebimizden çıkan her kuruş ta hem bize, hemde ülke ekonomisine etki sağlar. birde bu pencereden bakmak lazım. tüketim çılgınlığı değil, ayda 10 kuruşluk fiyat farkı ile o tasarruflu ampül kendi parasını 10 yılda çıkarıyor. 10 yıldan evvel de o ampül bozuluyor ve dayanmıyor. kısacası tasarruf tüketiciye değil...

Sayın @by lent ustam meraba. Ustam hatırlarsan tasarruflu ampülün elektronik devresi florasan lambanın wattından ne kadar büyük olabilir diye bir soru sormuştum siz de cevap vermiştiniz. Bir şey daha sormak istiyorum müsadenle. Mesela elektronik devre 15 watt florasan 18 watt olunca kararlı çalışır mı? Genelde elektronik devre wattı florasan lambanın üstünde yapıyoruz. Bunu merak ettim ustam. Elimde sağlam 15 watt elektronik devre çok var. Cevabın için teşekkürler...
Ben sağlıklı çalışmadığını gördüm bi deneyin görün. butaya da göz atın farklı üreticilere ait farklı güçlerde nasıl çalıştığını görün Compact fluorescent lamp.

Ben sağlıklı çalışmadığını gördüm bi deneyin görün. butaya da göz atın farklı üreticilere ait farklı güçlerde nasıl çalıştığını görün Compact fluorescent lamp.

Ustam soruyu sorduktan sonra bir sitede rastladım ve okudum. Bu konu tartışılmış. Balast ya aşırı ısınıp bozuluyor veya florasanı patlatıyormuş.
Aynı sitede tasarruflu ampülün lamba kısmı bozuldugu zaman çıkışlar kısadevre yapılarak kullanıma devam ediliyormuş. Bu konu hakkında fikriniz nedir acaba?

Ustam soruyu sorduktan sonra bir sitede rastladım ve okudum. Bu konu tartışılmış. Balast ya aşırı ısınıp bozuluyor veya florasanı patlatıyormuş.
Aynı sitede tasarruflu ampülün lamba kısmı bozuldugu zaman çıkışlar kısadevre yapılarak kullanıma devam ediliyormuş. Bu konu hakkında fikriniz nedir acaba?
Bunu duymadım pek mantıklı da gelmiyor kulağa neresi kısadevre , çıkış neresi, lamba noluyor?

Bunu duymadım pek mantıklı da gelmiyor kulağa neresi kısadevre , çıkış neresi, lamba noluyor?

Lambanın flaman kısımları var ya ustam. Ölçüyorduk kısa devrede..p1, p2 ve p3, p4...Buralarda arıza varsa kısadevre edilip lamba kısmı yanmaya başlıyormuş.

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,985
Son üye
sSait Başdaş

Yeni konular

Geri