hızlı step motor süremiyorum!!

nanit

Üye
arkadaşlar kendim amatör olarak step motorlarla ilgilenmeye başladım bugün 1.8 derecelik bipolar step motoruyla bir kaç deneme yaptım step motoru piyasada satılan röle kartlarıyla paralel portu kullanarak sürmeyi denedim dakikada 70 devir yaptım sonradan kendi yaptıgım h köprüsüyle(BDX53C kullandım) bir deneme daha yaptım dakıkada 25 devir yaptı!! bu nasıl oluyor röle gibi mekanik bir sistem transistörden nasıl hızlı çalışır bi anlam veremedim bunun hakkında bana bilgi verebilecek arkadaşlar varmı

kullandıgım röle kartı
sku_144762_1.jpg

motor röle kartı baglantısını aşşagıdaki gibi 4 röle ile bir step sürdüm
shapeimage_8.png

buda h köprüsü diyotları alta koydum görünmüyor ama ters polarmaya karşı diyotlar vardır
7VyG1a.jpg

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
H köprü linkini de eklesen neden 8 tr kaç motor var? İyisi mi başka örneklere bak.

Köprü bağlantınız yanlıştır..

H köprü linkini de eklesen neden 8 tr kaç motor var? İyisi mi başka örneklere bak.

1 köprü 1 bobin sürer.
Step motorlarda 2 bobin olur ..

Ne röle ile ne de transistör ile , hele mos değilse , sadece döndü mü döndü sürülür.
Köprülerin hepsi npn ise ( 8*bdx53 ) zaten tasarım yanlıştır ..
Anahtar kelimeler :
low side / high side

Verdiğiniz şemada röle terine Transistör taktıysanız motor en fazla 4V civarında bir gerilim görür. Neden derseniz paralel port max 5V Volttur. @KAZIMUGUR hocanın da yazdığı gibi High side sürme konularına bakın.
Röle ile sürerken ise Motoru kaç volt ile besliyorsanız o kadar voltajı motor görür. Devir farklılığının nedeni yüksek ihtimal budur.

Ayrıca step motorların iç direnci-reaktansı devir ile çok değişir. Yüksek devir için yüksek voltajla beslenmesi gerekir. Ama bu yüksek voltajı motor duruyorken de görürse motor pişer, hatta yanar.
Akım kontrolü yapmadan bir step motor düzgünce sürülemez. Step motor sürmek istiyorsanız akım kontolü gibi konulara bakın. Bi anahtar kelime de benden.
Chopping current control.

1 köprü 1 bobin sürer.
Step motorlarda 2 bobin olur ..

Ne röle ile ne de transistör ile , hele mos değilse , sadece döndü mü döndü sürülür.
Köprülerin hepsi npn ise ( 8*bdx53 ) zaten tasarım yanlıştır ..
Anahtar kelimeler :
low side / high side
bipolar step motorda 2 bobin olmak üzere 4 ucu var bobinlerin herbirini 4 tr ile sürdüm aşşagıdaki şekilin hepsini bdx53c olarak düşün aynı anda Q1 ve Q4 e sinyal vererek voltajın yönünü saglıyorum
haliylen 2 bobin 8 transistörle sürdüm bu konuda yeniyim yanlış varsa dogru şemalarla gösterirseniz çok sevinirim
images334422.png

Verdiğiniz şemada röle terine Transistör taktıysanız motor en fazla 4V civarında bir gerilim görür. Neden derseniz paralel port max 5V Volttur. @KAZIMUGUR hocanın da yazdığı gibi High side sürme konularına bakın.
Röle ile sürerken ise Motoru kaç volt ile besliyorsanız o kadar voltajı motor görür. Devir farklılığının nedeni yüksek ihtimal budur.

Ayrıca step motorların iç direnci-reaktansı devir ile çok değişir. Yüksek devir için yüksek voltajla beslenmesi gerekir. Ama bu yüksek voltajı motor duruyorken de görürse motor pişer, hatta yanar.
Akım kontrolü yapmadan bir step motor düzgünce sürülemez. Step motor sürmek istiyorsanız akım kontolü gibi konulara bakın. Bi anahtar kelime de benden.
Chopping current control.
aynen bugün 12 voltla l298n entegresini denedim 140 rpme ulaştum ama tam adımla yarım adım yapmaya kalktıgımda çok ısında faz başına 2.8 amper çekiyormuş benim motor haliylen kaldırmadı
chopping mantıgını araştırdım ama transistörlerle akım ayar hesaplamalarını bir türlü bulamadım internette hazır şema 0.5a yada 1a var sadece

Bir adet bobin için "2 adet npn ,2 adet pnp" olması lazım..
örnek devrelere bakın.

Bir adet bobin için "2 adet npn ,2 adet pnp" olması lazım..
örnek devrelere bakın.
tamamdır kardeşim high side low side olayını bilmiyordum elimdeki transistörleri degerlendirmek için böyle yapmıştım

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri