Step Motor Hassasiyet hk.

Tek bir şey soracağım size ve sizde matık olarak cevap veriniz!Step motorla yapılmış bir tane cnc torna söyleyin!Bugün dünyanın en hassas CNC tezgahlarını yapan japonlar ve bir tane bile step motorlu tezgah bulamazsınız!Yine Almanlarda CNC torna ve frezede iyidir!Onlarda sizce step motor var mı?Yok neden?Step motorlar madem bu kadar hassas ve hızlı!Makaleyi bende okudum şimdi ama yazar hayal kurmuş ne yazık ki!Ben Tezmaksan makine A.Ş. de ikinci el ve revizyon bölümünde çalıştım 2007-2008 yıllarında onlarca marka CNC torna ve freze gördüm yerli üretim Taksan dan tutun Japonların Mori Seiki sine kadar piyasada bol olarak bulacağınız Tayvan malı tezgahlardan hiç biri step motor kullanmaz!Acaba bu makaleyi yazan kişi Japon ve Almanlardan daha iyi mi biliyor CNC teknolojisini?Ben sanmıyorum.Step motor asenkron motora göre daha hassastır ama servo motora göre asla değil!Bugün 750 watt yani 0,75 KW kadar step motor üretiliyor ve servo motordan çok ucuz!Neden dünyanın en iyi ve en hassas tezgahlarını yapanlar step yerine servo kullanıyor?

bana biraz çelişiyorsun gibime geliyor.
servo motor ve sürücüleri kapalı çevrim sistemlerdir normal step motorlardan ayrılan en önemli özelliğidir. pahalı olmasının sebebi budur yoksa step motorlar hassaslık olarak servodan daha kötü asla denilemez. fakat servo motorlar step motorlardan daha güvenilir cümlesi kurulabilinir.
yoksa servo motor da arkasındaki miline bağlı encoderin hassaslığı kadar hassastır.
encoder olmasa dc motordan bir farkı kalmaz.
birde bunların hesabını kitabını yapan, kendi bünyesinde çalışmasını sağlayan bir sürücü sistemi var encoderin verdiği bilgileri de işleyen..

@emre.demir kardeşim bütçen neyse ona göre motor al
yaptığın hesaplar doğru ama maalesef kağıttan öteye gitmez bu yaptığın hesap yani kağıtta kalır.
alacağın mekanik yatakların millerin somunların ne kadar kaliteli olduğu ile de alakalı bir durumdur hassaslık.
0.0001 hassaslığına ulaştım dersin ama mekanikte kullandığın vidalı-mil somun ikilisinin fabrika verisinde 0.001 artı eksi derse bir anlamı kalmaz. umarım anlamışsınızdır dediklerimi

servo motor ve sürücüleri kapalı çevrim sistemlerdir normal step motorlardan ayrılan en önemli özelliğidir.

Kritik nokta kapalı çevrimde. Sorun step motora gönderilen yön ve hareketin doğrulanamaması, gönderilen komutla gerçekleşen arasında ne kadar fark oluştuğunu bilemememiz.

Step motor sürücüler 1/256 (belki daha da yüksek) adıma kadar, motorun bir adımını (1.8°) bölebilirler yani teorik hassasiyet çok yüksek. Kötü haber mikro step değerini artırdıkça torkun hızla düşmesi. Tork düştüğünde motor zorlanmaya başlayacak yani adım kaçıracaktır. Teorik hassasiyet bir anda çöpe gitti. Eğer motora verilen komutun (veya ne kadarının) yerine getirildiğini ölçebilirseniz (enkoder, servo) sorun hesapla dengelenebilir.

Mikro step sadece hassasiyet için değil aynı zamanda gürültü ve rezonansın azaltılması için de faydalı. Sanırım her CNC için ve yapılan işin hassasiyetine de uygun bir optimum mikro step değeri belirlenebilir.

Aşağıdaki sitede verilen tork-mikro step bağıntısı doğru ise tork çok düştüğü için yüksek mikro step değerlerinin bir anlamı kalmıyor;

http://machinedesign.com/archive/microstepping-myths

Ne yapılabilir,
  • Motorlar güçlü seçilir
  • Motorun yüksek torklu çalışmasını sağlayacak voltaj ve amper temin edilir (güç kaynağı)
  • Sürücü bu voltaj ve amper değerlerini karşılayacak kadar güçlü seçilir
  • Geri dönüp bütçe sınırları tekrar kontrol edilir
  • CNC çalışırken hız, dalma derinliği vs. gibi değerler elinizdeki sistemin sınırlarını aşmayacak (adım kaçırmayacak) şekilde belirlenir.

Mekanikteki seçimler ve zayıflıklar da hassasiyetinizden çalacaktır.

Son düzenleme:
Küçük ebatlarda step kullanmak daha mantıklı olabilir. Ben kullanırmıyım kesinlikle hayır. Tabi bu bütçe meselesidir. Çok hassas birşey istiyorsan kesenin ağzını açmak lazım. Hassasiyet sadece motorla alakalı bir durum değildir. %50 motorsa %50 mekaniktir. O ebatta vidalı mil ve somun kullanacaksın çinden ekonomik bir mille alman malı minyatür serilerden mil somun ve ray alırsan aynı motoru kullansan bile hassasiyet farklı olacaktır.
Yapacağın kasada kullanacağın malzeme seçimide hassasiyeti etkiler sigma profille yapılan bir kasaya oranla çelikten yapılan ve gerekli işlemlerden geçen bir kasa daha rahat ve hassas çalışma sağlar

Kritik nokta kapalı çevrimde. Sorun step motora gönderilen yön ve hareketin doğrulanamaması, gönderilen komutla gerçekleşen arasında ne kadar fark oluştuğunu bilemememiz.

Step motor sürücüler 1/256 (belki daha da yüksek) adıma kadar, motorun bir adımını (1.8°) bölebilirler yani teorik hassasiyet çok yüksek. Kötü haber mikro step değerini artırdıkça torkun hızla düşmesi. Tork düştüğünde motor zorlanmaya başlayacak yani adım kaçıracaktır. Teorik hassasiyet bir anda çöpe gitti. Eğer motora verilen komutun (veya ne kadarının) yerine getirildiğini ölçebilirseniz (enkoder, servo) sorun hesapla dengelenebilir.

Mikro step sadece hassasiyet için değil aynı zamanda gürültü ve rezonansın azaltılması için de faydalı. Sanırım her CNC için ve yapılan işin hassasiyetine de uygun bir optimum mikro step değeri belirlenebilir.

Aşağıdaki sitede verilen tork-mikro step bağıntısı doğru ise tork çok düştüğü için yüksek mikro step değerlerinin bir anlamı kalmıyor;

http://machinedesign.com/archive/microstepping-myths

Ne yapılabilir,
  • Motorlar güçlü seçilir
  • Motorun yüksek torklu çalışmasını sağlayacak voltaj ve amper temin edilir (güç kaynağı)
  • Sürücü bu voltaj ve amper değerlerini karşılayacak kadar güçlü seçilir
  • Geri dönüp bütçe sınırları tekrar kontrol edilir
  • CNC çalışırken hız, dalma derinliği vs. gibi değerler elinizdeki sistemin sınırlarını aşmayacak (adım kaçırmayacak) şekilde belirlenir.

Mekanikteki seçimler ve zayıflıklar da hassasiyetinizden çalacaktır.

Merhabalar;

Benim işleyecegım malzeme zayıf ve ince olacagından tork sıkıntı cıkarmayacaktır.

Tabiki yaptıgım hesaplar cok kucuk degerler cıkıo bu toleranslar vidalı mılın toleransından bıle dusuk degerler.Benım ıcım 0.15 hassasiyet işimi gorecektır.

Tesekkürler

Küçük ebatlarda step kullanmak daha mantıklı olabilir. Ben kullanırmıyım kesinlikle hayır. Tabi bu bütçe meselesidir. Çok hassas birşey istiyorsan kesenin ağzını açmak lazım. Hassasiyet sadece motorla alakalı bir durum değildir. %50 motorsa %50 mekaniktir. O ebatta vidalı mil ve somun kullanacaksın çinden ekonomik bir mille alman malı minyatür serilerden mil somun ve ray alırsan aynı motoru kullansan bile hassasiyet farklı olacaktır.
Yapacağın kasada kullanacağın malzeme seçimide hassasiyeti etkiler sigma profille yapılan bir kasaya oranla çelikten yapılan ve gerekli işlemlerden geçen bir kasa daha rahat ve hassas çalışma sağlar

Maliyet onemlı deıl.

Eğer makına hassas olmazsa hersey cop olabılır.

İlk bas servo kullanacaktım fakat yaptıgım arastırmalar step kullanmam gerektıgı kanısına vardım.

Vidalı miller ve kızaklar hiwin marka olacak.

Montaj için gerekli talaşlı imalat işlemleri yapılacak.

Kaynaksız alüminyum plakalardan meydana gelicek.

işleme alanı 300x300 mm olacak

Yani mekanıkte hassasiyetiçin gereklı ne varsa yapılacak.

konuyu incelikle takipdeyim umarim 0.15 i bulursun cani gonulden istiyorum senin bu surecte yasayacagin olumlu yada olumsuz tecrubelerin tum kontrol kalemi ailesine isik tutacaktir basarilar dilerim takipteyim

0.15mm hassasiyet piyasadan alacağını çin malı mekanik ve elektronik bileşenlerle rahatlıkla elde edersiniz.

hocam aslına bakarsanız o biraz zor
çok özenle yapılarak sanırım 0.05 elde edilir ama genelde piyasadaki çin malı bileşenerle yapılmış makineler 0.1 civarı

mesela benim taiwan malı somunun boşluğu olduğunu farkedince gelen yenisinin de çok fazla bir farkı olmadığını gördüm ben de yaylı bir mekanizma ile iki somunu birden bağlayınca boşluğu almıştım.

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,000
Son üye
ozproje46

Yeni konular

Geri