Step Motor Hassasiyet hk.

emre.demir

Üye
Merhaba Arkadaslar;

Küçük hassas bir cnc yapma planım var.

Motor seçimi ile ilgili bir kaç sorum var.

Öncelikle nette yaptıgım araştırmalar sonucunda step motorun servodan daha hassas çalıştığını ogrendım.

Bunun için step motor kullanacağım fakat genelde satılan step motorlar 1.8 derecelik.

10mm hatvelik vidalı mille kullandığımda basit bir hesapla;

(1.8x10)/360= 0.05mm hassasiyeti var. Ben bunu dahada azaltmak istiyorum.(hassasiyeti arttırmak)

Bunun için step motorların 1.2 ve 0.9 dereceli olanlar varmış tam araştırmadım ama şimdilik bulamadım.

Eğer 1.8 dereceliğini kullanacaksam bunun hassasiyetini micro sürücü yardımı ile çözebilir miyim.?

Sürücünün üzerinde rev/pulse değerleri var bunlar neyi ifade ediyor ne yaparsam hassasiyetim artar.

Teşekkürler....

Mikrostep sürücü kullanabilirsin..

Servo motorlar step motorlardan daha hassastır!Step motor 360 dereceyi açılı olarak döner yani 1,8 diyorsun ya 360 ı 1,8 e bölersen bir tur sayısı çıkar!Bu nedenle bir parçayı işlerken servo dan hassas olması mümkün değil!Ancak bir CNC router de hassaslık çokda önemli değildir CNC router de step motor tercih edilmesi hassaslıktan değil ekonomik olmasından dır!Hiç bir profesyonel CNC torna,freze ve hatta CNC router de step motor kullanılmaz!Bence iyi araştır bunu!Yapmayı düşündüğün CNC router de çok hassaslık istiyorsan servo motor kullanmalısın!

Servo motorlar step motorlardan daha hassastır!Step motor 360 dereceyi açılı olarak döner yani 1,8 diyorsun ya 360 ı 1,8 e bölersen bir tur sayısı çıkar!Bu nedenle bir parçayı işlerken servo dan hassas olması mümkün değil!Ancak bir CNC router de hassaslık çokda önemli değildir CNC router de step motor tercih edilmesi hassaslıktan değil ekonomik olmasından dır!Hiç bir profesyonel CNC torna,freze ve hatta CNC router de step motor kullanılmaz!Bence iyi araştır bunu!Yapmayı düşündüğün CNC router de çok hassaslık istiyorsan servo motor kullanmalısın!

Öncelikle sorunumla ilgilenp cevap yazdığın için teşekkür ederim.

Benim Yapacağım CNC hassas olmak zorundan onun için araştırma yapıyorum.

Eloktronik aksamla ilgili pek bilgim yok netten ögrendiklerimle yapmaya çalışıyorum.

Şimdi araştırdıklarım ögrendıklerım kadarıyla servo motorlar hassaslık değil hız için genelde tercih ediliyor.

Step motorlar bir çok yerde okuduğum kadarıyla servo motora göre hasssaslar.

Mesala ;

(Anladığım kadarıyla bu konuyla ilgili bilgin var yanlış yaptığım yer varsa beni düzelt)

1.8 derece step motor aldım.

Micro step sürücü ile (puls ayarlarından) aşağıdaki linke baktığımda(sayfa 4)

http://www.robosan.com.tr/pdfs/WZM-2H090MK STEP SÜRÜCÜ TEKNİK DÖKÜMAN.pdf

32 lik bir mikro step oranında 0.05625 derecelik adım hassasiyeti ortaya çıkıyor.

Bunuda 10mm hatvelik bir vidalı mile baglarsam

Yani 360 derecede 10 mm haraket ediyorsa 0.05625 derecede 0.0015625 mm lik bir hassasiyete ulaşmış olurum bu da mükemmel bir değer.

Yanlışım varsa düzeltin çünkü ben hariç burdaki yazıyı okuyanlarda benim yaptığım hataya düşmesinler.

