Türbesine gelen Kanuni’ye dua, Hürrem’e beddua ediyor!

Dr. House' un en sevdiğim yanı işini mükemmel denilebilecek düzeyde yapıp insanların kendi yaşam tarzına karışmasına müsade etmemesiydi...
Belki yüzeysel bir analiz ama House bu sayede dünyanın en özgür insanı olarak yaşıyordu...
House kendi emeği ile kazandığı zekası sayesinde kendi krallığını vede haremini kurmuştu...
Ayrıca House Conan Doyle' un yarattığı Holmes karakterinin tıp bilimine uyarlanmış halidir...
Bu bakımdanda bakacak olursak Atuan' ın bahsettiği o kişilik oluşturma olayını avrupalı yazarlar çok çok önceden başlatmış. Adamlar zeka kokan ve yarattıkları karakterler ile insanları kendisine hayran bırakan kitaplar yazmışlar... O yüzden yabancı yazarları severek okuyor ve yapımlarınıda severek izliyorum...

Hiç bir türk yazara ve türk yapımına ilgim yok, hatta süper lig maçlarının özetlerine bile önüp bakmam.... Bu bakımdan keni adıma bu yazarlar, yapımcılar, futbolcular vs... benden ilgi göremiyorlar... Hatta öyle ki 3-4 yıldır haber programlarını bile izlemiyor, gazete okumuyorum...

Muhteşem 100 yıl' da bu yapımlardan biri; her sahnesi her karakteri geri zekalılık kokuyor... Yani benim tarihimde en çok gurur duymamı gerektiren şahıslardan biri bu adamsa; türk olmak okadarda gurur duyulacak bir şey değilmiş derim... Ki ben hangi boydan soydan geldiğim belli bir türk olarak bunu söylüyorsam elin adamı ne der... Ben söyliyim biyerleri ile gülerler...

Ancak yine söyliyeyim bu ve bunun gibi yapımlar para kazandıracaksa, yapılsın yanlış yapıla yapıla doğruya ulaşacağız....

Şimdi çok uç bir diziyi örnek vereceğim ki, bu dizi bile Muhteşem Yüzyıl'dan öğreticidir kanımca: Dead Walking:) Birincisi adamlar yüzyıllardır insanların tutkusu haline gelmiş bir konuyu ele alıyorlar. (Ve bildiğim kadarı ile halen bir-iki klinikte uçuk bilim adamları bu konuda uğraş veriyor. Tabii çok süre geçmiş ya da bedeni hasar görmüş kişilerde değil; ancak bildiğim kadarı ile beyin ölümü yeni gerçekleşmiş olanlarda bunun bilgisayar gibi bir nevi kendini kapatma süreci olduğunu ve sürecin resetleme gibi geri döndürülebileceği düşünülüyor. Şu ana kadar başaramamışlardır herhalde :) Ama takıntı yapıp uğraşmaları bile şaşkınlık verici)

Neyse, asıl önemli olan bu uçuk kaçık dizide bile, ben bir şeyler öğrendim. Büyük çaplı bir doğal felaket, bir savaş, bir bomba ya da bir karmaşa durumunda ilk darbe atlatıldıktan sonra hayatta kalan insanların adaptasyon süreci, bu süreçteki psikolojileri, bir anda “Maslow Piramiti”nin en altına düşüş, fizyolojik ihtiyaçlar giderildiğinde güvenlik ihtiyacına sıranın gelmesi, güvenliğin ait olma ihtiyacını izlemesi... Bu süreçteki gereksinimlerimiz... Tercihlerimiz… Acımasızlaşma ve bir adam öldürmenin sıradanlaşması… Bir önder ihtiyacı…

Belki de Irak’ta,Filistin’de yaşanan bizden “uzak olmayan” ama “gözlerimizden uzak tutulan” olaylar gibi…

Stephen King bir hikayesinde insanın aklının, tam kendisinin çıldıracağını sandığı noktada bile
çoğunlukla duruma uyum sağladığını söyler. Bu yaradılışımızda var, değişen şartlara aklen ve bedenen uyum sağlayabilme becerisi. -50 derecede günlük yaşantısını gayet rahat sürdürebilenler olduğu gibi…

Kaçımız hayatı bir satranç gibi olasılıkları düşünerek yaşıyor? Kaçımız ip yapmayı biliyor? Kaçımız bir alışveriş merkezine girdiğinde acil çıkışların yerini kafasına yazıyor? Kaçımız vapurda önce can yeleklerinin yerini kontrol ediyor? Kaçımız Off Road’a katıldık? Kaçımız sopalardan, tahtadan silah yapmayı becerebiliriz,ateş yakabiliriz, ok atabiliriz (dart bile)? Kaçımız doğada hangi otların yendiğini biliyor? Hangimiz mantarları tanıyoruz? (Bu konuda ilimizde eğitimler var)

Bizler bu şehirde el bebek gül bebek yetişmiş bir nesiliz. Kimine göre bunlar abartıdır ama ne zaman sınanacağımızı kim bilebilir? Ben öğrenmenin her çeşidine varım.

Son düzenleme:
Kaçımız hayatı bir satranç gibi olasılıkları düşünerek yaşıyor? Kaçımız ip yapmayı biliyor? Kaçımız bir alışveriş merkezine girdiğinde acil çıkışların yerini kafasına yazıyor? Kaçımız vapurda önce can yeleklerinin yerini kontrol ediyor? Kaçımız Off Road’a katıldık? Kaçımız sopalardan, tahtadan silah yapmayı becerebiliriz,ateş yakabiliriz, ok atabiliriz (dart bile)? Kaçımız doğada hangi otların yendiğini biliyor? Hangimiz mantarları tanıyoruz? (Bu konuda ilimizde eğitimler var)

Bizler bu şehirde el bebek gül bebek yetişmiş bir nesiliz. Kimine göre bunlar abartıdır ama ne zaman sınanacağımızı kim bilebilir? Ben öğrenmenin her çeşidine varım.

Walla Atuan garip ama yukarıda dediklerinin hepsini yapıyorum ve hiç el bebek gül bebek büyümedim... Ayrıca sana dizi olarak Game of Thrones' u tavsiye ediyorum hayatımda izlediğim en iyi 2. dizi House' dan sonra yani...

Yapıyorsan şanslısın ve emin ol böyle birini devlette çalışmak bitirir kardeşim:) Evet, bu diziyi ben de merak ediyordum, hiç başlama fırsatım olmadı. Tavsiyene uyacağım dostum..

Ne günlere kaldık, sadece tanıtımı izleyenin bile yasaklanmasını istediği bir dizi :) Diziyi çok fazla takip etmeyen biriyim, diziyi gördükçe gülmekten en fazla 10 dakika seyredebilirimde . Niye bu kadar tepki, amaç gündem mi değiştirilsin. Sınırlarımıza patriotlar konarken, dünde dahil her gün şehitlerimiz varken, iran , kuzey ırak, suriye , israil durumu her geçen gün pisleşirken, 2012 yılı bütçemiz kocaman bir açık verirken, konumuz bir tv dizisi yada istanbula dikilecek 2 tane cami. Bugünlerdeki durumumuz İstanbul kuşatmasında bizanslıların meleklerin erkek mi dişi mi olduğunu tartışması gibi geldi . Mail adresime burdakine benzer hazır formlar geldi, sanırım bir partinin yada bir oluşumun gençlik kolları paylaşıyor böyle şeyleri. Bırakın bu dizinin yasaklanmasını bu sayede insanlar belki tarihlerini merak ederlerde araştırmaya başlarlar.

Türk Milleti neyi verirsen onu alır , araştırmasınada gerek yoktur çünkü zaten konunun uzmanıdır ( profösörüdür ) , otur sohbet et konunun uzmanından fazlasını bilir , neyi verirsen onu alır dedik ya tam 21 gün sonrada unutur , siler hafızasından yeni ufuklara yelken açar . Bir bakmışsın armudun sapını üzümün çöpünü tartışırken bulursun Türk Milletini . O yüzden kimse üzülmesin 21 gün sonra hepsi geçecek !!!

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,306
Kullanıcılar
450,144
Son üye
Saffetarli

Yeni konular

Geri