süzme sayaç fatura hesaplama

benim çalıştım firmada da bir adet süzme sayaç var 3 fazlı nasıl hesaplayabilirim,aylık tüketimini ?

İlk endexleri al kaydet. Daha sonra aldigin son endexleri de kaydet.( 3 zamanli tarife kullaniyorsaniz hepsini ayri ayri kaydedin ). Daha sonra son endexlerden ilk endexleri cikartin tuketim degerini elde edin. Daha sonra guncel elektrik faturasindan elektrik birim fiyatlarini ogrenin ve tuketim degerleriyle carpin.( uc tarife icin ayri ayri birim fiyatlarini carpin daha sonra tuketimleri toplayin ). Elde edeceginiz tutar sizin elektrik sarfiyatinizin bedelidir. Daha sonra kdv otv lerin hepsini ayri ayri hesaplamak icin elinizdeki ornek guncel fatura ile oran oranti kurun. Ornegin faturada 100 liralik elektrik tuketimine 180 lira fatura kesilmis ise 80 liralik elektrik tuketimine ne kadar fatura kesilir.
80x180=14400/100=144
Faturaniz 144 liradir. Sayacinizda akim trafosu varsa carpann degeriyle carpmayida unutmayin.

Serekli sayaci okuman gerekiyorsa kolaylik saglamasi amaciyla excel de sayfa olustur hesaplama yontemini birkere kaydet daha sonra endekleri girerek direk sonucu alirsin.

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
süzme sayaçta trafo baglı degil,normal kompazasyon panasunda ise gerilim trafosu var,herhangi bir işlem yapmak gereklimi.bide çarpan degeri neye göre hesaplanıyo,teşekkür ederim şimdiden.

Merhaba arkadaşlar resimdeki şekilde süzme sayaç var eletrik ve su neye göreve nasıl hesaplamam gerekir

Ekli dosyalar

• saat1.jpg
    saat1.jpg
    1,015.9 KB · Görüntüleme: 30
  • saat2.jpg
    saat2.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 54
Arkadaşlar bodrum katı kiraya verdik ve süzme sayaç taktırdık. Sayaç MAKEL marka 3 fazlı 4 telli elektronik sayaç. Sayaç üzerindeki T1: 349,267 T2: 24,389 T: 373,657 yazıyor. Kiracıdan ilk tahsilatı yapmamız lazım. Hesaplama için bir formül yada tablo olan arkadaş yardımcı olursa sevinirim. Ayrıca gelen faturayı da tarayıp EK olarak ekliyorum. Şimdiden Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• fatura.pdf
    439.8 KB · Görüntüleme: 35
s.a arkadaşlar acil yardıma ihtiyacım var süzme sayaç ile ilgili bu ay 731.50 tl elektrik faturası geldi.süzme sayacım 976 kw gösteri bu ay o kadar bullanmışım kw fiyatını en sağlıklı nasıl hesaplarım.
ana sayaçta son endeks:64135,851
ilk endeks :62319,275 kw
tek terimli tek zamanlı ticarethane AG yazaıyyor faturada.3 fazlı bir sayaç
birde faturada 3 zaman gösteriyor biz hangini dikkate alıcaz

Ana sayacınızdan 1816,576 kw enerji tüketilmiş.
Birim fiyatı bulmak için toplam fatura tutarını toplam tüketimi böleceksiniz.
731,50/1816,576=0,4026 TL
Birim fiyat(bütün vergiler dahil):0,4026 TL
Süzme sayaç tüketimi ile birim fiyatı çarpınca süzme sayacın TL bazında tüketimini bulursunuz.
976*0,4026=392,93 TL süzme sayacın tüketim tutarı.

Düzenleme:yazım hatası.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri