Step Motor Hassasiyet hk.

1)10 mm hatvelik yerine 05 kullansanız hatta 1204 gördüm.
2) Kontrol kartı ve driver ardan hiç bahsetmemissiniz
3) tasarımdan bahsetmemissiniz sabit köprülü mü
4) spindle ne olucak güç marka.

Üstat lar varken benim gibi bir çömez laf düşmez gerçi. 2, 3, 4 soruları hassasiyete etkisi olduğu için de sordum. Bende cevaplardan birşey ler öğrenmiş olurum

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yahu ilginçtir cnczone'da bir sürü insanın trapez vida (acme screw) alışkanlığı var. Vazgeçmiyorlar. Tornada kolayca yapılabiliyor. Bu yüzden mi tercih ediyorlar yoksa başka bir nedeni mi var bilmiyorum.

1)10 mm hatvelik yerine 05 kullansanız hatta 1204 gördüm.
2) Kontrol kartı ve driver ardan hiç bahsetmemissiniz
3) tasarımdan bahsetmemissiniz sabit köprülü mü
4) spindle ne olucak güç marka.

Üstat lar varken benim gibi bir çömez laf düşmez gerçi. 2, 3, 4 soruları hassasiyete etkisi olduğu için de sordum. Bende cevaplardan birşey ler öğrenmiş olurum

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhabalar;

5 hatve kullanırsam makineyi iyice yavaşlatırım bu benim işime gelmez.

LEADSHİNE marka step motor(4.5nm) ve micro sürücüsünü kullanacagım(m542)

KOntrol olarak akz 250 kontrol kartı kullanacagım benm burdada bir sorum var.Program olarak mach3 kullanacagım bu bnm işimi görürür mü veya mach3 programının eksiği nedir. neden kullanayım veya neden kullanmayayım?

Mach3 yerıne daha ii altarnatif program var mıdır?

Maliyet kısmı benım işin şu aşamada son sırada.

Tekrardan Merhaba Arkadaslar;

Hassas Cnc makina ile bir iki sorum daha olacak cevaplarsanız sevinirim

Şimdi ben 0.02 lik hassasiyetlerinde makinayı yaptıgımda bunun takım sıfırlamasını nasıl yapacagım?

Nette arastırırken takım takılıp bi yere dokunum kendını otomatık sıfırlayan makınalar gordum.

Bu sistem mach 3 programına kurulabılır mı?Nasıl yapabılırım?

Ikıncı olarak bakınayı ılk kurdugumuzdakı ayarları nasıl yapacagım? (x y z mesafelerın ayarlanması işini)

Çok hassas olacagından makınanın uzunluk ayarlarını nasıl dogru sekılde yapabılırım.

(set step per unıt ayarı)

Tesekkurler

Son düzenleme:
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/auto-tool-zero-macro-yardım.106993/
Otomatik takım sıfırlamak için mach3 üzerinden yazdığın bir makro ve prob yardımıyla yapabilirsin
ikinci sorun pek anlaşılır değil ama maknayı kurduğunda kendiliğinden oturuyor birtakım bilmediklerin
Tesekkurler

ıkıncı sorum şu ;

makınanın per unıt step ayarı yapıyurz ya 10 mm gıt gıdyoruz sonra kac mm gıttıgını olcup tekrar haneye yazıyoruz ya bu ıslemı hassas nasıl yaparım

Mach3 te eksen kalibrasyonu yaparken ayar yapacağın eksen için girdiğin değer karşılığında makina nekadar hareket etmişse digital kumpas vasıtasıyla ölçüp karşına çıkan kutucuğa ölçtüğün değeri yazarak kabaca kalibrasyon yapabilirsin daha sonra kompöratör yardımıyla kalibrasyon ayarlarını 1 mm değer girerek tekrarlaya bilirsin biraz daha hassaslaştırmış olursun. Buradaka hassasiyet ölçüm yaptığın aletlerin hassasiyetlerine bağlı
Edit: komparatör le kalibre ederken motor hızını 10-20 yaparsan ibrenin hareketini gözlemleyebilirsin çok önemli değil ama ne yaptığını görmek adına yapılabilir

40 sayfa makale okumadım ama, servo motor, step'den iyidir, nere gittiğini nerde olduğunu, durdumu-dönüyormu, adım mı kaçtı bilir, velhasıl g*tünden başından haberi vardır.
Sizin işiniz için gerekli hassasiyet konusunda aradaşlar yorum yapmış. Kalıcı bir sistem isitiyorsanız (Fason imalat vs. yapacaksanız) Servo.

Bende bişiler karalayım dedim :)

- Mach3 den farklı programlar var ama onları boşver. Sen mach3 ile devam et yoluna.

- Vida hatvesi büyüdükçe tork düşer hızlı olacak diye çok büyük adımlı vida kullanmak doğru değil.

- Step per ayarında kullandığın vida hassas ise(yani cnc vidası ise) zaten direk step per ayarını hesaplayarak direk yazarsın.

- Mach3 programına yükleyeceğin/yazacağın makrolar ile endüstriyel tezgahlardan farksız hale getirebilirsin.

- ***Step motor servo motor savaşında herkes birşeyler söylemiş bende yazmazsam olmaz dedim :D Bu konuda tecrübeli bir çok kişi görüşleri aynen şu şekilde: Step motor daha hassas posizyonlama yapabilir ama servo motor gibi doğrulama yapamadığı için servolar karşısında hassas olamıyor. Servoların hassasiyeti de elbet üzerinde bulunan enkoder hassasiyeti ile alakalı. Ayrıca steplerin diğer bir eksi yönü ise servo motor 6000 devirle CW dönerken milisaniye gibi bir sürede 6000 CCW dönebilir. Ama ne olursa olsun hassasiyet ve uzun vadeli sorunsuz bir çalışma performansı bekleniyorsa tartışmasız servo kullanılmalı.

- 0.15 mm hassasiyet söylenildiği gibi çok üst noktada bir durum olmadığı için çin malı ürünlerle bile bu hassasiyeti yakalayabilirsin. Tabi mekanik boşluklar/hassasiyet önemli.

-AKZ250 kartı güzel seçim. Sıkıntı yaşamazsın çok tane input output var.

-Hassasiyete etki eden önemli bir etkende motorların doğru voltaj ile beslenmemesi. 48 voltluk motora 24V verirsende ona göre olur hassasiyet. Motorların kararlılığını etkiliyor.

- Başka yazacak birşey bulamadım ben gidiyom :D :D

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,998
Son üye
Muharrem_Arslan

Yeni konular

Geri