Birde bende araştırırken işin içindeki adamlar hep servonun daha hassas olduğunu söylediler fakat bununla ilgili bir yazı makale vs bulamadım.Varsa elinizde böyle bir araştırma paylaşırmısınız.

Merhaba
Bu kadar hassasiyetin mekaniğini yapabilecek misiniz ? Niyetim yargılamak değil ama merakımdan sordum.

Tek bir şey soracağım size ve sizde matık olarak cevap veriniz!Step motorla yapılmış bir tane cnc torna söyleyin!Bugün dünyanın en hassas CNC tezgahlarını yapan japonlar ve bir tane bile step motorlu tezgah bulamazsınız!Yine Almanlarda CNC torna ve frezede iyidir!Onlarda sizce step motor var mı?Yok neden?Step motorlar madem bu kadar hassas ve hızlı!Makaleyi bende okudum şimdi ama yazar hayal kurmuş ne yazık ki!Ben Tezmaksan makine A.Ş. de ikinci el ve revizyon bölümünde çalıştım 2007-2008 yıllarında onlarca marka CNC torna ve freze gördüm yerli üretim Taksan dan tutun Japonların Mori Seiki sine kadar piyasada bol olarak bulacağınız Tayvan malı tezgahlardan hiç biri step motor kullanmaz!Acaba bu makaleyi yazan kişi Japon ve Almanlardan daha iyi mi biliyor CNC teknolojisini?Ben sanmıyorum.Step motor asenkron motora göre daha hassastır ama servo motora göre asla değil!Bugün 750 watt yani 0,75 KW kadar step motor üretiliyor ve servo motordan çok ucuz!Neden dünyanın en iyi ve en hassas tezgahlarını yapanlar step yerine servo kullanıyor?

Merhaba
Bu kadar hassasiyetin mekaniğini yapabilecek misiniz ? Niyetim yargılamak değil ama merakımdan sordum.
Tabiki sağlayamayacağiz en azından motordan çıkan hassasiyetimiz minimize olsun.

yoksa üründeki 0.15 hassasiyet bana yeter.

Tek bir şey soracağım size ve sizde matık olarak cevap veriniz!Step motorla yapılmış bir tane cnc torna söyleyin!Bugün dünyanın en hassas CNC tezgahlarını yapan japonlar ve bir tane bile step motorlu tezgah bulamazsınız!Yine Almanlarda CNC torna ve frezede iyidir!Onlarda sizce step motor var mı?Yok neden?Step motorlar madem bu kadar hassas ve hızlı!Makaleyi bende okudum şimdi ama yazar hayal kurmuş ne yazık ki!Ben Tezmaksan makine A.Ş. de ikinci el ve revizyon bölümünde çalıştım 2007-2008 yıllarında onlarca marka CNC torna ve freze gördüm yerli üretim Taksan dan tutun Japonların Mori Seiki sine kadar piyasada bol olarak bulacağınız Tayvan malı tezgahlardan hiç biri step motor kullanmaz!Acaba bu makaleyi yazan kişi Japon ve Almanlardan daha iyi mi biliyor CNC teknolojisini?Ben sanmıyorum.Step motor asenkron motora göre daha hassastır ama servo motora göre asla değil!Bugün 750 watt yani 0,75 KW kadar step motor üretiliyor ve servo motordan çok ucuz!Neden dünyanın en iyi ve en hassas tezgahlarını yapanlar step yerine servo kullanıyor?

Ben Size karşı gelmiyorum ki neden sürekli ünlem kullanıyorsun:)

Ben ögrendiklerimi size aktarıyorum hesabımda yanlışım varsa söyleyin.

Şimdi onlar servo motor neden kullanmıyorlar hızdan dolayı olabilir mi? Çünkü step motorlar servo motorlara göre çok yavaştırlar.

Benim yapaçağım makina küçük 300x250mm işleme alanı olacak. Hız pek önemli değil.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri